Фаце́лія (Phacelia) — рід рослин родини водолистових. Походить фацелія з Північної Америки – Каліфорнія. Рослина є дуже цінною медоносною культурою, оскільки бджоли можуть збирати нектар на протязі всього світлового дня, окрім цього фацелія перспективний сидерат для різних ґрунтово – кліматичних зон.
Фацелія однорічна культура, вистою до 100 см. Коренева система стрижнева, добре розвинена. Плід – багатонасінна коробочка. Цвітіння починається через 35 – 40 діб після весняного висіву і триває протягом 5 – 7 тижнів.
Культура відноситься до холодостійких рослин, вона здатна витримувати приморозки до 5 - 6°С. Мінімальна температура для проростання насіння 3 - 4°С, але найбільш оптимальною є 8 - 10°С. Рослина посухостійка, тому надмірне зволоження негативно впливає на рослину. Період вегетації 75 – 90 діб.
Як кормова культура має посередні якості. На початку цвітіння вміст протеїну становить всього 2,3%. В 100 кг трави фацелії — 15,8 кормових одиниць, у кожній — 158 г перетравного протеїну. Внаслідок вмісту малої кількості цукрів фацелія для силосування в чистому вигляді малопридатна. Силосувати її слід у суміші з рослинами, які багаті на цукор (злакові трави, жито на зелений корм).
Як зелений корм, фацелію поїдають тварини тільки дуже молодою, бо рослини густо вкриті жорсткими волосками і у міру старіння стебла й листки стають занадто ґрубими. Насіння фацелії дрібного розміру, маса 1000 насінин не більше 2 г, його схожість зберігається на протязі 3 – 4 років.