Горох посівний (Pisum sativum L.) - однорічна, трав’яниста, холодостійка, самозапильна рослина з різними за формою і розмірами плодами-бобами, що походить з країн Середземномор'я і відома з глибокої давнини.
Горох - цінна харчова й кормова культура, оскільки містить значну кількість білка, крохмалю, жирів, мікроелементів, різних вітамінів та інших цінних речовин. Насіння його використовують у свіжому, вареному, сушеному та консервованому вигляді для приготування супів, пюре, соусів, каш, а також борошна. Завдяки симбіозу з бульбочковими бактеріями рослина гороху збагачує ґрунт азотом, а її надземна частина є незамінним кормом для худоби.
Горох посівний має чотири підвиди: кормовий (пелюшка), зерновий, овочевий (для отримання зеленого горошку) і цукровий. Цукровий горох відрізняється від овочевого відсутністю пергаментного шару з внутрішньої сторони стулок бобів, що дає можливість споживати боби цілими. Цукровий горох не використовують для отримання зеленого горошку.
За тривалістю вегетаційного періоду сорти гороху поділяють на: скоростиглі (60-75 днів), середньостиглі (75-95 днів) і пізньостиглі (95-120 днів). За величиною насіння: дрібнонасінний (маса 1000 насінин менш як 150 г), середньо насінний (150-200 г) і велико насінний (260-340 і більше). Насіння гороху починає проростати при температурі +1-2°С, глибина загортання 4-7 см.
Сходи культури витримують короткочасні приморозки (до -5°С). Норма висіву насіння - 30-35 г/м2 (для скоростиглих і середньостиглих сортів - 100-120 шт./ м2, пізньостиглих і високорослих – 80-90 шт./ м2). Оптимальна середньодобова температура для росту гороху +15-18°С.
Ранні строки сівби за низьких температур сприяють розвитку кореневої системи, що в цілому сприяє підвищенню врожайності. Рослини гороху досить вимогливі до світла, що зумовлює необхідність регулювання оптимальної густоти стояння на 1 м².
Найбільша потреба рослин гороху у воді спостерігається під час цвітіння і зав’язування бобів. Горох найкраще росте і дає високі врожаї на чорноземах, добре окультурених сірих і темно-сірих суглинкових ґрунтах з достатнім вмістом гумусу й нейтральною реакцією.
Маса насінин залежить від сорту, ґрунтово-кліматичних умов і агротехнічних заходів. Кількість насіння в 1 г - 3-10 шт, маса 1000 насінин складає 140-300 г. При вологості 14% насіння гороху не втрачає схожості впродовж 3-5 років.