Цибуля порей (AlliumporrumL.) - дворічна трав’яниста рослина з довгастою пухкою циліндрічною цибулиною та характерним широким стьожкуватим листям. Ця стародавня культура середземноморського походження.
Цибуля - порей має прекрасні смакові якості й дає свіжу зелень до самих морозів. Рослини придатні для споживання на всіх стадіях розвитку. Молоді листки особливо ніжні, зі слабогострим, злегка гіркуватим смаком. Вона широко застосовується в кулінарії як самостійна страва, як складник салатів, входить до перших та других страв, а також до солінь та маринадів з овочів.
ЇЇ можна консервувати, сушити, заморожувати, при цьому вона зберігає яскраво - зелений колір. У листках порею міститься 5 - 6 % цукрів, до 20 мг% вітаміну С, 16 мг% ефірних масел (алін та аліцин), 2,5 % каротину, 15,2 % сухої речовини. Порей багатий на мінеральні солі, особливо на солі калію, сприяє активізації обміну речовин, застосовується в дієтичному харчуванні. Цей вид цибулі сприятливо діє на органи травлення, діяльність жовчного міхура й печінки, поліпшує апетит.
Цибуля - порей має значно довший вегетаційний період, ніж ріпчаста, тож в умовах України її доводиться вирощувати за допомогою розсади. Тільки на півдні України для одержання врожаю восени можна висівати насіння в ґрунт. Мінімальна температура для проростання насіння близько 7°С.
Розсаду цибулі - порею у більшості областей України висаджують наприкінці квітня, а в північних та західних областях - у першій декаді травня. Добре росте при температурі повітря і ґрунту 20 - 25°С. Рослина витримує приморозки у молодому віці до мінус 3 - 4°С, у дорослому - до мінус 7 - 8°С. Рослина довгого світлового дня.
Потребує інтенсивного освітлення, не любить затінення. Цибуля - порей добре росте на пухких, родючих, забезпечених вологою ґрунтах при рН 6 - 7,5. Найбільша потреба у волозі в літні й осінні місяці. Бідні піщані й важкі глинисті ґрунти непридатні для вирощування цибулі - порею.
Рослина добре реагує на внесення органічних добрив. Гарно відгукується на підвищені норми азотних добрив. Насіння дрібне (350 - 400 шт. в 1 г, маса 1000 насінин 2 -3 г), плюскле, внаслідок чого грані виражені не різко, оптимальна густота стояння 15 – 20 рос/м².