Кольра́бі (лат. Brassica oleracea var. gongylodes) — дворічна трав'яниста рослина; ботанічний різновид капусти городньої, відноситься до роду капуста (Brassica) сімейства капустяні. Батьківщина кольрабі - острів Сицилія.
За смаком вона нагадує кочеригу капусти білокачанної, але соковитіша і солодша. Стеблеплід використовуюють у свіжому, смаженому, тушкованому та відвареному вигляді, у салатах, гарнірах, його фарширують, додають у супи, готують оладки. Маючи високі дієтичні якості, кольрабі є особливим цінним продуктом для дитячого харчування. За наявністю вітаміну С вона перевищує білоголову капусту, а за кількістю вітаміну РР брюсельську капусту, томати, буряк та часник. Ця різновидність капусти багата на цукрозу.
Кольрабі рослина дворічна. У перший рік вона утворює сильно потовщений, стеблоплід плоско - округлої, овальної або булавоподібної форми, діаметром 10 - 25 см, який починає утворюватися ще під час росту розсади. Стеблеплід забарвлений у світло - зелений або синьо - фіолетовий колір залежно від сорту. У другий рік рослина формує квітконосні пагони, цвіте та утворює насіння. Квітки жовті, рідше кремові та білі. Плід - стручок завдовжки 6 - 9 см. Насіння кулясте, темно - буре. Кольрабі - одне з ранніх капустяних рослин.
За вимогами до умов вирощування рослина близька до білокачанної капусти, проте до вологи та родючості ґрунту вона менш вимоглива. Тільки при високому забезпеченні поживними речовинами та вологою м'якоть стеблеплода виходить соковитою та ніжною.
Період від сходів до технічної стиглості у ранньостиглих сортів становить 60 - 70, у пізньостиглих – 80 -90 діб. Завдяки високій скоростиглості кольрабі можна вирощувати у відкритому ґрунті протягом усього літа розсадним та безрозсадним способами, отримуючи по два-три врожаї.
Розсаду вирощують так само, як і розсаду скоростиглих сортів білокачанної капусти, висаджуючи її в ґрунт через 35 – 45 діб. На відміну від інших видів капусти, розсаду кольрабі садять дрібно, присипаючи землею тільки коріння, залишаючи стебло повністю над поверхнею ґрунту. Ранні сорти можна вирощувати у відкритому ґрунті протягом усього літа. Для кольрабі найкраще підходять легкосуглинисті та супіщані ґрунти, з достатньою кількістю гною або компосту.
Для отримання стеблеплодів у пізніші терміни придатні середньосуглинисті та важкі глинисті ґрунти за умови їхнього постійного розпушування. Через короткий вегетаційний період насіння можна висівати в кілька термінів для продовження збору врожаю.
На добре окультурених ділянках насіння можна висівати безпосередньо в ґрунт, загортаючи їх на глибину 2 см. Густота стояння 7 – 9 рос/м² в залежності від групи стиглості сорту чи гібриду і ґрунтово - кліматичних умов вирощування, яка має забезпечити оптимальні площу живлення і освітлення для культури.