foto

Чому не проростає насіння

Дата публікації: 04.07.2022

Вирощувати рослини з насіння легко, як і пекти пиріг, якщо дотримуватися «рецепту» правильно. Посів насіння – це початковий і найвідповідальніший етап, подібний до замісу тіста, від нього залежить увесь успіх отримання гарного врожаю овочів або квітів.

На пакетиках із насінням виробники пишуть інструкцію по вирощуванню не просто так, - це не рекомендація, а той самий «рецепт»-інструкція, якого потрібно ретельно дотримуватися, щоб ваші зусилля не виявилися марними. Хочемо звернути вашу увагу на найважливіші фактори, що напряму впливають на проростання насіння, звісно, при умові, що використовується якісне насіння від надійного постачальника.


Фактор 1. Властивості ґрунту

У більшості випадків паростки проростають у пухкому ґрунті з помірною або нейтральною кислотністю. Дуже важливо ретельно і достатньо розпушувати ґрунт грабельками перед висівом насіння – ви не тільки робите ґрунт менш щільним для легшого проростання, але й насичуєте його киснем. У занадто щільному ґрунті проростають лише бур’яни, які позбавляють насіння будь-яких шансів на дружні сходи. Кислі, лужні та засолені ґрунти не дають паросткам отримувати достатню кількість поживних речовин та негативно впливають на фізіологічні процеси. Саме тому - не саджайте квіти й овочі біля хвойників.


Фактор 2. Нерегулярний полив або перезволоження.

Достатнє зволоження – основний чинник, який активізує процес проростання. Аби не допустити зрушення насіння з місця посадки, у більшості випадків насіння сіють на попередньо добре зволожену ділянку і просто присипають пухкою землею або вермикулітом. Потім грядку або контейнер потрібно поливати щоденно, але так, щоб не допустити змиття насіння і накопичення стоячої води, адже перезволоження призводить до загнивання насіння та хвороб паростків. Не використовуйте для поливу технічну воду з вмістом хлору, вода не має бути ані холодною, ані гарячою.


Фактор 3. Недостатня кількість світла.

Природний сонячний спектр містить все для активізації росту. У приміщенні контейнери й горщики розміщуйте на достатньо освітленому підвіконні для попадання необхідної кількості сонячних променів у кінці зими і весною, або для досвічування використовуйте спеціальні фітолампи. У відкритому ґрунті обирайте сонячні ділянки або напівтінь в залежності від типу рослини і вимог вирощування. Увага!: деякі рослини, які вирощуються через розсаду, потребують затемнення для проростання, уважно читайте інструкцію виробника.


Фактор 4. Дотримання інструкцій по часу і температурі.

Різні рослини потрібують різного часу для проростання і зміцнення паростків, а також оптимальних для них температур. Багато видів овочів і квітів не можуть проростати в холодних умовах або в спеку. Завжди дотримуйтесь рекомендацій виробника по місяцям висіву, температурі ґрунту та повітря. Звертайте увагу на вашу кліматичну зону: у більш теплому кліматі проростання відбувається швидше, в холодному кліматі на розсаду висівати потрібно раніше, а у відкритий ґрунт - пізніше. Для пришвидшення прогрівання ґрунту надворі потрібну ділянку можна прикрити завчасно агроволокном. Сійте після того, як мине загроза приморозків. Парниковий ефект через покриття ділянки плівкою або склом пришвидшує проростання як в приміщенні, так і на вулиці (і пташки не склюють насіння, яке висівається на поверхню ґрунту). Пам’ятайте, що деяким рослинам потрібно багато часу для проростання, зазвичай термін від посіву до появи сходів вказує виробник.


Фактор 5. Склад ґрунту.

Насіння для проростання у відкритому і закритому ґрунті потребує якісного дренажу для уникнення застою води та повноцінної аерації, а також достатньої кількості комплексу поживних речовин. Не нехтуйте підготовкою ґрунту для посадки. Шар піску або іншого дренажу, вологий шар підживленого ґрунту чи компосту, або вермикуліту зверху насіння – це просте правило, яке важливо для активізації проростання. Надмірна кількість добрив може бути токсичною для сходів. Завжди стерилізуйте ємкості для посіву в закритий ґрунт.


Фактор 6. Тип насіння і глибина посадки.

Насіння переважної більшості культур не повинно бути далеко від поверхні ґрунту, а деяке взагалі не можна покривати ґрунтом і воно має бути на поверхні, особливо це стосується дуже дрібних насінин, які лише потрібно обережно притиснути до поверхні після посіву. Уважно дотримуйтесь цих нюансів і перевіряйте інформацію по глибині посіву. Досвідчені садівники не нехтують користуватися лінійкою, адже відхилення від рекомендованої глибини посіву може негативно вплинути на терміни та енергію проростання, а також на подальший розвиток молодих паростків.


Фактор 7. Підготовка насіння.

Деяке насіння потребує стратифікації (охолодження) перед посівом, деяке – скарифікації (пошкодження оболонки), інше - замочування, а деяке не потребує нічого з переліченого, адже зайві маніпуляції його можуть нашкодити. Завжди звертайте увагу на попередження на пакетику з насінням - більшість виробників попередньо готують насіння до посіву і обробляють його фунгіцидами і тому додаткові заходи не потрібні.


Посів – самий відповідальний етап у вирощуванні, тому дуже важливо дотримуватись рекомендацій від оригінаторів та виробників насіння. Будь-які імпровізації і цій справі часто мають негативні, в тому числі довгострокові, наслідки. Пам’ятайте, що дрібне насіння, зазвичай, має нижчу схожість, ніж насіння більшого розміру. Якщо ви тільки починаєте займатися городництвом, або маєте певні сумніви в технології вирощування – не соромтеся питати поради в спеціалістів і шукати інформацію самостійно у виробника, адже краще провести невелике самостійне дослідження, чим витратити зусилля і час марно й не отримати очікуваного результату.

Нехай росте!

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини