foto

Вирощування розсади овочів 1. Базові знання.

Дата публікації: 02.04.2022

Компанія «Садиба Центр» вітає власників городів та присадибних ділянок і всіх хто власноруч вирощує плодоовочеву продукцію! Ми в стислому вигляді підготували базові матеріали та практичні рекомендації з вирощування розсади овочів - такий собі компактний підручник-довідник. Тільки корисна інформація та сучасні рішення від фахівців - селекціонерів, компаній виробників насіння, агрономів-технологів. Впевнені, що цікаво буде не тільки новачкам, а також просунутим досвідченим городникам.


Розсадою називають молоді, вирощені для висаджування на постійне місце рослини, які ще не розпочали формувати продуктові органи.

Метод розсади - спосіб вирощування, за якого рослини спочатку проростають та ростуть у спеціально пристосованому для цього місці (теплиці, парнику, розсаднику, приміщенні) з наступним пересаджуванням у відкритий ґрунт чи споруду закритого ґрунту, де вони продовжують рости, розвиватися і формувати врожай.

Розсаду вирощують двома способами - безпосереднім висіванням у ґрунт парника, теплиці чи розсадника, або сівбою насіння, що проклюнулося, у поживні горщечки або кубики, касети. За безпосередньої сівби у ґрунт рослини вирощують спочатку загущено (сіянці) з наступним пікіруванням (пересаджуванням), або розріджено (без пікірування). Загущена сівба називається шкілкою сіянців.

Навіщо застосовують метод розсади?

- для забезпечення оптимальних умов росту культури (температури, освітлення, зволоження ґрунту, живлення) на ранніх фазах росту (проростання, поява справжніх листочків) до пересадки у відкритий ґрунт чи парники.

Це дозволяє досягти:

  • Економії насіння – підвищується «виживання» сходів та молодих рослин
  • Уникнення ризиків загибелі – від заморозків та шкідників сходів
  • Отримання більш ранньої продукції  - початкові періоди росту проходять швидше

Які культури вирощують розсадним способом?

Всі культури можна виростити без розсади і практично всі культури можна виростити через розсаду. Раціонально та практично розсадним способом вирощувати культури, які повільно проходять ранні періоди росту (40-70 днів), вразливі на початкових фазах росту, насіння сортів та гібридів відносно дороге.

  • В переважній більшості розсадним способом вирощують: баклажани, перець, томати, види капусти, види салатів. Достатньо часто вирощують через розсаду: огірки, кавуни, дині.
  • Рідше: кабачки, гарбузи, та, навіть, кукурудзу.
  • Безрозсадним способом вирощують: буряки, моркву, квасолю, редиску, більшість зеленних культур (кріп, петрушку, кінзу, руколу, щавель, шпинат тощо).

Розсада своїми руками. Переваги вирощування розсади власноручно (на відміну від покупної).

  • Гарантія отримання врожаю саме того сорту чи гібриду.

Купуючи самостійно насіннєвий матеріал виробників з надійною репутацією, можна бути впевненим, що в підсумку на городніх грядках дозріють саме ті огірки, томати та капуста, які ви вибрали для себе по певних характеристиках.

  • Обов’язкова правильна обробка та підготовка насіння перед посівом.

Коли самостійно проводиться підготовка насіння до посіву (за потребою такі операції, як знезараження, замочування, стратифікація, скарифікація, стимуляція, прогрівання, барботування), можна не хвилюватися в майбутньому за здоров’я розсади і надалі рослини.

  • Проведення загартовування  розсади.

Допомагає сформувати приземкуваті міцні рослини, стійкі до поворотних заморозків

Купуючи вже готову розсаду, не можна бути в повній мірі впевненим, що насіння рослини пройшли процедуру загартовування і рослини добре приживляться при посадці у відкритий ґрунт, якщо трапиться короткочасне зниження температури.

  • Дотримання оптимальних термінів посіву насіння.

Досвідчені городники чітко дотримуються рекомендованих термінів висадки насіннєвого матеріалу в ґрунт для пророщування, тому власна розсада не витягується і не переростає.

Коли і в який спосіб сіяти.

Строки посіву городніх культур залежать від багатьох факторів:

  • вимогливості до температури овочевої культури;
  • індивідуальних термінів проростання насіння;
  • часу дорощування до пікіровки;
  • температури навколишнього повітря при вирощуванні розсади;
  • певних фаз місяця, коли можлива посадка овочів в ґрунт;
  • місця посадки рослин (тепличний комплекс, парник, оранжерея або відкритий ґрунт);
  • передбачуваних термінів збирання врожаю.

За вимогливістю до тепла овочеві культури поділяються на холодостійкі і теплолюбні,

особливістю цих груп є різні вимоги до температури при вирощуванні рослин у відкритому  ґрунті.

Холодостійкі культури (капуста, редька, редис, пастернак, ревінь, морква, буряк) можна висівати безпосередньо в ґрунт під зиму або ранньою весною в грядки на городі, але допускається їх вирощування і через розсаду.

Теплолюбні культури (огірок, томат, баклажан, гарбуз, перець ) зазвичай вирощують розсадним способом.

Розсада теплолюбних овочів не повинна переростати до моменту висадки у відкритий ґрунт, інакше вона довго хворіє, погано адаптується на свіжому повітрі, такі рослини дадуть менший врожай і пізніше.

Операції при підготовці насіння до посіву.

Знезараження                                                                          

Процедура для знищення збудників хвороб на поверхні (і опосередковано всередині) насінини. Зазвичай проводять протруєння чи знезараження вологим способом. Улюблений метод городників – замочування насіння в розчині марганцевокислого калію.

Стратифікація (холодна)

Процес, що штучно створює зимові умови (холод і вологу), унаслідок чого відбувається підвищення та прискорення проростання насіння.

Скарифікація

Процес, що полягає в механічному пошкодженні твердих насінних покривів за допомогою надрізання, дряпання, обережного розтирання, завдяки чому оболонка насіння стає легкопроникною для повітря та води. Як наслідок, підвищується та прискорюється проростання.

Барботування

Процес насичення насіння повітрям або киснем у воді з метою скорочення терміну проростання.

Пікірування розсади.

Пікірування – це процес пересаджування молоденьких сіянців в більш просторі умови з одночасним прищипуванням кінцевої частини стрижневого кореня з метою отримання більш розвинутої кореневої системи. Тобто, густо посіяні пророслі рослини у фазі 1-2 справжніх листочків розсаджують рідше або у ящики чи стелажі, або у стаканчики, горщики, касети.

Це дає можливість: раціональніше використовувати площу закритого ґрунту, економніше витрачати насіння, мати більш вирівняну розсаду з добре розвиненою кореневою системою.

Пікірування досить трудомісткий процес, тому здебільшого пікірують розсаду ранньої капусти, цвітної капусти, помідорів, перцю (хоча останнім часом розсаду перцю не рекомендують пікірувати, так як вона погано приживається).

Розсаду, яка гірше приживається (огірка, кавуна, дині, баклажана) вирощують в горщечках, або касетах без пікірування. Сіянці вирощують в ящиках, висіваючи насіння на глибину до 2 см з шириною міжрядь 3-4 см. А якщо вже і пікірують сіянці, то у фазі сім’ядольних листочків, або на початку утворення першого справжнього листка.

Під час пікірування кінець стрижневого корінця прищипують, внаслідок чого бічні корені розгалужуються. Потім сіянці висаджують, заглиблюючи до сім’ядоль, злегка ущільнюють біля них ґрунт і поливають. Це сприяє швидкому утворенню додаткових коренів.

Розсаду для масового висаджування здебільшого вирощують без пікірування. Насіння висівають з нормою висіву, у 2-3 рази меншою, ніж для сіянців. З появою першого справжнього листка посіви проріджують.

Читайте наступну частину.

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини