foto

Вирощуємо овочі вдома - підготовка насіння до посіву

Дата публікації: 09.11.2023

Насіння в першу чергу треба прокалібрувати за масою та величиною. Для цього їх опускають у підсолену воду (на 1 л води - 20-25 г кухонної солі) і залишають на кілька хвилин. Насіння, що осіло на дно, потрібно промити в проточній воді і трохи підсушити. Сухе насіння треба спочатку прогріти на батареї, духовці або на сонці протягом 5-7 днів.

Це підвищує схожість насіння і вбиває збудників хвороб на поверхні. Насіння під час прогрівання треба перемішувати. Можна також прогріти насіння у воді протягом 20-30 хв. Температура води має бути 40–50 °C. Перед прогріванням їх треба потримати 3-4 години у воді температурою 25-30 °C.

Також можна відібрати насіння методом пророщування. Для цього насіння поміщають у мішечок і опускають їх у теплу воду на 1-2 год. Потім виймають із води і перемішують. Потім знову опускають у воду. Коли насіння набухне, його розсипають на вологій тканині і накривають іншим шматком вологої тканини.

Температура і вологість при пророщуванні повинні бути однаковими. Через 3-4 дні з'являються паростки. Насіння також можна намочити у слабкому розчині мінеральних речовин і мікроелементів. Насіння спочатку на 5-6 год кладуть у воду, потім заливають розчином і залишають на 12- 24 години.

Для розчину: в 1 літрі води розчинити 5 г калійної селітри, 2 г нітроамофоски, 5 г суперфосфата, 20 г деревного попілу, 0,5 г перменганата калію, по 0,1 г сіркокислого магнію і сіркокислої міді, 0,2 г борної кислоти. Тару перед заповненням ґрунту потрібно гарно вимити і обробити кип’ятком. Після чого її потрібно продезінфікувати розчином перменганата калію і гарно просушити.

Температура біля підвіконня трохи нижча, ніж у середині кімнати. Для того щоб забезпечити рослині оптимальні умови, треба закрити скло шаром газет або плівкою. Якщо підвіконня холодне, то можна під ящики підкласти дерев'яні рейки невеликої товщини.

Тару спочатку заповнюють гравієм, черепками, щебенем, потім засипають поживний ґрунт. Причому спочатку його слід насипати пухким шаром, після чого ущільнити струшуванням. У стін це краще зробити за допомогою долоні. Потім добре полити. Ґрунт повинен бути нижче країв стінок на 1-1,5 см.

Ящики з ґрунтом перед посівом помістити біля батареї або на сонячному світлі, щоб ґрунт прогрівся. Насіння можна посіяти рядами або розкидним методом. У першому випадку роблять борозенки на відстані від 3 до 10 см, в залежності від культури, що висаджується.

Розкиданим методом зазвичай сіють дрібне насіння. Їх також попередньо змішують з піском, перегноєм або тирсою для полегшення сівби. Глибина загортання насіння має бути в 2–3 рази більше, ніж саме насіння.

Закладати насіння треба піском або перегноєм. Після чого вкрити плівкою або склом. Ґрунт до появи сходів має бути постійно вологим. Якщо ґрунт підсохнув, то краще виконати нижній полив, тобто помістити тару в ємність з водою і залишити так на 1-2 години. До появи сходів тара повинна розміщуватися в теплому місці.

Це може бути батарея. Після того, як з'являться сходи, ящик з ними поміщають ближче до світла і знімають плівку або скло. Сходи слід оберігати від прямих сонячних променів і регулярно поливати за допомогою лійки з дрібним ситечком.

Підготовка розсади

Розсадою вирощують томати, огірки, солодкий і гострий перець, селера, пекінську капусту, салат та пряно-смакові культури. Спочатку треба виростити розсаду цих культур. Коли у них з'явиться перший справжній листочок, розсаду пікірують і пересаджують.

Пікірування сприяє розвитку хорошої кореневої системи, дозволяє відібрати найсильніші рослини. Але вона також трохи затримує зростання розсади під час приживання. Пікірування треба проводити в ящики або горщики з ґрунтом. Для цієї операції відбирають найсильніші та найміцніші рослини.

Ґрунт у ящиках треба обов'язково добре зволожити перед пікіруванням. Під час операції розсаду акуратно виймають з вологого ґрунту та пересаджують у ґрунт, обриваючи перед цим кінчик кореня (від цього він краще розгалуджуватиметься). Посаджену рослину щільно обтискають ґрунтом.

Саджати розсаду необхідно дещо глибше, ніж вони росла до цього. Для томатів, огірків та перцю  потрібно використовувати великі горщики, діаметр яких складає 6 – 10 см, для салату, пекінської капусти і селери потрібно горщики меншого розміру.

Горщики треба встановити в ящики чи піддони, в яких рослини можливо пересувати, щоб вони краще освітлювались. Після пікірування рослини треба полити теплою водою, збризнути та помістити в прохолодне місце, де температура на 2 - 3°С нижче оптимальної.

Читайте також: Облаштування місця при створені міні городу в квартирі

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини