Редиска

Редиска (Raphanus sativus ) - овочева, однорічна коренеплідна, перехреснозапильна, холодостійка і світлолюбна культура з сімейства Хрестоцвіті або Капустяні (рід Редька), походить із Середньоазіатського регіону, утворює за 20-40 діб соковитий, привабливого забарвлення і форми, солодкуватий плід з приємною гостринкою. Споживаються в редиски молоде бадилля й плід.

В середні віки редис був виключно подовжених форм, у вигляді морквини, а округлі, злегка плескатої форми плоди були виведені стараннями сучасних селекціонерів. Вона є найпершим овочем, що дозріває рано навесні в момент гострої потреби організму людини у вітамінах і мікроелементах, має високу енергетичну цінність при досить низькій калорійності.

Редиску вирощують у всіх зонах України у відкритому й закритому ґрунті. За тривалістю вегетаційного періоду сорти редиски поділяють на ранні (до 25 діб), середньоранні (26-30), середньостиглі (31-35) і пізньостиглі (понад 35 діб. Насіння проростає за температури +2-4°С за оптимальної температури 15°С і більше - 3-5 діб. За низької температури період проростання затягується до 12-16 діб.

Сходи легко витримують приморозки - 3-4°С, а дорослі рослини - 5-6°С. Краща температура у період формування врожаю +15-20°С. Більш висока температура призводить до трухлявини й здерев’яніння коренеплодів і передчасного генеративного розвитку рослин. Оптимальна довжина дня для редиски - 11-14 годин. Чим триваліший день, тим рослини швидше переходять до генеративного розвитку.

Редиска добре росте на пухких і достатньо зволожених, багатих на органічну речовину, слабо кислих або нейтральних ґрунтах. При нестачі вологи у ґрунті ріст рослин сповільнюється, коренеплоди набувають гіркуватого присмаку, дерев’яніють. Норма висіву насіння у відкритий ґрунт - 1,2-2,0 г/м², глибина загортання — 2,0-2,5 см.

Збирають урожай редиски вибірково за 3-4 рази через кожні 4-5 днів. Середній урожай редиски становить - 1,8-2,2 кг/м². У теплицях і парниках редиску вирощують переважно в першій культурозміні, а також як ущільнювач помідора, огірка тощо. Норма висіву насіння — 3-5 г/м². При з’явленні першого справжнього листка посіви проріджують.

Для одержання врожаю у грудні-січні забезпечують густоту рослин 250-300 шт./м², а при пізніших строках - до 500 шт./м².Насіння у редиски - плескато-округле, світло- або темно-коричневе. Маса 1000 насінин становить 7-8 г. При вологості 9% насіння зберігає схожість протягом 4-6 років.

Всього:37 товарів
foto Редиска 18 днів
foto Редиска Алекс
foto Редиска Асорті
foto Редиска Багряний фінік
foto Редиска Вайт брекфест
foto Редиска Вайтелла F1
foto Редиска Вієнна F1
foto Редиска Джолі
foto Редиска Дієго F1
foto Редиска Дует
foto Редиска Еспрессо F1
foto Редиска Жара
foto Редиска Ілка
foto Редиска Ірен F1
foto Редиска Конфеті (суміш)
Показано 1 - 15 товарів 37