foto

Полив, догляд та захист озимої цибулі

Дата публікації: 26.09.2023

Одними з найважливіших факторів, які впливають на кількість та якість врожаю є догляд, полив та захист рослин від бур’янів, шкідників та  захворювань.

Цибулини висаджують на глибину 4–6 сантиметрів. Якщо вони заглиблені надто глибоко, це може призвести до поганого проростання цибулі-сіянки і утворення цибулин нехарактерної форми, яка часто не відповідає сортовим ознакам. З іншого боку, при мілкій висадці цибулини корінці виносяться на поверхню ґрунту.

Сходи цибулі, чи то з насіння чи то з цибулин, зазвичай з'являються на 8-14 день після висівання. Рослини, вирощені із сіянки, демонструють відмінний ріст вже на ранніх стадіях розвитку, тому така цибуля досягає стадії дозрівання на 35-40 днів швидше порівняно з тією, яку вирощують з насіння. Це також призводить до отримання вищих врожаїв.

Цибуля має основну біологічну особливість, це слаборозвинена коренева система, при відносно сильному розвитку листової маси. Більшість коренів цибулі розташована у верхньому ґрунтовому шарі (0-30 см). Цей верхній шар ґрунту піддається значним коливанням вологості та частим пересиханням.

Тому рослини цибулі потребують ретельного поливу протягом усього періоду її вегетації. Особливо важливий правильний режим поливу на фазі від сходів до утворення 3-4 листків, оскільки навіть невеликий дефіцит вологості на цій стадії може призвести до серйозних втрат у врожаю. Іноді полив стає критично важливим і визначає успіх у вирощуванні, особливо у другому обороті.

Протягом всього вегетаційного періоду озимої цибулі, як восени, так і навесні, важливо уникати великої кількості бур'янів на посівах, ґрунт необхідно розпушувати. Після збирання попередників ґрунт часто стає пересушеним, і паростки цибулі можуть з'являтися пізно і бути слабкими.

Весною рекомендується особливо глибоко розпушувати ґрунт у міжряддях. Цей захід рекомендується виконувати якнайскоріше, як тільки ґрунт трохи висохне, найкраще після першого підживлення азотом з мікроелементами, що сприяє швидшому відновленню листя. Розпушування позитивно впливає на ріст і розвиток цибулі, сприяє її швидшому дозріванню і дозволяє зібрати врожай у раніші строки.

Бур’яни та хвороби як позбутись?

Система захисту цибулі озимої від бур'янів включає в себе два основних компонента: агротехнічні та хімічні заходи. Агротехнічний комплекс вимагає точного дотримання сівозміни, проведення основних, передпосівних та міжрядних обробітків ґрунту, а також ручних робіт із прополювання в рядках. Хімічні заходи передбачають застосування ґрунтових та страхових гербіцидів для боротьби з бур'янами.

Серед найпоширеніших захворювань озимої цибулі можна виділити пероноспороз, альтернаріоз, фузаріоз та борошнисту росу. У разі появи ранніх ознак цих захворювань, рекомендується використовувати фунгіциди, такі як Квадріс, Ридоміл Голд.

Для запобігання бактеріальним хворобам можна застосовувати біопрепарати, такі як Фітоцид, Альбіт, Фітолавін і інші. У весняний період, коли цибуля виходить із зимівлі, існує загроза пошкодження від цибулевої мухи, яка може швидко завдати значних збитків ослабленим після зими рослинам.

Тому, потрібно регулярно перевіряти стан озимої цибулі на наявність цибулевої мухи і, у разі необхідності, боротися з цим шкідником, використовуючи інсектициди.

Для контролю над трипсами на полях, де вирощується цибуля, використовують інсектициди, такі як Конфідор та інші. Також ефективним методом є застосування препарату Спінтор у комбінації з Актофітом або хімічними інсектицидами системної дії, обов'язково з додаванням прилипача, що підвищує ефективність цих препаратів.

При використанні хімічних засобів захисту рослин при вирощуванні озимої цибулі на перо, важливо мати на увазі, що кінцева продукція, а саме зелень цибулі, призначена для ринку свіжих овочів та безпосередньо для вживання в їжу людиною.

Тому важливо дотримуватися встановлених строків застосування хімічних препаратів, враховуючи тривалість дії кожного конкретного засобу захисту.

Читайте також: Тонкощі вирощування озимої цибулі

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини