Дуже важливо не тільки виростити гарний врожай, але й зуміти вміло його зберегти. Від правильного зберігання залежить кількість та якість товарної продукції яка залишиться у вас, а не просто викинеться на смітник.
Саме тому важливо дотримуватись всіх етапів зберігання цибулі.
По – перше необхідно викопувати цибулю коли похилилось приблизно 60% верхівок. Обов’язково враховуйте, те що викопувати та підрізати цибулю необхідно тільки в тому випадку, якщо вона повністю суха.
Завжди необхідно видаляти листя з верхньої точки, де починається формування стрижня трубчастого листя, це місце знаходиться вище на 10 см від цибулини. Якщо верхівки були зрізанні надто коротко та цибуля була закладена на зберігання недостатньо сухою, це в значною мірою збільшує ризик виникнення шийкової та диплодиозної гнилі.
Різні сорти та гібриди цибулі зберігаються по-різному. Найгірше зберігаються червона та біла цибуля. Найкраще піддається зберіганню жовта цибуля, вона менше псується та тривалий час зберігає гарні смакові якості та товарний вигляд.
Цибулю в сховищах можна розміщувати:
Ящики та коробки повинні мати отвори для вентиляції. Поліетиленові мішки не використовують, оскільки вони не пропускають повітря, а отже цибуля почне гнити.
Періодично потрібно проводити перевірки та відбраковувати зіпсовані цибулини. Якщо вона відсиріла її треба просушити та покласти на зберігання в іншу тару.
Норми основних показників зберігання цибулі насипом
Вентиляція
Необхідно правильно налаштувати роботу вентиляторів. Продуктивність вентиляції повинна бути 150 м³ повітря на 1м³ цибулі, що становить приблизно 30 тис.м³ повітря/годину для 100 т цибулі.
Для того, щоб сушіння було максимально ефективним обігрівачі повинні мати потужність 60 – 80 тис. ккал/100 т цибулі. Насип цибулі не повинен перевищувати 4 метрів.
Температурний датчик в насипі необхідно розмістити на глибині 1, 5 м, над повітрозабірним отвором. Чим краще та швидше підсихає шийка цибулини, тим розвиток грибка та бактерій в середині самої цибулини значно знижується. Але при цьому шийка не має бути надто короткою.
Вологість повітря
Відносна вологість повітря в сховищі протягом перших 3 етапів повинна складати 65% для ефективного сушіння. Але протягом всього періоду зберігання вологість може збільшуватись до 80%.
Температура
Встановлювати температуру 20°C необхідно якщо:
Цибуля збиралась надто пізно, а листя здебільшого відмерло ще в полі, потужність обігрівача низька та не досягає 30°C, на вході температура повітря не більше 22°C, у випадку коли температура протягом 24 годин не підіймалась вище 16°C.
Температура 30°C має бути у випадку коли:
Зібрана продукція має зелений колір, якщо є ризик виникнення шийкової гнилі, якщо потужність обігрівача дозволяє мати відповідну температуру, температурний показник під час закладки та сушіння ззовні вище 22°C, а показник температури на вході складає 32°C.
Чотири етапи сушіння
На першому етапі постійно потрібно тримати температурний показник на вході на 2 – 3°C вище температури насипу. Проводити зниження температури необхідно тільки через 4 дні, саме тоді показник температури у верхній частині досягне 30°C. Після чого необхідно знижувати температуру протягом 24 годин на 0,5 градусів до 20°C.
На другому етапі потрібно підтримувати сталу температуру 20°C, якщо виникла потреба використовуйте обігрівальні прилади. Також необхідно щоб була гарна та постійна вентиляція, до того моменту поки внутрішній шар зовнішніх лусочок не стане міцним та повністю сухим.
На третьому етапі необхідно проводити зниження температури на 0,5°C за добу. Протягом дня потрібно робити якомога більше провітрювань за для отримання ефективного результату сушіння.
На четвертому етапі потрібно робити провітрювання 8 – 9 годин на добу протягом наступних 6 тижнів. Після чого провітрювання (внутрішня або зовнішня вентиляція) повинно складати 4 год на добу.
Дуже важливо уникати значних перепадів температури. Не допустиме зниження температури насипу нижче 6°C, при охолодженні зовнішнім повітрям.
Якщо дотримуватися всіх правил сушіння цибулі ви матимете відмінний результат та якісну продукцію протягом всього періоду зберігання.
Читайте також: Полив, догляд та захист озимої цибулі