foto

Тонкощі вирощування озимої цибулі

Дата публікації: 20.09.2023

Оптимальним регіоном для вирощування озимої цибулі ріпчастої з цибулі-сіянки (тиканки, арбажейки) є той, де зимою існує сталий сніговий покрив або м'яка зима, наприклад, це центральні, західні та південні райони України. Однак важливо визначити правильну дату посадки.

Рослини повинні увійти в зиму зі сформованими 3-4 листками (з'явленням п'ятого) і товщиною шийки 5-8 мм, але не занадто великими, оскільки в іншому випадку весною замість цибулі ви отримаєте насінники, іншими словами, цибуля "піде" в стрілку. Тільки на цій стадії розвитку цибуля буде мати достатню стійкість до зимових морозів і весняних заморозків.

Способи посіву на більш ранній чи пізній термін можуть сприяти стрілкуванню рослин. Дуже ранні посіви погіршують зимостійкість, тоді як надто пізні можуть сприяти утворенню стрілки. Для надійного захисту від вимерзання посадки цибулі накривають агроволокном безпосередньо перед морозами та видаляють його перед відновленням вегетації.

Раннє укривання плантацій восени, коли немає вираженого похолодання, може негативно впливати на зимівлю цибулі. Для цього використовують біле світлопроникне агроволокно, як легке (17 г/м² так і тяжке (30 г/м² та більше). Ця операція збільшує загальні витрати на технологію вирощування на 20-25%, але відповідно зменшує ризики.

У центральних і західних регіонах висаджують з 10 по 25 серпня, максимальний термін - до 5 вересня, а на південному узбережжі з 20 серпня до 15 вересня. При температурі вище 24°C, проростання цибулевих насінин сповільнюється, тому в спеку сходи можуть бути рідкими.

Для уникнення цього іноді корисно висаджувати заздалегідь пророслими цибулинами або знижувати температуру ґрунту через часті легкі поливи. Підготовку ділянки під цибулю слід провести за 10 днів до посіву, щоб зменшити ризик появи цибулевої мухи та забезпечити гарну усадку ґрунту.

Рослини озимої цибулі-сіянки здатні легко переносити низькі температури. Вони можуть витримувати до -15 °C, якщо снігового покриву немає, і ще нижче, якщо є сніговий шар глибиною кілька сантиметрів. Але в екстремально холодні безсніжні зими цибулі може загрожувати вимерзання.

Норма висадки цибулі-сіянки коливається в залежності від розміру посадкового матеріалу. Якщо наприклад розмір становить від 14 до 17 мм, то потрібно буде приблизно 1700 - 2000 кг/га. 

Густина посадки має значний вплив на розмір цибулин, тому для отримання великих цибулин рекомендується зменшувати норму висадки, а для вирощування пера цибулі збільшувати. Вважається, що для вирощування ріпчастої цибулі треба використовувати розміри від 8 до 21 мм. Від 25 мм іде на вирощування зеленого пера, бо має великий відсоток стрілкування.

Велике значення має температурний режим під час зберігання сіянки. Зберігання її при температурі 5 - 10°C дуже сприяє стрілкуванню, це різко знижує врожай ріпки. Зберігання сіянки при температурі 18 - 20°C зовсім виключає можливість стрілкування сіянки стандартних розмірів, але призводить до значної втрати її ваги, що теж призводить до зниження врожаю ріпки.

Які сорти та гібриди обрати

Для вирощування озимої цибулі використовують спеціальні сорти й гібриди, короткого або середнього дня. Вони формують цибулини при тривалості дня від 12 до 14 годин. Важливо уникати використання для озимої посадки сортів і гібридів, призначених для весняної посадки, оскільки вони менш стійкі до зимування, починають рости та дозрівати пізніше.

Використання якісного гібридного або сортового посадкового матеріалу є гарантією успішного вирощування цибулі, особливо при системі крапельного зрошення.

Озима цибуля за стиглістю поділяється на ранньостиглу 100 - 110 діб та середньостиглу 110 – 130 діб.

За кольором сорти цибулі поділяються на:

Жовту - Корадо F1, Купідо F1, Стурон, Штутгартер Різен;

Білу - Сноубол, Стардаст;

Червону - Ред Барон.

Ця практика особливо важлива при вирощуванні озимої цибулі з високою зимостійкістю. Через те, що у деяких регіонах може спостерігатися екстремальний спад температури до -25°C і нижче, відсутність снігового покриву може призвести до часткового або повного знищення посівів.

Найкращі попередники

Важливо звертати увагу на вибір місця для вирощування озимої цибулі. Цибулю слід сіяти на південних або південно-західних схилах, де її можна захистити від вітру, наприклад, високими деревами чи будівлями. Але варто уникати місць, де росте тополя, оскільки це може стати притулком для трипсів.

Рекомендується уникати частої висадки цибулі після інших цибулин із частотою більше одного разу за три-чотири роки. Особливу увагу слід звертати на небезпеку розповсюдження нематоди, і уникати висадки цибулі після таких культур, як картопля, боби, петрушка, селера, червона конюшина та люцерна. Замість цього, ідеальними попередниками для цибулі є зернові (з винятком вівса), ріпак, гірчиця, кукурудза, буряк, віка, горох, квасоля, томат, морква, огірок, салат і всі види капусти.

Щодо озимої цибулі, її можна успішно висаджувати на полі в другому обороті після збору попередніх культур, таких як ріпак, озимий ячмінь, горох, квасоля, салат, редис, кольрабі, а також після ранньої білокачанної, цвітної капусти, моркви та столових буряків. Важливо, щоб ці культури були зібрані не пізніше, ніж до третьої декади липня.

Читайте також - Цибуля-сіянка нюанси внесення добрив

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини