Терміни проростання насіння.
Кожна овочева культура має індивідуальні терміни проростання насіння, що наведені в таблиці нижче. Звичайно, це середні значення, якими варто керуватися при розрахунку терміну посіву насіння на розсаду овочів в закритих приміщеннях (теплицях):
Температурний режим, який варто підтримувати при вирощуванні розсади різних овочів:
За умови дотримання такого температурного режиму все насіння проросте у визначений термін, сходи будуть міцними і дружними.
Вік розсади.
За умови дотримання температурного режиму вирощування розсади і досвічування посадок спеціальними люмінесцентними лампами, розсаду з насіння можна вирощувати і в січні. Проте, варто зауважити, що молоді рослини дуже переростуть до травня, коли можна овочі, без загрози поворотних заморозків, пересадити у відкритий ґрунт.
Тому розсада, посаджена в січні, годиться тільки для вирощування в теплиці та отримання ранньостиглих овочів.
Єдина культура відкритого ґрунту, яку слід сіяти на розсаду в січні - це селера. Вона має дуже довгий вегетаційний період (до 160 днів), тому нормально сформується до часу посадки у відкритий ґрунт.
Оптимальний вік розсади від посіву до посадки у відкритий ґрунт:
Баклажани - до 60 днів
Капуста білоголова середньопізня - від 35 до 40 днів ;
Капуста білоголова рання - 55-60 днів
Огірки - 30 днів
Перець - до 65 днів
Томати ранні - до 45-50 днів
Томати середньостиглі - від 55 днів
Томати пізньостиглі - від 70 днів
Оптимальний вік висадки розсади та її ознаки.
Факторів, що впливають на отримання здорової розсади, безліч. Це - якість насіння, ґрунт, посадкові ємності, а також умови зовнішнього середовища: температура повітря, його вологість, освітленість. Не зайве враховувати, сприятливий той або інший день для посівів, - у місячному календарі можна знайти підказку.
Важливі всі фактори в сукупності, але найважче взимку з освітленістю. Природного світла для сходів буває недостатньо навіть у березні, а вже за короткий зимовий день сонечко не в змозі наситити сіянці своїми променями. У цей період виростити міцну розсаду без досвічування неможливо, не варто і намагатися.
Термін (прогнозований) отримання врожаю.
Цей чинник має велике значення. За бажанням можна змінювати терміни отримання якісної овочевої продукції, вирощуючи розсаду трохи раніше чи трохи пізніше. Наприклад, у південних регіонах зазвичай отримують кілька врожаїв огірків:
Порада по термінах висаджування розсади з врахуванням впливу кліматичних умов.
Іноді трапляється так, що розсада вирощена в рекомендовані терміни, і якість у неї відмінна, а висаджувати її не можна – земля відтанула, а заморозки спостерігаються кожну ніч.
Досвідчені городники поділяють терміни посіву (висаджування розсади в ґрунт) для холодостійких і теплолюбних рослин на два терміни:
Коли «Холодно» – в цей час можна без роздумів висаджувати у відкритий ґрунт холодостійкі рослини, а теплолюбні овочі - в теплиці.
Визначити цей період допоможе вимірювання температури ґрунту на глибині приблизно 8-10 см. Якщо температура ґрунту на глибині дорівнює +8 С° - то можна сіяти моркву, буряк, цибулю, часник, гірчицю, а помідори, перець і огірки висаджувати на тепличні грядки.
Коли «Тепло» – у відкритий ґрунт можна висаджувати томати, перець, баклажани і розсаду інших овочів, що не витримують заморозки. Цей показник можна дізнатися з відомостей метеорологів, а ще він збігається з закінченням цвітіння калини.
Переростання розсади веде в подальшому до зменшення урожаю і погіршення смакових характеристик овочів. Переросла розсада має слабкий імунітет. Тому поспішати з посівом насіння не варто, якщо тільки рослини не призначені для вирощування в тепличних умовах.
Послідовність посіву розсади овочевих культур.
Таблиця. Режими виробництва розсади овочевих культур.
Читайте наступну частину.