Буряк так само як моркву і цибулю можна сіяти під зиму для отримання ранньої продукції. За рахунок підзимового посіву буряку ви отримуєте корисний та смачний овоч значно раніше ніж при весняному висіві. Але потрібно пам’ятати, що такому способі вирощування буряку існують декілька нюансів про необхідно знати.
Оптимальний вибір ділянки?
Для підзимового посіву столових буряків найкраще підходять ділянки з легким піщаним ґрунтом. Буряки краще ростуть і розвиваються саме на такому ґрунті.
Ділянки повинні бути захищені від холодних вітрів, наприклад, однією лісосмугою. Це допоможе зберегти тепло і захистити рослини від негоди. Не рекомендується вирощувати буряки на північних схилах і важких ґрунтах. Ділянки, які часто затоплюються водою або мають близьке залягання ґрунтових вод, не підходять для підзимового посіву.
Необхідно забезпечити оптимальний рівень кислотності ґрунту, оскільки надлишкова кислотність може призвести до утворення дрібних коренеплодів і сприяти поширенню захворювань. Виправити кислотність ґрунту можна шляхом внесення доломітового борошна, крейди або вапна до ґрунту завчасно.
Після збирання попередників вносять добрива, включаючи органічні, такі як перегній у кількості 20–30 тон на гектар, або мінеральні, де відповідні норми складають N60 Р90 К90 на гектар. Ці добрива вносять у ґрунт на глибину 20–25 см. Після чого слід провести розпушування і рівномірно вирівняти поверхню поля.
Також важливо підготувати поживний сухий ґрунт для присипання насіння столових буряків. Цей сухий матеріал може включати садовий ґрунт, чистий річковий пісок і перегній у рівних пропорціях.
Рекомендується вирощувати столові буряки після попередників, таких як томати, перець, картопля, огірки і цибуля. Проте не рекомендується висівати насіння після моркви, різних видів капусти. Важливо також уникати вирощування столових буряків на одному і тому ж місці кілька років поспіль, оскільки це може сприяти виснаженню ґрунту та нагромадженню шкідливих мікроорганізмів і збудників хвороб.
Висів насіння
Не слід поспішати з висівом буряку, оскільки його насіння розпочне проростати лише при температурі від 5°C, тому оптимальні терміни підзимового висіву варто вибирати на період сталого похолодання, коли температура становить від 2°C до -4°C.
Глибину висіву насіння рекомендується робити 3–4 см. Відстань між рослинами слід робити в межах 5–10 см, і між рядами залишати проміжок від 45 до 50 см. Оптимальна норма висіву становить 14 кг/га.
При виборі сортів для підзимового висіву слід віддавати перевагу холодостійким або тим, що мають позначку "стійкі до стрілкування".
До прикладу можна використовувати наступні сорти та гібриди:
Для успішного підзимового висіву буряків важливо обирати сухе насіння та сіяти його в сухий ґрунт. Насіння розміщують в борозни, а зверху їх прикривають заздалегідь підготовленою сухою живильною сумішшю і мульчують торфом шаром завтовшки 3 см. Після висіву не потрібно ущільнювати ґрунт і поливати його. Для надійного захисту посівів від зимових морозів можна додатково прикрити їх опалим листям, хвоєю або тирсою.
Догляд
У весняний період, коли ґрунт вже розтає, необхідно знімати покриви: мульчу, плівку якими вкривали посіви. Після цього верхній шар ґрунту слід ретельно розпушувати на глибину 3–5 см. Для стимулювання швидкого росту буряків вводять азотні добрива у вигляді аміачної селітри, а також використовують плівку для покриття посівів і сприяння швидкому утворенню врожаю.
Після того, як сходи буряків з'являться, плівку періодично підіймають, але не видаляють повністю, щоб запобігти утворенню квітконосів на посівах. При використанні підзимової сівби можуть з'явитися квітконоси на деяких рослинах (приблизно 20% випадків), особливо якщо температура опускається до плюс 2–3 °С на стадії розвитку першої пари справжніх листків.
Через тиждень після появи сходів вирощені посіви слід розріджувати, особливо в разі, якщо для сівби використовувалася більша кількість насіння ніж є за нормою. З метою попередження загущення сходів, залишають лише найсильніші рослини, оскільки деякі насінини можуть дати декілька паростків.
Подальший догляд за посівами столових буряків включає в себе регулярне розпушування ґрунту, боротьбу з бур'янами та систематичний полив. Слід зауважити, що столові буряки позитивно реагують на додавання мікроелементів, зокрема бору і марганцю. Ці мікродобрива вносяться позакоренево у фазі змикання рослин у рядку.
Буряк дуже смачний, вітамінний овоч, який варто висівати під зиму, щоб отримати ранній врожай цього чудового коренеплоду.
Читайте також: Як проводити підзимовий посів моркви