Капуста містить низку цінних для організму речовин. У ній виявлено вуглеводи, такі як глюкоза, фруктоза, цукроза, 16 вільних амінокислот, серед яких триптофан, метіонін, тирозин, гістидин – особливо необхідні організму людини, велика кількість ферментів. Але особлива цінність капусти полягає у винятково різноманітному наборі вітамінів.
Серед них знайдені аскорбінова кислота (С), тіамін (В), рибофлавін (В2), пантотенова, фолієва, фолінова та нікотинова (В5) кислоти, біотин (вітамін Н), токофероли, вітамін К, речовини з Р-вітамінною активністю та, нарешті, нещодавно відкритий вітамін U, що має противиразкову властивість.
Багата капуста також і мінеральними солями калію, натрію, кальцію, магнію, заліза. Серед мікроелементів слід зазначити срібло, олово, свинець, титан, молібден, нікель, ванадій.
Щоб зберегти ці цінні речовини капусту необхідно правильно закладати на зберігання.
Умови зберігання
Пізні сорти білоголової капусти прибирають у жовтні. Для тривалого зберігання в з свіжому вигляді капусту прибирають у максимально можливо пізні терміни, коли інтенсивність фізіологічних процесів різко знижується.
Така капуста менше зігрівається і краще зберігається. Збирати качани потрібно так щоб вони не підмерзли. Підмерзлі качани майже не зберігаються, так само не зберігається і перезріла капуста, що має тріщини. Невелике поверхневе підморожування не шкодить капусті, але прибирати її слід після відтавання при корені.
Найбільш придатні для тривалого зберігання сорти: Агресор F1, Амагер, Анкома F1, Зенон F1.
Зверху на качанах повинні бути зелені, неушкоджені, щільно прилеглі листя, так як вони значно стійкіші до збудників хвороб, ніж більш глибоко лежаче біле листя.
При закладці на зберігання білоголової капусти ретельно відбраковують недозрілі, механічно пошкоджені та всі качани, що пошкодженні хворобами. Якщо не робити цього, то такі качани служитимуть джерелом інфекції. Поверхня качанів має бути сухою.
Оптимальні умови для зберігання капусти (температура повітря -0 +1°C, відносна вологість повітря 90-98%) можуть бути легко створені в пізній осінній та зимовий період у постійних сховищах.
Зберігання капусти
Для ідеального зберігання рекомендують використовувати середньо- та пізньостиглі сорти капусти, які мають вегетаційний період тривалістю від 90 до 100 днів і більше.
Ранньостиглі сорти, які дозрівають вже в червні-липні, не є придатними для зберігання в овочесховищах через їхні нещільні качани та незадовільну тривалість зберігання.
Для зберігання використовують щільні качани. У підготовлених до зберігання кочанів обрізають корінь. Зберігають капусту в льоху в ящиках або на стелажах при температурі 0 +1°C і відносній вологості повітря 95%.
Якщо температура льоху або сховищі підвищиться до +4°C - капуста почне проростати, розтріскуватися. Якість її знижується. Багато білокачанної капусти зберігають найпростішими способами в буртах, траншеях, канавах.
Хвороби капусти під час зберігання
Сіра гниль
Уражені цим захворюванням качани покриваються пухнастою сірою пліснявою, листя ослизнюється і вони загнивають. При підвищеній температурі та високій вологості повітря гриб утворює велику кількість конідій, що мають вигляд сірої маси. Щоб скоротити втрати капусти при закладанні на тривале зберігання на качанах залишають 2-3 здорових листки, які стійкі до сірої гнилі.
Але треба пам’ятати, що через 1-2 місяці в темному овочесховищі хлорофіл покривного листя руйнується та знебарвлюються листя стає сприйнятливим до сірої гнилі. Захворювання починається раніше (приблизно на 2 місяці), якщо на зберігання закладаються качани без зеленого листя, що покриває капусту.
Слизовий бактеріоз, або м'яка гниль
Поширена повсюдно і завдає значної шкоди при зберіганні. На гниючих качанах наліт грибниці відсутній. Качан покривається слиззю і неприємно пахне, в ураженій тканині велика кількість бактерій. Найбільш сильно ушкоджуються перезрілі і тріснуті качани в теплу та вологу осінь.
Оптимальна температура для розвитку хвороби +20 +25°C. Розвитку хвороби сприяє пошкодження капусти капустяною мухою, клопами, гусеницями. Для зниження шкідливого впливу, що спричиняється слизовим бактеріозом, необхідно підтримувати оптимальні умови зберігання (температуру повітря -1 - 0°C, відносну вологість 90—98%).
Фомоз (суха гниль)
При високій вологості та підвищеній температурі повітря це захворювання швидко поширюється і викликає появу сухих плям з чорними пікнідами на листі. Пізніше сильно уражене листя ослизнюється, хвороба повільно розвивається всередині кочериги, де з'являються темні плями, невеликі вогнища сухої тканини, що загнила, і порожнечі.
Біла гниль
Цією хворобою найбільше ушкоджується капуста, якщо в період збирання стоїть дощова погода. Зовнішнє листя покривається гниллю, між ними розвивається рясна ватоподібна грибниця. При подальшому розвитку хвороби на капусті утворюються численні чорні склероції різної форми
З метою зниження втрат капусти від цього захворювання необхідно прискіпливо ретельно відібрати здорові качани при закладці на зберігання, при виявленні заражених качанів - обережно видаляти їх та ті, що знаходяться біля, дотримуватися правильного режиму зберігання.
Читайте також: Зберігання буряку та редьки взимку