Бегонія (Begonia) – популярна декоративно-квітуча рослина. Завдяки різноманітності відтінків і видів, вона чудово прикрашає як оселю, так і сад, забезпечуючи яскраве та пишне цвітіння. Особливу увагу привертають ампельні та каскадні форми бегонії.
Висів насіння на розсаду
Насіння бегонії має дуже дрібний розмір, тому, якщо воно не гранульоване, його слід рівномірно розсипати по поверхні ґрунту, не присипаючи зверху.
Перші сходи з’являються через 8-14 днів, а цвітіння починається приблизно через п’ять місяців. Тому найкращий час для посіву насіння бегонії — січень. Це забезпечить тривале цвітіння аж до настання морозів.
Для розсади бегонії найкраще використовувати спеціальний субстрат для квітучих рослин, поверх якого насипати тонкий шар попередньо прожареного піску. Суміш слід ретельно вирівняти та добре зволожити.
Насіння бегонії можна висівати як у ємності, так і в індивідуальні стаканчики або торф’яні таблетки. Гранульоване насіння зручніше сіяти відразу по одному, що спрощує догляд, адже сіянці можуть розвиватися з різною швидкістю — одні ростуть швидше, інші повільніше.
Дрібне негранульоване насіння висівають наступним чином:
Рівномірно розсипають його по поверхні ґрунту, не присипаючи зверху. Зволожують посіви за допомогою пульверизатора і накривають прозорим матеріалом, наприклад, склом або плівкою.
Ємності з посівами розміщують у теплому та добре освітленому місці. За температури ґрунту 20-25°C перші сходи з’являються через 8-14 днів.
Догляд за розсадою
Як тільки з’явилися сходи, укриття слід зняти. Надалі важливо контролювати вологість ґрунту, не допускаючи його пересихання. Поливайте розсаду обережно, адже її коренева система ще слабка, і надмірне зволоження може спровокувати загнивання коріння.
Бегонія потребує багато світла, але у січні його недостатньо, тому варто організувати додаткове освітлення для розсади. Недостатнє освітлення може призвести до витягування рослин, уповільнення їх росту та втрати яскравості забарвлення.
У результаті така бегонія не зможе порадувати пишним і тривалим цвітінням. Для підсвічування добре підходять світлодіодні лампи — вони економні та мають оптимальне співвідношення ціни й ефективності. Водночас можна використовувати й інші види ламп за бажанням.
Для оптимального розвитку розсади бегонії розміщуйте джерело світла безпосередньо над рослинами. Також важливим фактором для успішного вирощування є температурний режим. Найкраща температура для розсади — 20-21°C.
Крім того, слідкуйте за рівнем вологості повітря. Взимку через роботу обігрівачів вологість часто знижується, що може негативно вплинути на рослини.
Якщо насіння було посіяно в окремі ємності, наприклад, у торф'яні таблетки, то пікірування не знадобиться. Проте, якщо посіви здійснювалися в загальну тару, розсаду необхідно буде пересадити. Пікірувати бегонію слід, коли на рослинах з'явиться 2-3 справжніх листки.
Заповніть ємності дренажем та тим самим ґрунтом, який використовували для посіву. Потім зробіть невеликий отвір у ґрунті та обережно пересадіть сіянці, після чого рясно полийте їх. Висаджуйте рослини у відкритий ґрунт, коли погода стане стабільно теплою.
Перш ніж висаджувати бегонію у відкритий ґрунт, необхідно її загартувати. Для цього спочатку виставляйте рослину на балкон або терасу лише на 10-15 хвилин. З кожним днем поступово збільшуйте тривалість перебування на свіжому повітрі.
Підживлення рослин можна розпочати через два тижні після пересадки. Зручним варіантом є використання готових полімінеральних або біомінеральних комплексів.
Догляд за бегонією у відкритому ґрунті
Догляд за бегонією у відкритому ґрунті передбачає регулярний полив і внесення добрив, вибір оптимального місця для висадки, розпушування ґрунту, видалення бур'янів.
Для забезпечення здорового росту ї ґрунт навколо рослин потрібно регулярно рихлити — це покращує доступ кисню до кореневої системи. Поливають бегонію кожні три дні, орієнтуючись на погодні умови. У спекотне літо важливо забезпечити рослині систематичний полив, після чого ґрунт слід розпушувати.
Полив виконують рано-вранці або ввечері. Важливо дотримуватися помірності: не допускайте застою води, але й не пересушуйте ґрунт. Обприскувати листя бегонії не рекомендується, оскільки краплі води можуть спричинити появу коричневих плям.
Читайте також: Кобея вирощування з насіння