foto

Целозія гребінчата вирощування, догляд

Дата публікації: 22.10.2024

Целозія гребінчата (лат. Celosia), належить до роду рослин з родини амарантових. Ця рослина є багаторічною, але її зазвичай вирощують як однорічну.

Стебла целозії прямі та розгалужені, з чергово розташованим листям, яке може бути яйцеподібним, яйцеподібно-ланцетним або лінійно-ланцетним. Дрібні квітки утворюють суцвіття колосоподібної, гребінчастої або волотистої форми в різноманітних відтінках: жовтому, рожевому, червоному, помаранчевому та золотистому.

Посів целозії на розсаду

Посів проводять у березні або на початку квітня в ящики, розподіляючи насіння по поверхні ґрунту, що складається з рівних частин перегнійної землі та вермікуліту. Сійте рідко, не засипаючи насіння землею — лише злегка притисніть його до ґрунту і зволожте за допомогою пульверизатора.

Після посіву ємність накривають плівкою або склом і ставлять на світле підвіконня, підтримуючи температуру 23-25°C. Важливо захищати посіви від прямих сонячних променів, регулярно провітрювати, зволожувати та видаляти конденсат. Щоб уникнути пікірування, можна відразу висівати насіння целозії в окремі стаканчики. Перші сходи з'являються приблизно через вісім днів.

Для вирощування розсади целозії гребінчатої необхідно забезпечити додаткове підсвічування сходів протягом 4-6 годин, адже світловий день навесні ще недостатньо довгий. Якщо насіння було посіяне в загальну ємність, розсаду потрібно буде пікірувати двічі.

Перший раз пікірування проводять, коли у сіянців з’являються 2-3 листочки. Їх пересаджують у такий самий субстрат у ємності глибиною 4-5 см, розміщуючи на відстані 5 см один від одного. Після того, як сіянці укореняться, їх одночасно з поливом підживлюють слабким розчином комплексного мінерального добрива для квітучих рослин.

Коли рослини достатньо зміцніють, їх пересаджують у глибшу касету або в індивідуальні горщики, бажано торфоперегнійні. Після того як рослини добре приживуться, можна провести повторне підживлення тим самим складом.

Коли саджати целозію

Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт слід після встановлення постійної температури й зникнення ризику нічних заморозків, зазвичай у другій половині квітня або наприкінці травня. Для посадки обирають сонячне місце, захищене від вітру та з хорошим дренажем.

Якщо ґрунт має кислу реакцію, перед висадкою його варто вапнувати. Важливо не додавати свіжу органіку до ґрунту, оскільки целозія її погано переносить. Якщо розсада була пікірувана або висівалася в торфоперегнійні горщики, висаджуйте целозію у ґрунт разом з ними.

Догляд за рослинами

Вирощування целозії та її догляд у саду не є складними завданнями, проте важливо знати про два її вразливі місця. По-перше, целозія, вирощена з насіння в домашніх умовах, може загинути навіть від незначних заморозків. По-друге, ця рослина не переносить надмірної вологості в ґрунті.

Отже, поливати целозію гребінчату слід лише в найспекотніші дні, коли вона в'яне і перестає формувати квітконоси. Проте не забувайте про регулярні щомісячні підживлення, на які рослина добре реагує. Утім, будьте обережні з азотними добривами — їх надмірне використання призведе до активного росту листя, але не дасть цвітіння. Також важливо розпушувати ґрунт навколо рослин і видаляти бур'яни — це основні рекомендації для догляду.

Шкідники та хвороби целозії

Рослина часто піддається ураженню грибами роду Botrytis, які викликають грибкове захворювання, відоме як "чорна ніжка". При виявленні ознак хвороби необхідно негайно знищити всі уражені рослини, оскільки це захворювання є заразним. Крім того, слід продезінфікувати ґрунт.

Ознаки захворювання: потемніння стебла біля основи. Грибок проникає в рослину, блокуючи судини, що призводить до порушення нормального потоку соку. У результаті цього квіти жовтіють, коренева система всихає, а зрештою культура гине. Зазвичай целозія страждає від хвороб на початкових етапах свого розвитку.

Слід уникати накопичення вологи в ґрунті, не висаджувати рослину в надмірно кислий та щільний ґрунт із поганим дренажем, а також дотримуватися необхідних температурних умов. Важливо пам’ятати, що ця хвороба може поширюватися через ґрунт, залишки інших рослин та комах. Попелиця є ще одним природним ворогом для квітів. Для її контролю целозію обробляють інсектицидом.

Читайте також: Дельфіній особливості вирощування та догляду

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини