Колеус — універсальна рослина, яку з однаковим успіхом можна вирощувати як у кімнатних умовах, так і в саду. Колеус (Coleus) представник сімейства губоцвіті.
Рослина, відома насамперед своїм декоративним листям, а не цвітінням. Її листя строкате, з яскравими комбінаціями червоного, жовтого, зеленого та коричневого кольорів, з візерунками у вигляді плям і смуг. Колеус підходить як для вирощування в кімнатних умовах, так і для оформлення клумб чи горщиків на подвір'ї.
Висів насіння
Насіння колеуса дуже дрібне, його висівають у лютому-квітні, присипаючи зверху шаром піску. Для пророщування необхідна температура 20-22°C, а сходи з’являються на 14-18-й день. Коли у сіянців з’являється 1-2 пари листочків, їх пересаджують у 7-сантиметрові горщики по одному.
Через місяць проводять пересаджування в більші горщики діаметром 9-11 см. Основний догляд полягає в регулярному поливі та розміщенні рослин у світлому місці, оскільки інтенсивність забарвлення листя значно залежить від освітлення. Для підвищення кущистості молоді рослини прищипують.
Освітлення
Колеус дуже любить світло і потребує хорошого освітлення. Проте при виборі місця для посадки важливо врахувати, що надмірна кількість прямого сонячного світла, особливо в полудень, може викликати втрату яскравості листя, яке стане блідим і менш привабливим. Тому легка півтінь є кращим варіантом. У кімнатних умовах оптимальне місце для колеуса — це східні або західні вікна.
Температура
Колеус досить добре переносить літню спеку, за умови регулярного поливу. Проте зниження температури влітку нижче +15°C може негативно позначитися на рослині: її ріст припиняється, і вона виглядає пригніченою.
У кімнатних умовах колеус прекрасно росте при звичайній кімнатній температурі, витримуючи зниження до +10°C, хоча краще уникати таких низьких температур, щоб не ризикувати здоров'ям рослини. Колеус невибагливий до складу ґрунту, добре росте як у дерновому, так і у звичайному садовому ґрунті.
Полив колеуса
Колеус потребує регулярного поливу, щоб ґрунт завжди залишався вологим. Якщо колеус вирощується як кімнатна рослина, то взимку полив слід продовжувати, але з меншою частотою — тільки після підсихання верхнього шару ґрунту.
Підгодівля колеуса
Щоб зберегти красу та декоративність листя, колеус варто підгодовувати, особливо в період весняного і літнього росту. Мінеральні добрива з калієм добре поєднувати з органічними підживленнями. Азот є обов'язковим компонентом, оскільки саме він забезпечує яскравість кольорів листя.
Хвороби колеуса
Основні захворювання колеуса виникають через неправильний догляд або невідповідне розташування. Наприклад, якщо вчасно не обрізати пагони, вони надмірно витягуються, стають тонкими та ламкими. Подібне відбувається і за нестачі світла. Натомість при надмірному освітленні яскраві та барвисті листки втрачають насиченість, а при надлишку вологи біля коріння — можуть опадати.
Серед найбільш поширених шкідників колеуса є павутинні кліщі, білокрилки та попелиці. Для боротьби з кліщами, як у відкритому ґрунті, так і в кімнатних умовах, використовують акарициди. У відкритому ґрунті, для боротьби з попелицями й білокрилками, застосовуються інсектициди.
Читайте також: Хвороби кормових буряків