Бро́колі (Brassica oleracea var. italica) — однорічна овочева рослина родини капустяних, підвид цвітної капусти. Батьківщина броколі – південна Італія. Броколі є дуже цінною рослиною, оскільки в її складі міститься велика кількість вітамінів і мікроелементів.
ЇЇ листя за поживністю прирівнюють до шпинату чи листової капусти. Голівки капусти містять значну кількість вітаміну А, В1, В2 , РР, С, К, солі калію, фосфору, кальцію та магнію. За хімічним складом броколі займає провідне місце не тільки серед різновидів капусти, але і серед інших овочевих культур.
Броколі – однорічна культура, яка формує високе стебло, яке закінчується голівкою , яка складається з укорочених квітконосів з щільно зімкнутими бутонами. Забарвлення голівок від зеленого до фіолетового кольору.
Капуста броколі має 2 різновиди: розвивається одним качаном, що складається з компактно розташованих поруч суцвіть; складається їх безлічі окремих квітконосів, незібраних в єдину головку (спаржеві гібриди).
За тривалістю вегетаційного періоду капуста броколі поділяється на ранню, середньостиглу та пізньостиглу. Її вирощують у всіх ґрунтово-кліматичних зонах України як у відкритому, так і в закритому ґрунті. У відкритому ґрунті вирощують розсадним і безрозсадним способами.
Насіння висівають безпосередньо у ґрунт у квітні – травні, висадку розсади проводять у віці 35 – 45 діб. Норма висіву 0,0 8 – 0,1г /м². Проростання насіння броколі починається за температури 5 - 6°С. При посіві насіння у відкритий ґрунт рослини витримують короткочасні заморозки до -5°С, а загартована розсада витримує короткочасні зниження температури до мінус 2 - 3°С.
Найкращий розвиток рослини відбувається при температурі 18 - 20°С. Недостатня кількість вологи викликає швидке формування голівки, передчасне цвітіння, а це в свою чергу призводить до формування голівок з низькими товарними якостями та зниження врожайності.
Нестача вологи в ґрунті, а також у повітрі разом з надто високою температурою ґрунту понад 20°С погіршує якість голівок. Густота стояння рослин становить 4,5 - 6 рос/м² в залежності від групи стиглості і ґрунтово - кліматичних умов вирощування, яка має забезпечити оптимальну площу живлення і освітлення для культури.
На відміну від цвітної капусти броколі менш вимоглива до умов вирощування, але бажано для рослини використовувати багаті перегноєм, легкі за механічним складом ґрунти. Скоростиглі сорти є більш вимогливими до родючості ґрунту, ніж пізньостиглі.