Кавун (Citrullus vulgaris )— однорічна, трав’яниста, жаростійка, перехреснозапильна, баштанна культура із родини Гарбузових, батьківщиною якої вважається Африканський материк, де досі зустрічаються дикі "родичі" гіркого смаку. Стебло (огудина) кавунів повзуче, завдовжки до 5-6 м, на якому утворюються великі і малі, кулясті, еліпсоподібні, циліндричні, різноманітні за забарвленням і формою, соковиті і смачні «ягоди».
Плоди багаті пектинами, вітамінами, мінеральними речовинами, фолієвою кислотою. Їх їдять сирими, з різних частин плодів виготовляють цукати, варення, патоку, мармелад, цукерки, джем, пастилу, недостиглі плоди солять, із соку кавунів виготовляють мед – нардек, а з насіння добувають харчову олію і макуху, яка є поживним кормом для тварин. Селекціонери вивели понад 1200 сортів кавунів: з насінням, безнасінні, дрібні за розміром і жовті кавуни.
Серед них є досить екзотичні різновиди: від білих зовні до синіх всередині. За тривалістю вегетаційного періоду (від з’явлення сходів до настання біологічної стиглості) сорти і гібриди кавуна поділяють на ультраранні (до 70 діб), ранні (71-80), середньостиглі (81-90), середньопізні (91-100) і пізньостиглі (понад 100 діб). Маса плодів може досягати 15-20 кг (середня З-4 кг). М’якуш достиглого плоду, жовтий, рожевий, червоний, малиново-червоний з різними відтінками, дуже соковитий і солодкий, приємної зернистої консистенції.
Столовий кавун є коштовний харчовий і дієтичний продукт, який вирощується практично у всіх країнах світу - в районах з великим сонячним випромінюванням, на богарних землях та в умовах зрошення у відкритому і закритому ґрунті. Його висаджують прямим посівом у ґрунт або через розсаду для одержання більш ранньої продукції. Насіння кавунів проростає при температурі +16-18 °С, сходи з’являються на 12—14-й день, а при +25-ЗО °С — на 1-8-й день. Сприятливі умови для сівби кавунів настають, коли ґрунт на глибині загортання насіння прогріється до +16 °С . При висіванні в холодний ґрунт частина насіння пліснявіє і втрачає схожість. Запізнення з сівбою призводить до зниження врожаю і погіршення якості плодів.
Норма висіву насіння кавунів залежить від густоти посіву і розміру насіння: для дрібнонасінних кавунів 0,3-0,4 г/м2 , для крупнонасінних 0,5 - 0,6 г/м2. Глибина загортання - 2-5 см, а на легких ґрунтах і при низькій вологості - 5-7 см. У період утворення першого справжнього листка, а вдруге - у фазі 3-4 листків, рослини проривають, залишаючи в гнізді 1—2 найкраще розвинених рослини.
Кавуни відносяться до рослин короткого світлового дня, тому вони дуже вибагливі до світла. Найкраще вирощувати їх на супіщаних чорноземах, достатньо забезпечених вологою. Малопридатними для вирощування кавунів є важкі суглинкові та надмірно зволожені ґрунти з близькими заляганням підґрунтових вод. Достигле насіння залежно від сорту біле, коричневе, жовте, червоне або чорне. Маса 1000 насінин 40-170 г (в 1 г - 6-25 насінин). Схожість зберігається протягом 10 років і більше.