foto

Способи довготривалого зберігання часнику

Дата публікації: 19.12.2023

Збирають часник, як тільки його листя пожовкне і почне клонитися до землі. Щоб не пошкодити цибулини та запобігти гниттю, раджу викопувати його за допомогою вил у суху погоду. Очищені від землі головки розкласти прямо на грядці під сонцем. Часник сушиться приблизно 5-7 днів. При похмурій погоді часник краще вкрити навісом або перенести в альтанку, теплицю, терасу, гараж.

Але не можна забувати, що часник повинен знаходитися в приміщенні, що провітрюється, щоб він не став вологим. Коли головки підсушаться, слід провести обрізку коріння секатором або ножицями в середньому близько 3 міліметрів, а стебло відрізати, залишаючи до 10 сантиметрів.

Для того, щоб зберегти часник від плісняви, обробіть кожну головку спеціальним розчином із соняшникової олії. У доведене до кипіння масло додайте йод (10 крапель на 0,5 літрів олії). Після того, коли розчин охолоне, кожну голівку слід вмочити в нього і залишити сушитися. Така маніпуляція дозволить довше зберігати врожай. Особливо якщо сумніваєтеся, що добре просушили часник або викопали його за дощової погоди.

Усі знають, що часник буває озимим та ярим, а от як відрізнити один від одного, не кожен знає. Адже це дуже важливо, адже ярий часник саджають навесні, а озимий – восени. Переплутаєте і не отримаєте врожаю. Озимий часник висаджують зазвичай, щоб їсти відразу, а ярий чудово підходить для зберігання до весни.

Озимий часник відрізняється від ярого за кількістю зубчиків 4-6, їх число завжди парне. Чого не скажеш про зубчики ярого їх багато (12-20), вони різного розміру та навіть форми. В центрі головки в озимого часнику є серцевина, а в ярого його немає.

Ярий часник висаджують як можна раніше, коли земля прогрівається до +5 +7°C. Якщо цього не дотримуватися, у ґрунті не буде хватати вологи, і рослина погано вкорениться. Листя почне використовувати запасні речовини зубчиків, а це зменшить врожай. Зубчики ярого часнику висаджують на глибину 6-7 см.

Озимий часник висаджують під зиму, зазвичай у жовтні, а іноді і після першого снігу. Рослина до морозів вкоріняється. Врожай ярого часнику багато в чому залежить від способів його зберігання. Якщо він зберігався при температурі до +20°C, цибулини виростуть великі, але можуть не встигнути визріти до кінця сезону, а якщо зберігати при низькій температурі +6 +7°C, цибулини будуть більше дрібні, зате визріють.

Складати голівки часнику після збирання можна як у прохолодне місце, так і в тепле. Оптимальна температура залежить від його ґатунку. Ярі сорти зазвичай зберігають змішаним способом: 6 місяців при кімнатній температурі (+ 18-20°C), а потім поступово, але охолоджують до +4°C і зберігають не більше двох місяців.

Озимі сорти часнику зберігаються інакше, через те, що кількість покривних лусочок у нього менше, ніж у ярового, він більше схильний до різних захворювань через випаровування вологи яка міститься в ньому.

Треба уважно стежити за витримкою середньої температури близько +2°C. Важливо дотримуватися оптимальної вологості для озимого та ярого часнику 50-70%. При надто низькій вологості часник пересохне, а за високої почне гнити. Часник не любить багато світла, краще зберігати його в темному місці.

При незначних обсягах вирощеного часнику його зберігають на стелажах шаром 20-40 см або в ящиках по 10–12 кг, при цьому розміщують так, щоб не перешкоджати руху повітря.

Способи зберігання

Мелений часник

Відмінний спосіб зберігати часник у меленому вигляді. Для початку очищаємо зубчики часнику та пропускаємо через прес або м'ясорубку. Посоліть, складіть в банку і закрийте кришкою. Можна також подрібнити часник і зберігати в холодильнику при температурі від +2+4°C, такий спосіб хороший тим, що перед приготуванням не потрібно витрачати час на його чищення та обробку, а відразу додати у блюдо. Зберігати такий часник можна до двох місяців.

Зберігання в дерев’яних ящиках

Зберігання часнику у дерев'яних ящиках. Для цього треба пересипати його цибулевим лушпинням, золою, борошном або сіллю. При дотриманні температурного режиму часник зберігається близько 5 місяців.

Зберігання в плетених косах

Один з найбільш древніх способів зберігання часнику -плетіння кіс з висушених зі стеблом головок і підвішування їх у темному, сухому та прохолодному місці. Цей спосіб зручний для фермерських господарств, збирають часник у великих обсягах. Адже на одній стіні або стельової балки можна розмістити багато в'язанок. При цьому потрібно оглядати запаси та своєчасно відбраковувати підгнивають цибулини.

Зберігання в солі

Існує перевірений спосіб зберігання часнику в солі, що дозволяє пережити зиму без втрат. Для цього часник укладаємо у дерев'яний ящик з отворами, пересипаючи кожен шар кухонною сіллю. Також можна скласти часник щільно в стерильну банку, заповнюючи сіллю порожнечі. Головне, щоб знизу, і зверху був внутрішній шар солі (2-3 см).

Зберігання в муці

Багато хто зберігає часник у звичайній муці. Річ в тому, що борошно добре поглинає надлишки вологи. На дно каструлі з кришкою насипаємо шар борошна, потім обвалюємо в борошні головки часнику і щільно укладаємо, зверху присипаємо борошном та закриваємо кришку. Часник зберігає свіжість до літа.

Зберігання в золі

Звичайну картонну коробку насипаємо золу шаром 2 см, і зверху щільно кладемо головки часнику. Далі викладаємо другий шар часнику і посипаємо золою, і так далі. Верхній шар має бути із золи. У такому пакуванні часник спокійно зберігається при кімнатній температурі.

Спосіб зберігання в парафіні

Зберігаємо часник у парафіні. Для цього розтоплюємо парафінові свічки на водяній бані, почергово занурюємо в розплавлений парафін голівки часнику і даємо йому стекти. Таким чином, парафін утворює захисну плівку на поверхні та вона стане перешкоджати випаровуванню вологи, та не підпустить до часнику хвороботворні організми.

Консервація як спосіб зберігання

Найоригінальніший спосіб зберігання часнику - консервування. Для консервації можна використовувати вино або оцет. Очищені зубчики поміщають у банку і заливають сухим вином чи білим оцтом. Для гостроти смаку можна додати спеції: сухий кріп, коріандр та чорний перець горошком. Щільно закрита банка поміщається в холодильник. Часник не псується до чотирьох місяців. Всі перераховані вище способи можна комбінувати.

Читайте також: Сушіння капусти як спосіб зберігання

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини