foto

Сушіння капусти як спосіб зберігання

Дата публікації: 14.12.2023

В Україні сушка капусти чомусь не користується популярністю, хоча це ефективний спосіб збереження цієї овочевої культури. Для цього можна використовувати як спеціальну сушарку для овочів і фруктів, так і духову шафу.

Проте, перед процесом сушіння потрібно здійснити певну підготовку для капусти. Зауважимо, що сушена капуста має більше корисних властивостей порівняно з тими, що лежать декілька місяців у холодильнику, погребі чи на складі продуктів.

При сушінні на низьких температурах, наприклад, в спеціальній сушарці приблизно при 50 градусах, зберігаються всі важливі вітаміни та мікроелементи, які легко втрачаються під час тривалого зберігання в свіжому вигляді.

Така ж користь зберігається в овочах, які заморожуються, але не у всіх є достатньо велика морозильна камера, щоб помістити такі об'єми запасів. Для людини 100 грамів сублімованої (сушеної) білокачанної капусти еквівалентні вживанню 1 кілограма свіжої.

Для сушіння можна використовувати будь-який сорт капусти, проте вибір зазвичай залежить від того, як будуть використовувати сушену капусту у стравах. Найкраще відбирати сорти, які збирають на початку осені. Серед найпопулярніших - кольорова капуста, яку додають до рагу або навіть використовують як заміну чіпсам.

Також популярна броколі, яку використовують у супах та як приправу. Кольрабі та брюссельська капуста менш популярні для сушіння. Не можна забувати й про капусту морську (ламінарію). Однак важливо враховувати, що рецептів з білокачанною капустою у рази більше, ніж з кольрабі.

Як правильно сушити капусту?

Основне правило – в ній не повинно бути зіпсованих чи гнилих частин. Перед процесом сушіння потрібно ретельно перевірити та очистити сировину, викинувши усе непридатне для використання. Потім капусту миють (для білокачанної можна пропустити цей етап) і ріжуть на тонкі смужки товщиною 2-3 мм. Її можна сушити кількома способами.

Сушарка спроєктована так, що нічого до неї не прилипає, і вимити її легко. А щоб сушити капусту в духовці, рекомендується викласти лист паперу для випічки. Оптимальна температура сушіння капусти коливається від 45 до 80 градусів. Точніші режими температури можна налаштувати лише на промислових сушарках або на домашній електричній сушарці.

Тут можна не перейматися, що капуста підгорить. Деякі плити мають мінімальну температуру від 50 до 100 градусів. Якщо сушити капусту в духовці за температурою вище 120 градусів, вона може підсмажитися замість висихання.

Тому для духовки вибір температури краще обмежити діапазоном від 50 до 100 градусів. Щодо листя, якщо воно повністю висохло, його можна відправити на зберігання, а якщо воно трохи підв’ялене, його потрібно додатково досушити до повного висихання.

Важливою умовою сушіння є видалення надмірної вологості. Апарати для сушіння роблять це автоматично, а на плиті потрібно вибрати режим "конвекція". Готові овочі помітно зменшуються у розмірі, та також змінюють свій колір, особливо це помітно на світлих сортах капусти, яка трохи стає жовтуватою. Проте, готовий продукт повинен залишатися цілим, не розсипатися, коли його тримають в руках.

Переваги сушіння капусти

Калорійність сушеної капусти може бути близько в 10 разів вищою, ніж у її свіжому вигляді. Важливо пам'ятати, які види капусти є більш калорійними, а які менш. Цікаво, що найбільш калорійні види також мають найвищу концентрацію вітамінів, макро та мікроелементів. Тому виключати їх повністю з раціону не є доцільним.

Окрім користі для здоров'я, сушка капусти має свої переваги для сімейного бюджету. Рекомендується сушити капусту під час її сезону збирання, коли ціни на овочі найнижчі:

Білокачанна – з вересня по листопад;

Броколі – з жовтня по травень;

Кольорова – з жовтня по грудень;

Кольрабі – з червня по жовтень;

Брюссельська – з жовтня по березень, оскільки зазвичай її імпортують з Європи.

Особливості сушіння різних видів капусти

Червонокачанна капуста, завдяки вмісту вітаміну С і каротину, перевершує свої білі сорти, що робить її більш корисною. Сушений овоч можна вживати окремо або використовувати як складник у приготуванні різноманітних страв.

Сушена цвітна капуста втрачає значну частину своїх корисних речовин, тому найефективніший спосіб зберігання для неї – це заморожування. Проте, якщо є бажання, її також можна сушити.

Варто зауважити, що при цьому її смак може погіршитися, але не настільки, щоб це стало серйозною проблемою. Якщо дотримуватися оптимальної температури сушіння, не допускаючи перегріву вище +50°C, сушена броколі виявиться дуже смачним і корисним продуктом.

Сушені овочі зазвичай зберігають у скляних банках, пластикових контейнерах або тканинних бавовняних мішечках. Головне, щоб упакування було дихаючим, але водночас не виникало вологи та плісняви. Якщо овочі не повністю висушені, може виникнути проблема із пліснявою. Час від часу ємності потрібно трохи відчиняти для провітрювання, перевіряти це кожні 2-3 місяці. Найоптимальнішим варіантом є зберігання сушених овочів у щільно закритих скляних банках. Також можна використовувати бавовняні мішечки або пластикові контейнери. Сушена капуста не потребує стерилізації та герметизації.

Якщо правильно висушити і утримувати її від вологи та запахів, такий овоч може довго зберігатися. Це корисна запасна енергія як для дому, так і для відпочинку. Правильно сушений овоч не має обмеженого терміну придатності: його можна використовувати не лише через рік, але й через 5-10 років після сушіння.

Сушену капусту можна використовувати за тими ж методами, що й свіжу, за винятком створення салатів. У більшості випадків просто додайте до сушених овочів достатню кількість води, і ви можете використовувати їх, так само, як нарізану свіжу капусту.

Читайте також: Особливості вирощування зеленних культур на підвіконні

 

 

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини