foto

Як правильно виростити розсаду томатів

Дата публікації: 06.02.2024

Технологія вирощування розсади поділяється на надранню, ранню та середню. Надрання розсада помідорів, яка вирощується у горщиках, розпочинається за 60-65 днів до її висадки на відкритий ґрунт.

При такому методі висадки рослини переносяться у ґрунт без втрати або травмування кореневої системи, що сприяє максимальному збереженню і прискорює розвиток рослин, що в свою чергу дозволяє отримати врожай надзвичайно рано.

Ефективність горщечкового методу вирощування розсади томатів найкраще проявляється при ранніх строках висаджування та за використання високоякісної ґрунтової суміші.

Правильний підбір ґрунту

Ґрунтову суміш для горщиків та посадкових ящиків рекомендується готувати восени. Для цього використовують різноманітні компоненти: дернову, парникову або городню землю, торф, перегній, іноді можуть додавати кар’єрний пісок, тирсу чи біогумус.

Головна вимога до такої ґрунтової суміші полягає в її пухкості, здатності утримувати вологу, наявності достатньої кількості поживних речовин і нейтральному рівні кислотності.

У складі ґрунтових сумішей можуть використовуватися різноманітні компоненти у різних пропорціях: дернову землю (від 50% до 70%), перегній (від 30% до 50%), торф (33%), дернову суглинкову землю (60%), пісок (10%), та інші.

Оптимальний рівень кислотності ґрунтових сумішей має бути слабокислим або нейтральним. Для усунення надлишкової кислотності рекомендується використання вапнування. Крім того, доцільно провести стерилізацію ґрунтових сумішей через пропарювання, тобто обробку парою частини суміші, де буде висіватися насіння.

Широко поширене застосування готових ґрунтових сумішей на основі верхового торфу. У останній час особливу популярність отримало використання торф'яних брикетів і блоків, які, зволожуючись, збільшуються у об'ємі в 6–8 разів і створюють відмінні умови для росту розсади. Їх переваги полягають у стерильності та можливості підготовки заздалегідь.

Висів насіння

Терміни висіву насіння обумовлені моментом, коли розсаду планують пересаджувати на постійне місце. Оптимальний вік розсади та оптимальні строки для пересадки визначають графік висіву насіння.

Розсаду вирощують шляхом прямого висіву у горщики або пікіруванням сіянців. Пікірування дозволяє перші 20 – 25 днів використовувати площу в 8–10 разів меншу, що сприяє зменшенню витрат на опалення та освітлення.

При вирощуванні розсади для отримання надранніх помідорів, насіння спочатку висівають у посівні ящики або спеціальні лотки. Для цього підготовлену ґрунтову суміш насипають шаром завтовшки 6 – 8 см, рівномірно розподіляють і трохи ущільнюють.

Створюють бороздки на глибині 0,5–1,0 см через кожні 2-3 см, в які висівають насіння з кроком 1-2 см. Після висіву насіння присипають зволоженим шаром ґрунтової суміші завтовшки 1,5 – 2,0 см, зволожують поверхню теплою водою і покривають поліетиленовою плівкою.

Після висіву цей прийом зберігає необхідну вологість ґрунту до того моменту, поки сходи не з'являться. Після цього плівку відкривають, а ящики розміщують на світлому місці.

У лютому та на початку березня сходи досвічюють постійно цілодобово протягом перших трьох-п'яти днів. До пересадки рослин світловий режим коригують відповідно до потреб росту.

У період перед пікіруванням, ґрунтовий шар в ящиках, де знаходиться розсада, обробляють засобами, такими як 0,25% розчин Превікуру або 0,1% розчином перманганату калію для профілактики. При пікіруванні сіянці висаджують на глибину трохи більшу, ніж вони росли у початковому ящику для посіву.

Після пікірування рослин проводиться легке зволоження, що дозволяє ґрунту навколо коренів ущільнюватися, що в свою чергу сприяє швидшому приживленню.

Після цього основний догляд за розсадою включає в себе збереження оптимальних умов щодо температури, вологості та освітлення, а також проведення додаткових підживлень та захисту рослин від захворювань.

Оптимальна температура повітря у сонячні дні вважається в межах 20-24°C, вночі 15-17°C, в похмурі дні 16-18°C, вночі – 12-14°C. Після появи 4-5 листків рослині рекомендується знизити температуру до 18-20°C удень і 14-15°C вночі.

Перед пересадкою у ґрунт, рекомендується загартувати розсаду, приводячи температуру до близького рівня зовнішньої температури. Це можна зробити, відкривши розсаду або винесенням розсади на свіже повітря.

Під час вирощування розсади, оптимальна вологість ґрунту грає важливу роль. Перезволоження сприяє поширенню хвороб, а пересушування також не є бажаним.

Зазвичай, протягом тижня проводять один або, у виняткових випадках, два поливи, залежно від погодних умов. Після появи 4–5 листків, потреба у воді зростає. За 4–6 днів до висаджування, для підвищення стійкості до посухи, ґрунт підсушують, а саме перед висадкою рослин його зволожують.

У процесі вирощування розсади помідорів рекомендується керуватися наступним режимом освітлення: для періоду вирощування сіянців протягом 12–15 днів - 16 годин освітлення; після пікірування наступних 12–15 днів також – 16 годин; у заключний період перед висаджуванням - 14 годин.

Розсада виявляє більшу потребу у поживних речовинах порівняно з дорослими рослинами, тому добрива використовують не тільки в ґрунтовій суміші, а також і для додаткового живлення.

Перше додаткове підживлення розсади рекомендується проводити через 8-12 днів після пікірування, використовуючи 5-10 г аміачної селітри, 10-15 г сульфату калію та 30-40 г суперфосфату на кожні 10 літрів води. Подальші додаткові підживлення рекомендується проводити кожні 8-12 днів.

Після внесення добрив проводять полив, щоб змити залишки поживних речовин з листків. Підживлення рекомендується виконувати вранці у сонячні дні з подальшим провітрюванням теплиці. Для розчинення добрив використовують воду температурою 20-22°C.

До одного з підживлень додають мікроелементи: 1-2 грами борної кислоти, 1,5–2 грама сульфату міді, по 1-1,5 грама сульфату цинку і сульфату марганцю (останнє можна замінити марганцевокислим калієм 0,5–1 грамом) на 10 літрів води.

Під час передсадивного загартування розсади, температура повинна відповідати зовнішній. Для сортів помідорів зі штамбовим кущем рекомендується підвищувати денну температуру на 2°C.

Режим температури має велике значення для якості розсади. Підвищення середньодобової температури повітря на 1°C під час вирощування розсади помідорів призводить до збільшення висоти рослин на 4–5 см та маси їхньої надземної частини на 5-7 грамів.

Зміни температури повітря вище або нижче, ніж температура ґрунту, можуть суттєво впливати на формування розсади. Зміна температури на 2-3 °C може призвести до отримання неправильної розсади та зменшення врожаю на 20-40% в ранній період.

В момент висаджування ранньої розсади помідорів, вона повинна мати висоту 25-30 см, близько 8-9 листків, надземна частина вагою 25-30 грам та бутони, що розкриваються на першій кисті. Це варто робити тільки після того, як пройшла загроза весняних заморозків.

Читайте також: Оптимальні умови для вирощування розсади перцю

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини