Для нормального зростання та розвитку рослин необхідне належне освітлення, оскільки без достатнього рівня світла фотосинтез не може відбуватися належним чином. У випадку вирощування рослин вдома, особливо в період, коли природний світловий день досить короткий, використовують спеціальні світлодіодні фітолампи для досвічування.
Це підкатегорія світлодіодних ламп, яка забезпечує рослину світловими хвилями в необхідних діапазонах спектра - синього і червоного, що сприяє активному зростанню та розвитку будь-якої рослини.
Функції фітолампи
Фактично, основне завдання фітолампи полягає в наданні рослині світла в необхідній частині спектра. Згідно з дослідженнями, рослини сприймають лише конкретний діапазон світлових хвиль - окремі частини червоного і синього спектрів, кожна з яких впливає на рослину по-різному.
Синє світло сприяє процесам в рослинних клітинах, стимулює зростання листя та пагонів і сприяє синтезу хлорофілу В. З іншого боку, червоне світло більше впливає на кореневу систему, сприяючи її розвитку, а також виробленню хлорофілу А, і безпосередньо впливає на процеси цвітіння, формування плодів та їх дозрівання.
Фітолампи можуть мати різні форми - круглі, довгі або квадратні, призначені для встановлення під стелею або безпосередньо над рослинами, що залежить від типу лампи, спектра та потужності, які використовуються.
Фіто світильники – основні особливості
Фітолампи володіють своїми характеристиками та перевагами, які дозволяють досягти високих результатів при вирощуванні рослин вдома, в теплицях при розумних витратах.
Використання світла тільки тих частин спектра, які рослини дійсно засвоюють. Таким чином, фітолампи є цінним рішенням, яке надає лише необхідне світло для розсади або кімнатних рослин.
Відсутність інтенсивного нагріву - це аспект, який слід враховувати. Важливо відзначити, що світлодіодні лампи також виділяють тепло, але порівняно з іншими типами ламп, особливо з лампами розжарювання, різницю можна помітити тільки при високій потужності. Мінімальне нагрівання лампи не висушує ґрунт, не пошкоджує листя рослин, тим самим утримуючи температуру повітря на прийнятному рівні.
Збереження електроенергії стає можливим завдяки світлодіодному освітленню, яке виявляється найефективнішим, оскільки ці лампи витрачають значно менше електроенергії, особливо при високих потужностях. Тому фітолампи, які потребують працювати від 8 до 15 годин щоденно, використовують виключно світлодіоди.
Отже, теплиці можуть мати кілька рівнів або бути одноярусними. Або ви плануєте вирощувати овочі взимку на підвіконні. У будь-якому випадку використання спеціальних фітоламп допомагає емітувати природне сонячне світло, прискорює розвиток рослин, забезпечує збалансоване зростання, робить розсаду більш міцнішою.
Потужність
Лампи малої потужності відмінно підходять для освітлення одного або кількох рослин як додаткове джерело світла.
Лампи середньої потужності можуть бути вибрані для освітлення більшої кількості рослин, розташовувати їх необхідно вище порівняно з фітолампами невеликої потужності.
Високопотужні лампи використовуються в професійному вирощуванні рослин у теплицях, штучних грядках на балконах. Вони вирізняються яскравим світлом та можливістю розташування на великій висоті.
Ефективність результату при використанні фітоламп залежить від кількох ключових параметрів. Перш за все, важливо правильно підібрати фітолампи відповідно до умов вирощування, висоти освітлення, площі посадки та особливостей конкретної культури, яку ви плануєте вирощувати. Існує кілька основних порад щодо вирощування рослин під фітолампами, дотримуючись яких ви зможете виростити здорові та міцні рослини.
В першу чергу, важливо визначити завдання - чи необхідно збільшення зеленої маси, чи сприяння цвітінню та дозріванню плодів, оскільки для кожного з цих завдань необхідно відповідний спектр світла. Залежно від типу та потужності лампи можна розміщувати на різній висоті або безпосередньо над рослинами.
Надто високе розташування слабкого світильника може призвести до недостатнього освітлення рослин, внаслідок чого вони не отримають достатньо світла.
З іншого боку, занадто низьке розташування, особливо для потужних ламп, може призвести до пересушування ґрунту та зниження зростання рослин. Важливо також дотримуватися рекомендацій щодо площі освітлення, які вказані в характеристиках кожної фітолампи. Це допомагає створити оптимальні умови для вирощування навіть найвимогливіших і капризних рослин.
Досвічування рослин, дотримання світлового режиму
Перед тим як розпочати процес висадки насіння для розсади взимку, важливо врахувати, що без використання ламп важко досягти успішного вирощування. Сходи рослин почнуть тягнутися вгору, закручуватися і, в кінцевому підсумку, можуть засохнути.
Для забезпечення додаткового освітлення рослинам лампу слід розташувати над розсадою на відстані 20 см від верхніх листочків. Рослинам потрібен режим дня і ночі. В разі залишення лампи включеною протягом всієї ночі, вони можуть зазнати дефіциту харчування, що призведе до припинення зростання.
Надавати рослинам безперервне підсвічування необхідно лише протягом перших трьох днів після з'яви сходів, оскільки саме в цей період вони активно тягнуться до світла.
Якщо світловий день триває 13-14 годин щодоби, і рослини розташовані на сонячному боці, додаткове підсвічування їм вже не є необхідним.
Вранці слід увімкнути його перед світанком, як тільки на вулиці почне світлішати. Розсада, якій бракує світла в цей період, виявляє тенденцію сильно витягуватися вгору.
У середньому це складає 14 годин на добу, за умови, що культура розташована в південному регіоні та знаходиться на вікні. В такому випадку підсвічування можна вмикати як зранку, так і ввечері. Наприклад, з 6 до 8 ранку та з 18 до 20 годин ввечері. Винятком є хмарна погода і розташування на північній стороні.
Після появи перших сходів рекомендується надавати рослинам цілодобове освітлення. Як тільки рослина міцнішає, і на ній починають розвиватися перші листочки, вмикайте підсвічування протягом 10-18 годин.
Особливо важлива для помідорів велика кількість світла - від 15 до 17 годин щодоби. Перед тим, як пересаджувати їх у теплицю, слід забезпечити освітлення протягом 10-12 годин.
Перець і баклажани вимагають освітлення протягом 14-16 годин. Як тільки з'являються перші листочки на сходах, тривалість підсвічування можна зменшити до 10-12 годин.
Окрім підсвічування, важливо слідкувати за рівнем вологості повітря в приміщенні та температурним режимом.
Читайте також: Кормовий буряк, чудовий соковитий корм