foto

Люфа вирощування

Дата публікації: 05.11.2024

Люфа, або люффа (Luffa) — рід трав’янистих ліан сімейства Гарбузові. Люфа – це також декоративна однорічна ліана, яка чудово підходить для озеленення. В наших широтах її пагони за один сезон можуть виростати до п'яти метрів, а за сприятливих умов – навіть більше.

Зі зрілих плодів люфи виготовляють губки для миття посуду та банних процедур, тоді як молоді незрілі плоди активно використовують у кулінарії. Вони дуже смачні у свіжих салатах і не поступаються огіркам. Листя, пагони, бутони та квіти можна трохи протушкувати, заправити олією та вживати як гарнір.

Посів насіння люфи на розсаду

В Україні люфу цілком можливо вирощувати й прямим посівом насіння у відкритий ґрунт, без застосування розсадного методу. Однак, при посіві у відкритий ґрунт насіння люфи часто погано проростає і може загнивати, особливо в дощовий період.

По-друге, люфа є тропічною культурою, тобто теплолюбною рослиною з тривалим періодом вегетації. З одного боку, її не можна сіяти занадто рано, оскільки весняні заморозки можуть пошкодити ніжні сходи. З іншого боку, при пізньому посіві люфа може не встигнути повністю визріти до настання осінніх заморозків.

Перед посівом на розсаду насіння люфи необхідно підготувати, прогрівши його при температурі +40°C. Це легко здійснити, оскільки оптимальний час для посіву припадає на кінець лютого – початок березня.

Насіння люфи висівають в окремі стаканчики діаметром близько 7 см, заглиблюючи його в ґрунт на 2 см. Ґрунт повинен бути пухким і поживним; універсальний субстрат для розсади цілком підходить.

Посіяні насінини слід полити водою кімнатної температури, накрити плівкою і розмістити на підвіконні з максимальним доступом сонячного світла, ідеально – на південному вікні. Для пророщування важливо підтримувати оптимальну температуру близько 30°C.

Приблизно через тиждень після посіву насіння люфи починає проростати. Коли з’являться перші листочки, розсаду слід перенести в більш прохолодне місце, з температурою не вище +20°C.

Навіть на стадії розсади люфа потребує поживного ґрунту, тому рекомендується раз на два тижні підживлювати сіянці органічним добривом. Рослині знадобиться опора вже на етапі вирощування в контейнері. Коли сформуються шість листочків і почнуть з’являтися маленькі вусики, слід забезпечити люфі опору, за яку вона зможе чіплятися.

Висадка розсади

Висаджувати люфу у відкритий ґрунт слід після того, як мине загроза заморозків. Залежно від погоди, оптимальний час для пересадки розсади – кінець квітня або початок травня. Варто пам’ятати, що в разі раптової негоди рослини потрібно буде накрити для захисту.

Якщо ґрунт бідний, посадкові ямки для люфи потрібно заповнити наполовину перегноєм або компостом. В такому разі розмір ямок має бути приблизно 40 см у діаметрі та 25-30 см у глибину.

Люфа формує велику листяну масу, тому потребує опори та достатньо простору для росту. Рекомендується залишати між рослинами відстань не менше 1 метра. Після висадки розсади ґрунт необхідно добре полити та замульчувати компостом, соломою або іншими органічними матеріалами для збереження вологи та захисту від бур’янів.

Люфа є невибагливою рослиною, проте надає перевагу поживним ґрунтам. Тому, якщо піщаний ґрунт рослини потрібно буде підживлювати кілька разів протягом сезону. Найкраще використовувати компост, перегній, хоча можна також застосовувати мінеральні добрива.

Перше підживлення рекомендується провести через два тижні після висадки розсади, а подальші – залежно від розвитку рослин. Підживлення варто проводити в першій половині вегетації, а після зав'язування плодів його можна звести до мінімуму або зовсім скасувати.

Люфа потребує регулярного поливу, оскільки її листя випаровує багато вологи. Використання мульчі допомагає зменшити частоту поливів, проте в перший місяць росту рослини у відкритому ґрунті слід поливати сіянці щотижня за сухої погоди.

Коли листя активно наростає, частоту поливів можна збільшити до двох разів на тиждень, особливо в спекотні дні. Приблизно з середини вересня поливи потрібно зменшувати або зовсім припиняти, щоб стимулювати визрівання плодів.

Люфа обов’язково потребує опори для свого росту. Якщо не забезпечити підтримку, рослина буде стелитися по землі, що призведе до неправильного формування плодів і збільшить ризик ураження листя грибковими захворюваннями.

Читайте також: Вирощування гарбуза на насіння

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини