foto

Вирощування гарбуза на насіння

Дата публікації: 31.10.2024

Гарбуз — це однорічна теплолюбна культура з родини гарбузових. Знання біологічних особливостей гарбуза та впровадження правильної технології вирощування є ключовими елементами у процесі отримання якісного насіння цієї культури.

Умови вирощування

Оптимальна температура для росту та розвитку гарбуза становить 30±5°C, а мінімальна – близько 0,5°C. Максимальні значення можуть досягати 40°C. Зниження температури до -1°C викликає значне прорідження сходів, а короткочасні заморозки до -2 - 3°C можуть призвести до загибелі як молодих, так і дорослих рослин.

Мінімальна температура для проростання насіння гарбуза становить 5-12°C, а для отримання дружних сходів — 13-14 °C. Серед усіх баштанних культур гарбуз є найвибагливішим до вологи як у ґрунті, так і в повітрі. Варто пам'ятати, що ботанічний вид впливає не лише на врожайність насіння, але й на його жирно-кислотний склад.

Концентрація лінолевої кислоти, яка має особливу цінність для людини, у гарбузовій олії з насіння мускатного та великоплідного гарбуза в 1,5-2 рази перевищує вміст олеїнової кислоти. Водночас у насінні твердокорого гарбуза переважає саме олеїнова кислота.

Для виробництва гарбузової олії, яка має підвищену стійкість до окислення і тривалий термін зберігання, варто обирати сорти з підвищеним вмістом олеїнової кислоти.

Сорти гарбузів, які чудово підійдуть для вирощування на насіння:

  • Волзький сірий - це середньопізній (120-125 днів) високоврожайний сорт великоплідного гарбуза універсального призначення. Вага одного плоду становить від 6 до 9 кг. Урожайність варіюється від 18 до 35 кг/м², залежно від родючості ґрунту. Сорт відзначається стійкістю до загнивання плодів, фузаріозного в'янення та борошнистої роси, а також добре переносить посушливі умови.
  • Жовтий велетень - це середньоранній сорт великоплідного гарбуза з періодом дозрівання 90-100 днів, призначений для вирощування у відкритому ґрунті. Рослина міцна і характеризується високою продуктивністю. Формує дуже великі плоди кулясто-сплющеної форми. Вага окремих гарбузів може досягати до 25 кг.
  • Гарбуз Народний - це середньопізній сорт великоплідного гарбуза з періодом дозрівання 110-130 днів. Плоди середнього і великого розміру, масою від 7 до 15 кг, при цьому окремі екземпляри можуть досягати 20-40 кг. Сорт відзначається високою продуктивністю та стійкістю до посухи.
  • Гарбуз Руж Віф де Тамп - Це середньостиглий сорт великоплідного гарбуза, який дозріває за 110-115 днів. Відрізняється високою врожайністю, а плоди досягають маси від 10 до 15 кг. Сорт має високу стійкість до більшості захворювань.
  • Український багатоплідний - це середньостиглий сорт, який дозріває за 88-109 днів і підходить для вирощування в усіх кліматичних зонах України. Кора тонка, дерев’яниста. Насіннєва камера містить значну кількість жовто-кремового насіння, що є сировиною для виробництва цінної гарбузової олії.

Ґрунти та попередники

Гарбуз найкраще росте на родючих структурних ґрунтах легкого механічного складу, таких як легкі та середньосуглинкові чорноземи, з pH від 6,0 до 7,0. Важкі суглинки менш підходять для вирощування цієї культури.

Для посіву насіннєвого гарбуза обирають ділянки з низьким рівнем забур'яненості та відсутністю багаторічних бур'янів, таких як осот, пирій чи берізка. Додатково враховують рельєф ділянки та глибину залягання ґрунтових вод, яка повинна становити 2,5-3,0 метри.

Оптимальними попередниками для гарбуза є цибуля, ранні сорти томатів і картоплі, рання капуста та овочевий горох. Натомість небажано сіяти гарбуз після коренеплідних культур або інших представників родини гарбузові, таких як огірок, кавун, диня чи кабачок. Крім того, уникати варто й повторного висіву гарбуза на одному місці. Повертати гарбуз на ту ж саму ділянку слід не раніше ніж через чотири-п’ять років.

Гарбузи для вирощування на насіння чудово реагують на внесення органічних добрив під час основного обробітку ґрунту. Водночас вносити органічні добрива навесні не рекомендується.

В цілому, гарбуз не має специфічних вимог до мінерального живлення. Найважливіше — це забезпечити достатню кількість калійних та фосфорних добрив восени, а азотні добрива вносити навесні. Насіннєві гарбузи – це культура, що дозволяє значну варіативність відстані між рядами при сівбі. Вона може варіюватися від 70 см до 400 см.

Основне завдання полягає в уникненні надмірного загущення рослин, водночас необхідно дотримуватися оптимальної густоти посівів, оскільки занадто рідкі насадження можуть призвести до зниження врожайності. Догляд за рослинами полягає у прополюваннях від бур’янів та своєчасному поливі рослин.

Читайте також: Біостимулятори росту рослин

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини