foto

Сорти кавунів

Дата публікації: 03.10.2024

Кавун (Citrullus vulgaris) — однорічна трав'яниста баштанна рослина з родини гарбузових, що вирізняється жаростійкістю та перехресним запиленням. Плоди кавуна багаті на пектини, вітаміни, мінеральні речовини та фолієву кислоту. Їх споживають сирими, а з різних частин плодів виготовляють цукати, варення, патоку, мармелад, цукерки, джем, пастилу.

Недозрілі кавуни використовують для засолювання, із соку виготовляють кавуновий мед — нардек, а з насіння отримують харчову олію та макуху, яка слугує поживним кормом для тварин. Селекціонери вивели понад 1200 сортів кавунів: з насінням, безнасінні, дрібні та жовті за кольором.

Щоб обрати відповідний сорт кавуна для свого городу, варто ознайомитися з їхніми характеристиками та ключовими відмінностями. Плоди можуть бути круглими або овальними за формою, а за вагою — великими, середніми або маленькими.

Шкірка кавунів буває різних кольорів: жовта, зелена, смугаста, чорна або біла. М'якуш може мати червоний, рожевий або жовтий відтінок. За термінами дозрівання сорти поділяються на ультраранні, ранні, середньостиглі та пізні.

Ранні сорти кавунів

Клімат України ідеально підходить для вирощування ранньостиглих та ультраранніх сортів кавунів у відкритому ґрунті. Щоб отримати врожай швидше, варто використовувати розсадний метод. До моменту, коли мине загроза заморозків (середина травня), вік розсади має становити не менше місяця. Найкраще вирощувати її в пластикових стаканчиках або торф'яних горщиках, щоб при пересадці не пошкодити кореневу систему.

Одними з найкращих ранніх сортів є:

Кавун Ізумруд F1 — ранньостиглий гібрид сортотипу Кримсон Світ, з періодом дозрівання 65-68 днів, має овальну форму.

Кавун Княжич — це відмінний ранній сорт, який підходить для вирощування як у відкритому ґрунті, так і під плівковим укриттям.

Кавун Крісбі F1 - ранньостиглий (58-62 днів) гібрид. Високопродуктивна плетиста рослина середньої сили росту формує округлі плоди насиченого зеленого кольору з характерними смугами, вагою 7-10 кг.

Кавун Леді F1 - ранньостиглий (65-68 днів) гібрид. Плоди мають подовжено-овальну форму з зеленими смужками, вагою від 9 до 12 кг, іноді досягають 15 кг.

Середньостиглі сорти

Сорти кавунів середнього терміну дозрівання в Україні можна збирати через 70–85 днів після появи сходів. Прискорити появу сходів допоможе попереднє пророщування насіння.

Сорти середнього терміну дозрівання:

Кавун Астраханський — середньостиглий сорт (70-80 днів), популярний для вирощування у відкритому ґрунті. Плоди важать від 2,8 до 5 кг. Щільний грубозернистий м'якуш насиченого червоного кольору має ніжну текстуру, соковитий і солодкий смак, а також приємний аромат.

Кавун Трофі F1 — середньоранній гібрид, який дозріває за 62-68 днів. Плоди мають смугасту округло-овальну форму і важать від 8 до 10 кг. Вони вирізняються відмінними смаковими та товарними якостями з високим вмістом цукру.

Кавун Фарао F1 — середньостиглий (80-85 днів) сильно рослий гібрид сортотипу Кримсон Світ овал. Плоди однорідні, видовжені, зеленого кольору з широкими смужками, і можуть важити до 15-18 кг.

Кавун Чарльстон Грей — середньостиглий (75-80 днів) сорт з високою врожайністю. Великі, соковиті, видовжені плоди циліндричної форми мають сіро-зелену однорідну міцну шкірку і можуть важити від 12 до 18 кг.

Пізні сорти кавунів

Вегетаційний період пізніх сортів кавунів триває 3 місяці та більше після масового сходів. У північних регіонах країни не рекомендується вирощувати ці культури у відкритому ґрунті, оскільки плоди, навіть вирощені з розсади, не встигають повністю дозріти й досягти потрібного смаку та цукристості.

До сортів з пізнім довгим вегетаційним періодом належить сорт кавуна Сніжок — пізньостиглий (85-105 днів) оригінальний білокорий сорт, призначений для вирощування у відкритому ґрунті. Плоди мають кулясту форму та біло-салатне забарвлення, з відмінним темно-рожевим м’якушем, що характеризується цукристою хрумкою текстурою і яскраво вираженим ароматом.

Сорти жовтих кавунів

З кожним роком в Україні зростає попит на жовтоплідні культури городніх ягід. Агротехніка їх вирощування практично не відрізняється від технологій для червоних сортів. Насіння можна сіяти безпосередньо у відкритий ґрунт або вирощувати розсадним чи тепличним методом. Тонкі стебла потребують дбайливого догляду під час прополювання та поливу.

Сорти без насіння

Секрет вирощування безнасінних кавунів відомий вже понад 50 років. Для цього потрібні два види рослин із певним набором хромосом, які висаджуються поруч. В результаті схрещування отримують одноразовий посадковий матеріал, з якого можна виростити кавуни без кісточок.

У вирощуванні рослини досить примхливі. При низькій схожості рекомендується використовувати пророщене насіння для посадки. Оскільки рослини чутливі до коливань температури повітря, краще вирощувати розсаду в горщиках або накривати грядку плівкою чи агроволокном. Оскільки рослини легко піддаються грибковим інфекціям, рекомендується обробляти їх фунгіцидами.

Читайте також: Декоративна капуста вирощування та догляд

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини