foto

Особливості вирощування овочів в домашніх умовах

Дата публікації: 02.11.2023

Багато овочів можна успішно вирощувати в приміщенні, так само як квіткові або декоративні культури. Вони не тільки будуть джерелом додаткових вітамінів до вашого столу, але й стануть прикрасою інтер'єру.

Яскраво-червоні плоди помідорів, різнобарвне листя салатів, яскраво-зелене або світле листя цибулинних та пряно-смакових рослин створюють у будинку неповторний колорит. Їхньою пишністю ви будете насолоджуватися протягом всього року.

Для вирощування овочів у квартирі можна використовувати не лише вікна. Залежно від потреби у світлі ряд рослин можна певний час тримати та виганяти в напівтемних кімнатах, у підвальних приміщеннях, у коридорах чи темних коморах.

Протягом весни, особливо у другій її половині, і восени для отримання овочів рекомендуємо використовувати засклені балкони, лоджії, веранди, а також застосовувати додаткові укриття з плівки й при необхідності штучно підсвічувати.

У кімнатах можливе вирощування різних видів овочів. Зібрати хороший врожай з підвіконня можна тільки в тому випадку, якщо городник знає, які культури найкраще вирощувати вдома, а також вимоги цих рослин до умов середовища, оптимальні терміни посівів, посадок та догляду за ними, грамотно проводить вибір та купівлю насіння або рослин.

У квартирі можливо вирощувати достатньо багато овочів. З плодових – огірок, перець солодкий і гіркий, томат; із цибулевих – порей, ріпчаста цибуля; з капустяних – пекінську та цвітну капусту. З однорічних листових культур вирощують гірчицю листову, салат листовий, кріп, огіркову траву, крес-салат, шпинат, щавель.

З пряно-смакових однорічних культур можливо виростити коріандр, базилік, чабер. З коренеплідних саджають цикорій салатний, цибуля-шніт, цибуля-батун; з багаторічних пряно-смакових вирощують – м’яту перцеву, чабер зимовий, тмин, фенхель, естрагон. В квартирі овочі можна вирощувати декількома способами: вигонкою, розсадою чи дорощуванням, а також насінням.

Однорічні рослини, які вирощуються насінням чи розсадним способом  для зелених листків – це скоростиглі, світлолюбиві й холодостійкі рослини. Вони потребують доволі малої площі для живлення. Без додаткового освітлення їх можливо вирощувати з березня по жовтень. Тривалість вирощування таких рослин складає від 15 до 40 діб. Після чого їх саджають знову.

Овочеві плодові культури, такі, наприклад як: томати, перець та огірки вирощують розсадою. Вегетаційний період в них достатньо довгий 150-200 діб. Плодоношення починається на 60 – 90 день після висіву. Розсада готова через 30-60 діб після висіву. Окрім того, краще вибирати сорти для теплиць, в яких потреба в сонці менша.

Способом  вигонки вирощують овочеві культури для отримання листків та пагонів або кореневищ та коренеплодів. Найчастіше ці рослини холодостійкі та тіне витривалі. Їм не потрібно багато світла для гарного врожаю. Для вигонки на зелень вирощують цибулю, селеру, коренеплоди петрушки чи столового буряку. Тривалість вигонки складає від 20 до 40 діб, при чому листки та пагони зрізають багаторазово.

В умовах квартири можна дорощувати порей, цвітну капусту, петрушку, селеру. Для цього необхідно викопати потрібну рослину разом з коренем, стеблом та листками та пересадити в ящик чи горщик.

Цим рослинам необхідно багато світла та тепла. Врожай в них формується шляхом відтоку поживних речовин зі стебла та листків. Дорощують приблизно 60-120 діб. Але врожай можливо збирати вже на 25-30 діб.

Вирощування овочів у квартирі має ще одну перевагу, врожай вдома можливо вирощувати цілий рік.

В домашніх умовах гарно ростуть такі овочі, як гірчиця, амарант, крес-салат, цибуля-батун, зелена цибуля, цибуля порей, цибуля-шніт, петрушка, мангольд, редис, шпинат, щавель, базилік, майоран, меліса, фенхель.

Вирощування овочевих культур у приміщенні має свої особливості. Перш за все, треба звернути увагу на такі умови, як освітленість, температура, вологість повітря, полив, органічні та мінеральні добрива, ґрунти.

Світло

Світло - це головний фактор, який забезпечує зростання рослин та розвиток плодів. Найвибагливішими до світла культурами є томати, огірки, перець. Салат, цибуля, шпинат не так сильно потребують світла. У буряків, петрушки й селери ця потреба ще менша.

При кімнатному вирощуванні рослин слід подбати про освітлення. При виборі культури треба насамперед враховувати фактор освітленості. У рослин має бути достатньо світла для цвітіння та плодоношення.

Також варто  враховувати і довготу дня,  при якій у рослини будуть оптимальні умови для розвитку. Наприклад, для капусти, ріпи, моркви, редьки потрібен тривалий світловий день, а гороху, щавлю, шпинату, кропу та салату досить короткого. Томати, огірки, перець нейтральні до тривалості дня.

Світло в кімнаті залежить від розташування та розміру вікон. Для рослин найбільш вдалими є вікна, розташовані на півдні та південному сході. У цьому випадку рослини цілий день знаходяться на світлі. У міру віддалення від вікон інтенсивність освітлення знижується. Усередині кімнати вона знижується ще більше і становить всього 25-20%.

Слід пам'ятати, що для рослин шкідливо як брак мінеральних речовин, так й надлишок. Зростання та розвиток рослин при цьому сповільнюються. А при нестачі змінюється колір листя. Пізньої осені та взимку слід штучно підсвічувати рослини, подовжуючи їх світловий день. Досвічують зазвичай рослини з листопада до березня.

Особливо цього потребують такі культури, як перець, томати, огірки, капуста, селера, салат. Штучне освітлення включають на 6-8 год так, щоб тривалість світлового дня становила 12-16 год.

Найкраще для додаткового освітлення використовувати люмінесцентні лампи білого та денного світла. Світло цих ламп схоже на сонячне, але тепла вони практично не дають, тому їх можна розташовувати поблизу рослин. Лампи треба вибирати з розрахунку 120-300 Вт на 1 м².

Для досвічування краще не використовувати лампи розжарювання. Вони сильно нагрівають повітря і на листі рослин від цього можуть з'явитися опіки. Якщо ж використовують їх, то розміщують такі лампи на відстані 50-60 см над рослинами. Але електрики при цьому виробляється більше в 3–4 рази, а самі рослини сильно витягуються.

Щоб рослини рівномірно освітлювалися з усіх боків, їх треба переставляти й повертати в різні сторони залежно від джерела світла. Навесні та влітку рослини треба періодично виносити на свіже повітря, на балкон, лоджію або відкриту веранду. До сонячних променів їх слід привчати поступово. В іншому випадку можуть виникнути опіки.

Всі світлолюбні рослини потрібно розташовувати біля вікна, на підвіконнях, балконах, верандах та лоджіях. У кімнатах, розташованих на північному заході та півночі, краще розміщувати овочеві рослини, які виганяють.

Ті рослини, яким менше потрібно світла, треба розмістити на відстані 0,5-1 м від вікна, в кашпо, на пересувних столиках, підвісних полицях, підставках. У кімнаті встановити пристрої, які покращують освітлення.Якщо розсаду вирощувати в горщиках, то при пересадці у неї повністю зберігається вся коренева система разом з грудкою землі й рослина краще приживається.

Підставки можуть бути різної висоти, одно, дво та багатоярусними. Біля вікна можна зробити полички для горщиків, ящиків, кашпо. На них зазвичай ставлять невисокі рослини, розсаду. Решітки зі шпалерами зручні для огірків і томатів. Їх можна зробити переносними чи стаціонарними. Їх треба встановлювати лише у добре освітленій кімнаті.

Температура

Температура в приміщеннях залежить від температури повітря на вулиці, опалення, товщини зовнішніх стін, кількості вікон. Влітку температура в приміщенні при відкритих вікнах буде практично дорівнювати температурі повітря на вулиці. На балконі, веранді, лоджії температура може різко змінюватися від занизької до високої.

Овочеві культури можуть страждати від заморозків, перегрівів і похолодань. Для того, щоб не допустити перегрів рослин, їх треба притінити марлею або папером, часто обприскувати водою і додатково поливати. Особливо небезпечні перегріви коріння рослин. Тому треба ящики поміщати ще одну тару з вологою землею.

Рослини, розміщені на балконі, терасі або веранді, можуть страждати від різких перепадів температури вдень і вночі, вітру. Якщо очікується сильне похолодання або заморозки, то рослини треба занести до кімнати або укрити плівкою. Перед провітрюванням приміщення необхідно прикрити рослини папером або переставити в інше місце.

При розташуванні рослин слід знати, що біля вікна температура повітря трохи нижче, ніж у решті кімнати. На підвіконні температура повітря нижче 3–4 °C, ніж у кімнаті. Тому взимку при сильному морозі рослини треба прибирати з підвіконь углиб кімнати.

Також слід знати, що в різних частинах кімнати температура повітря різна. Тільки в центрі кімнати вона завжди однакова. Для комфортного існування рослин їх слід переміщати різними частинами кімнати, ближче або далі від опалювальних приладів.

Полив

Вода необхідна рослинам протягом усього їхнього життя. Вона розчиняє мінеральні солі та продукти обміну. За допомогою води відбувається переміщення речовин з однієї клітини в іншу, вона бере участь у регулюванні температури в тканинах і клітинах. Її витрата залежить від вологості та температури повітря.

Поливати можна сніговою, водопровідною, дощовою водою. Снігова і дощова вода вважаються найкращими для поливу. Якщо вода жорстка, то в ній міститься досить багато солей, тому її треба кип'ятити перед поливом. М'яку воду можна не кип'ятити.

Перед поливом воду слід відстоювати протягом 3-5 годин у скляному або емальованому посуді. Це робиться для того, щоб видалити хлор і наситити воду киснем. Температура води має бути кімнатною, близько 15–22 °C.

Влітку та пізньої осені рослини можна виставляти під дощ. Якщо рослина сильно нагрілася, то перед поливом її треба перемістити в прохолодне місце, щоб вона охолола. Поливати потрібно, коли верхній шар землі підсохне. Слід пам'ятати, що надлишок вологи порушує дихання рослини і витісняє весь кисень із ґрунту.

Восени та взимку слід поливати дуже обережно, не допускаючи надто сильного зволоження. У приміщеннях з водяним опаленням взимку і влітку на відкритих балконах і лоджіях поливати треба частіше, оскільки вода випаровується досить швидко. В осінній та зимовий час поливати бажано вранці, влітку це слід робити увечері.

При кожному поливі ґрунт в ящику повинен зволожитися повністю, а вода просочитися на піддони. Також іноді можна зробити і нижній полив, наливати воду в піддони, або тримати ящики і горщики у воді, поки весь ґрунт не стане вологим.

Вологість повітря

Для вирощування рослин вологість повітря має бути вище 60%. Для того щоб досягти такої підвищеної вологості, біля рослин і батарей водяного опалення треба поставити ємності з водою, мокрим піском, покласти мокру тканину, обприскувати самі рослини водою. Причому влітку і навесні це треба робити тричі на день, а взимку – лише один раз опівдні. Також регулюванню вологості повітря допомагає і провітрювання приміщень.

Читайте також: Вирощування кормових буряків

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини