foto

Вирощування овочів вдома – внесення добрив

Дата публікації: 16.11.2023

Овочеві культури потребують ґрунтового живлення. Дуже розбірливі у цьому відношенні рослини з коротким вегетаційним періодом: розсада овочів, редиска, огірки, цибуля, зелені культури. На самому початку вегетації рослини потребують дуже родючої ґрунтової суміші.

Оскільки коріння молодих рослин досить слабкі, вони погано засвоюють мінеральні речовини. Але з часом рослина стає дуже чуйною до мінерального живлення при оптимальній температурі та вологості.

При вирощуванні рослин вдома, овочеві культури потребують кореневих та позакореневих підживлень. Для кореневих підживлень треба у воді для поливу розчиняти потрібні речовини. Також можна цією водою обприскувати рослини. Але після цього обов'язково промити листя чистою водою, щоб залишки мінеральних речовин розчинилися і були використані листям.

Правильне використання добрив збільшує врожайність рослин

Для живлення рослин необхідні азот, калій, фосфор, меншою мірою потрібні такі мікроелементи: мідь, бір, цинк, молібден та ін. Дані речовини завжди містяться в дерновій землі, але найбільше їх у перегною, компості, торфі та інших органічних речовинах. Останні також мають здатність утримувати всі внесені добрива, навіть при частих поливах.

Слід зазначити, що мінеральні добрива бувають простими та складними. До перших відносять ті речовини, які містять лише один елемент живлення (сульфат амонію, сечовина, сульфат калію, хлористий калій, суперфосфат простий). У ґрунт слід вносити по одному азотному, калійному та фосфорному добриву або один вид складного добрива.

На 1 кг ґрунту слід вносити таку кількість мінеральних добрив:

Азотні – по 2 г сульфату амонію, натрієвої солі, кальцієвої селітри, 1,5 аміачної селітри, 1 г сечовини.

Фосфорні – 3 г суперфосфату, 1 г подвійного суперфосфату.

Калійні – 1,5 г калійної солі, 1 г хлористого калію, сульфату калію.

Складні -2 г нітрофоски, 1,5 г діамофоски. Добрива треба змішати з ґрунтом. Також до ґрунту слід додати органічні добрива, деревну золу (вона знижує кислотність ґрунту).

Для підживлення краще використовувати складні мінеральні добрива: нітрофоску, нітрамофоску. Дані добрива містять азот, калій і фосфор у рівних кількостях. Овочі, що вирощуються в кімнатних умовах, слід часто підгодовувати. Приблизно через 7-10 днів треба додавати в 1 л води 1-2 добрив і поливати культури цим розчином.

Для плодоносних овочів слід збільшити концентрацію розчину до 3 г на 1 л. Якщо ж використати гранульований суперфосфат, то краще зробити витяжку.

Для цього 10 г суперфосфату розчинити в 1 л води і залишити на 24 год. тПотім розчин профільтрувати. Для кращого росту розсаду слід регулярно поливати, розпушувати, підживлювати, стежити за освітленням.

Усі мінеральні добрива слід використовувати з обережністю. Якщо взимку часто давати рослинам натрієву селітру, то земля поступово стає засоленою. Аміачні добрива практично не вимиваються із зони коренів, тому при частому їх використанні рослина може загинути.

До того ж ці добрива підкислюють ґрунт. Фосфорні добрива найкраще вносити разом з органічними, тому вони краще засвоюються рослинами.

Дуже обережно слід застосовувати калійні добрива, такі як хлориднатрію і сульфат калію. Наприклад, огірки та томати зовсім не виносять їх, а шпинату та селери вони необхідні.

Оскільки азот, калій і фосфор є основними елементами харчування, то їх овочеві культури використовують у великій кількості. Мікроелементи необхідні рослинам у малих дозах.

Якщо рослинам бракує мінеральних речовин, їх розвиток уповільнюється.

Ознаки нестачі мінеральних речовин:

При нестачі азоту уповільнюється зростання рослин, листя стає блідим, жовтіє і опадає.

При нестачі фосфору листя спочатку стає темно-зеленого кольору, потім фіолетового, з пурпуровими прожилками. Після засихання вони чорніють та опадають.

При нестачі калію по краях листя з'являється блідо-жовта облямівка, яка згодом стає яскраво-жовтою. Потім листя приймають неправильну форму, з бурими плямами, облямівка також набуває бурого кольору.

При нестачі кальцію сповільнюється зростання рослин, вони залишаються дрібними, стебла дерев’яніють.

При нестачі заліза листя у верхній частині рослин стає блідо-зеленим, потім жовтим.

При нестачі магнію на нижньому листі між прожилками з'являються жовті плями, які буріють і листя відмирають.

При нестачі бору рослини не цвітуть, зав'язь опадає, верхівкові бруньки, листя відмирають.

При нестачі міді кінчики листя біліють.

Надлишкове внесення добрив також шкідливе рослинам. Перенасичення азоту веде до збільшення вегетативної маси рослин та погіршення їх продуктивності. Якщо багато хлору, листки засихають та відмирають. При надлишку бору зростання рослин сповільнюється. Надлишок марганцю веде до зморщування листя.

Крім мінеральних добрив, рослинам потрібні органічні. Найчастіше використовують коров'як, пташиний послід,  гній. Будь-яку органіку треба розводити водою.

Коров'як і гній розводять водою у пропорції 1:10, пташиний послід –1:30. Перед таким підживленням рослини треба полити, щоб ґрунт був вологим. Підживлення краще робити рано вранці за допомогою лійки з ситечком.

Нині як добрива часто використовують гумус –перероблені дощовими хробаками органічні відходи. Цей продукт є екологічно чистим і досить ефективним органічним добривом.

Крім того, він містить безліч корисних бактерій, має оптимальну реакцію ґрунтового розчину. З гумусу рослини у 10 разів більше засвоюють калію, у 7 разів – фосфору, у 2 рази – магнію та кальцію.

Гумус можна застосовувати для всіх овочевих культур. Якщо його внести з розрахунку 0,5 кг/м², то врожай збільшиться на 30%, приживання розсади та проростання насіння також покращиться.

При посадці розсади треба вносити в лунки 0,2 кг гумусу. Гумус можна застосовувати й при замочуванні насіння. Це підвищить їх схожість, а рослини практично не хворітимуть.

Гумус також сприяє ранньому дозріванню врожаю, покращує його безпеку. Дуже чуйні до органічного добрива перець, огірки, цвітна капуста, томати. Салат, кріп, редиска чудово ростуть і без органічного добрива. Гній, пташиний послід слід використовувати тільки в добре перепрілому вигляді.

Читайте також: Вирощування овочів на підвіконні – підбір ґрунту

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини