foto

Особливості вирощування томатів на підвіконні

Дата публікації: 28.11.2023

Томати - одна з найулюбленіших і найпопулярніших культур серед городників. Це однорічна рослина із сімейств пасльонових. Помідори використовують у всіх кухнях світу у свіжому, консервованому, маринованому вигляді. Також із них роблять сік.

Помідори містять багато поживних речовин, але їхня калорійність при цьому невелика. Вони багаті на вітаміни, органічні кислоти, мінеральні солі.

Помідор - це світло-і теплолюбна рослина. При температурі 15°C цвітіння не настає, а при 6-10°C припиняється зростання стебел та листя. Ця рослина дуже вимоглива до світла, тому в зимовий період потребує додаткового освітлення.

Волога цій культурі потрібна після зав'язування плодів, інакше листя починає скручуватися, а зав'язі обсипаються. При помірному поливі врожайність падає, але плоди виходять солодшими і швидше дозрівають. При надлишку вологи зростання стебел і листя суттєво зростає, а за нерівномірного поливу плоди тріскаються.

Помідори можуть рости практично на будь-якому ґрунті, але вони дуже чутливі до живлення у всі фази розвитку. Наприклад, до цвітіння рослини потребують азоту. Під час розсадного періоду їм потрібен фосфор, який сприяє ранньому цвітінню. Для розвитку та дозрівання плодів необхідний калій.

Для вирощування в кімнаті краще використовувати рослини із компактним кущем ранніх сортів дозрівання. Великою популярністю також користуються гібриди - Балконі Єлоу F1, Балконі Ред F1, Бобкат F1, Каста F1.

Помідори зазвичай висаджують наприкінці лютого. Їх розміщують на південній, південно-східній чи південно-західній стороні. Стебло томату прямостояче, гілкується. Можна просто вибрати потрібний сорт, щоб не ускладнювати собі роботу різними підв'язками та підпірками. Помідори добре переносять сухе повітря приміщень, не потребують особливого мікроклімату.

Розмноження томатів

Томати розмножують двома способами – насінням та пасинкуванням. Насіння перед посадкою треба замочити в рожевому розчині марганцю калію. Хороше насіння набухає, тоне. Ті ж насінини, які залишаються на поверхні розчину, не годяться для посіву.

Потім насіння викладають на мокру ганчірочку і поміщають у тепле місце. Ганчірка повинна бути завжди вологою. Через кілька днів насіння прокльовується і його можна сіяти. Садити треба на глибину 2 см у вологу землю. Насіння можна не пророщувати, а садити відразу після обробки марганцем.

Пасинкування застосовують, якщо вже є доросла рослина. Зазвичай восени відрізають гілочку від рослини і укорінюють у воді, попередньо видаливши все листя з нижньої частини пасинка. Після появи коріння його висаджують у ґрунт. За такого способу розмноження врожай можна збирати на 30 днів раніше. Але рослини, вирощені цим методом, слабкі та дають менший урожай, ніж посіяні помідори.

Тара

Для середніх і низькорослих сортів можна взяти звичайні ящики заввишки 15 см. Також можна використовувати горщики для квітів, відра, старі каструлі. У всіх ємностях треба зробити отвори, а під тару підставити піддон. Замість ящиків і відер можна використовувати товсті мішки для сміття, зробивши отвори для стоку води.

Їх також треба встановити на піддони. Спочатку в будь-яку ємність покласти річковий пісок, гальку, дрібний щебінь. Це допоможе покращити водний обмін у ґрунті. Після цього тару заповнити ґрунтом. Його можна купити в спеціалізованих магазинах у вигляді субстрату або ґрунтової суміші для томатів, а можна зробити самим із рівних частин перегною, торфу, дернової землі.

Слід враховувати при виборі сорту та тари, що для високорослих сортів знадобиться ємність об'ємом не менше ніж 20 л. Пасинки з корінням відразу садять у великі ємності і більше не пересаджують.

При насіннєвому розмноженні насіння висіють у невеликі пластикові стаканчики або дрібні ящики. Для цього можна взяти стаканчики з-під йогуртів. Після посіву тару накривають і ставлять у тепле місце. Після того, як з'являться сходи, тару з сіянцями переміщують у світле місце, на підвіконня.

Умови вирощування

Температура при цьому повинна бути не вище 13°C вдень та 10°C вночі. В іншому випадку сходи сильно витягнуться вгору. Через тиждень після появи сходів температуру піднімають до 25°C вдень і 15°C вночі. Наступного тижня сходи поливають слабким розчином марганцевокислого калію.

Після появи 7-8-го справжнього листочка розсаду пересаджують вже у великі ємності. При цьому трохи прищипують головний корінь. Ґрунт слід досипати трохи більше половини горщика. Від цього коренева система стане потужнішою. Спочатку після цієї операції зростання рослин сповільнюється, але трохи пізніше помідори починають зростати активніше, ніж ті рослини, які не піддавали пікіруванню.

У міру зростання помідорів нижнє листя слід видаляти та підсипати землю. Від цього стовбур потовщується, а корінь росте інтенсивніше. Якщо ж рослину відразу посадити в горщик, який повністю заповнений ґрунтом, то стовбур буде тонким біля основи.

Цьому слід приділити велику увагу, оскільки відомо, що чим товстіший стовбур, тим більше поживних речовин надходить до плодів і листя. При появі перших квіток температуру підіймають до 20-25°C і підтримують протягом усього вегетаційного періоду.

Помідори вимогливі до тепла та світла. Денна температура для помідорів має бути 20-25 °C, а нічна – 16-18 °C. При нижчій температурі плоди не зав'язуються, а за вищої – зав'язь обсипається.

Помідори дуже чутливі до температури ґрунту. Вона не завжди збігається із температурою повітря. Слід постійно перевіряти температуру ґрунту за допомогою градусника. Необхідно якнайкраще захистити ящики з рослинами від впливу холодного скла, підвіконня. Для цього під ящики зазвичай підкладають пластини з пінопласту. Якщо тара з рослинами стоїть біля самого вікна, то температура ґрунту буде на 10-12°C нижче температури повітря.

Також не можна помідори розміщувати біля батарей центрального опалення. Якщо ж неможливо помістити їх в інше місце, між тарою з рослинами і батареями треба покласти щит з плівки або фанери, екран, який відведе гаряче повітря від рослин. Слід пам'ятати, що помідори не люблять протягів та вологе повітря. Тому не можна вішати на батареї поруч із помідорами мокрі ганчірки.

Не варто забувати і про додаткове освітлення. Рослини, яким не вистачає світла, стають блідо-зеленими, витягнутими. Помідори довгого світлового дня, їм необхідно щонайменше 15 год світла. Тому їх потрібно підсвічувати не менше 10 годин на добу.

Для підсвічування можна використовувати люмінесцентні лампи. Вони дають холодне світло. Але в ньому мало оранжево-червоного світла, яке необхідне для процесу фотосинтезу. Звичайні лампи розжарювання сильно нагріваються і можуть обпалити листя рослини. Якщо їх підняти вище, то сила освітленості різко падає.

Найкращі лампи для підсвічування – це газорозрядні натрієві лампи. У них є помаранчеве освітлення та дзеркальний відбивач, що збільшує освітленість.

Слід зазначити, що середньорослі та високорослі рослини обов'язково підв'язують до шпалери. В іншому випадку рослини можуть зламатися від власної ваги. Для цього прибивають планку до низу і верху вікна і прикріплюють до неї шпагат. Рослини зі зростанням обвивають цим шпагатом.

Середньорослі сорти зазвичай підв'язують до кілочка, який треба відразу ж забивати в землю разом із посадкою розсади. Якщо ж це зробити пізніше, то можна пошкодити кореневу систему, краще підв'язувати смужкою м'якої тканини. Нитки можуть пошкодити ніжну шкірку стовбура. Вузол не повинен перебувати на рослині.

Помідори не люблять багато вологи. Тому поливати їх слід помірно водою кімнатної температури. Поливають зазвичай увечері. Сонячного дня вдень краще не поливати. Якщо ж треба це зробити, то краще налити води в піддон. Не можна потрапляти водою на листочки.

Підживлення слід проводити кілька разів за вегетаційний період. Підійде гній, що добре перепрів, попередньо розведений водою з розрахунку 2 ст. л. гною на 1 л води. Таке підживлення зазвичай проводять раз на 2 тиждень. Воно стимулює зростання рослин, утворення квіток.

Після утворення квіток рослини слід підгодувати золою, вона сприяє утворенню зав'язей. Її розводять водою (1 ч. л. золи на 1 л води) і поливають рослини або просто насипають її навколо рослин.

Також для отримання вирівняної розсади використовують регулятори росту кількості 1 г на 1 л води. Розсаду поливають двічі. Перший раз, коли з'являться 2–3 справжні листочки, потім через тиждень. Розсада стає товстішою, цвітіння настає на 3-4 дні раніше. Дорослі рослини удобрюють раз на 2 тижні сумішшю добрив із розрахунку 1 ч. л. на 10 літрів води. Під високорослі рослини вносять по 1,5 склянки цього розчину, а під нижчі – по 1 склянці. Перед підживленням рослину слід обов'язково полити.

Пасинки, що виростають із пазух листя, слід видаляти. Вони забирають дуже багато поживних речовин. Найкраще видаляти пасинок, коли він виростає до 1-3 см. Його просто відщипують або відрізають ножицями.

Помідори в природі запилюються вітром та комахами. У кімнатних умовах це неможливо, тут запилення виконують вручну. Для цього м'яким пензликом треба доторкнутися до кожної квітки так, щоб забруднити її пилком, потім пилок треба перенести на маточку кожної квітки. Запилювати слід усі квіти, незважаючи на те, коли вони розкрилися. Цю процедуру краще проводити вранці.

Для цього на початку вересня всі рослини слід обережно викопати з відкритого ґрунту і посадити в горщики. Потім перенести до приміщення. Ці рослини можна вирощувати до кінця січня, збираючи врожай. Доглядати їх треба так само як і за іншими рослинами.

Для того щоб запобігти захворюванням помідорів, рослини обробляють настойками цибулі або часнику. Таку обробку роблять через кожні 10–15 днів. Також багато захворювань можна запобігти обприскуванням бордоською сумішшю. Її готують наступним чином: в 1 л води розчиняють 10 г мідного купоросу, 20 г гашеного вапна розводять в 0,1 л води. Потім змішують обидва розчини. Суміш готова.

Читайте також: Вирощування огірків на підвіконні

 

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини