Як вже було сказано в попередніх статтях, існує кілька методів вирощування овочів у кімнаті. Найпростішим є вирощування насінням. Насіння сіють в ґрунт і присипають перегноєм.
Цей метод, з одного боку, досить простий, з іншого – він не зовсім вигідний, тому що врожай від багатьох культур доводиться чекати досить довго. А площу, зайняту під посіви, використовується не зовсім ефективно. Тому зазвичай насіння сіють у ґрунт для отримання розсади.
Найчастіше застосовують вигонку, про яку вже було сказано вище. Насіння кладуть у вологу ганчірку, вату і поміщають у тепло. Цим методом можна отримати проростки вже через 5-6 днів. Цей метод застосовують при вирощуванні зеленої цибулі з цибулин і кореневищ. Можна навіть взяти вже пророщені.
Обидва кінці слід очистити від лушпиння і помістити нижньою частиною в ємність із водою. Воду слід міняти вранці та ввечері, поки не проростуть коріння, потім її міняти щодня. Коріння і посуд також треба промивати під проточною водою щодня. Таким чином можна отримати хороший врожай, а цибулина при цьому залишиться щільною та придатною в їжу.
Так само можна виконати вигонку буряків, петрушки, селери. Коренеплоди буряків, селери та петрушки слід садити під невеликим нахилом. При цьому землею їх не засипають повністю. Поливати треба не коріння, а ґрунт. Поки на грядках не з'являться паростки завдовжки 5 см, ящики з рослинами тримають у теплі, а не на світлі. Потім виносять на світло.
Вдома можна цим методом вирощувати щавель, батут, шніт-цибулю.
Облаштування місця та підготовка землі
У кімнаті площа вирощування овочевих культур обмежена. На одному вікні, включаючи підвіконня, підвісні полиці, підставки та столики, можна виділити близько 6000-7000 см². Якщо є балкон або лоджія, то ця площа збільшується до 1,5 м². На цій території можна розмістити підвісні полиці, решітки.
Територію поблизу вікна використовують для вирощування овочевих культур 8-9 місяців, з жовтня по травень чи червень. Балкон та лоджію - 5-6 місяців, з квітня по жовтень.
Підвіконня слід зайняти найціннішими рослинами з тривалим вегетаційним періодом. До них належать томати, огірки, перець. Ці рослини треба розташувати в один ряд на відстані 15-20 см один від одного. У кожної рослини має бути своя площа живлення в 450-750 см².
На підвіконні площею 4500 см² можна вирощувати до 10 рослин. На підвісних полицях, столиках і підставках рано навесні сіють відразу по 2-3 виду листових і пряно-смакових рослин (кріп, цибуля, чабер та ін.). Їх можна розмістити в 3-5 рядів. Відстань між рядами має бути 3–5 см, а між рослинами поряд – до 2 см. Для однієї рослини площа живлення становитиме 6–10 см².
У квітні та травні потрібно використовувати зовнішнє підвіконня для вирощування однорічних листових та пряно-смакових культур та вигонки пера з цибулі. Влітку ж на цьому місці можна розмістити томати, перець, багаторічні пряно-смакові рослини.
На початку осені на зовнішньому підвіконні дорощують петрушку і селера. Осінньо-зимовий час всю світлу частину біля вікна займають цибулею та коренеплодами для вигонки.
На балконі та лоджії можна розмістити різні овочеві рослини. Перець та томати вирощують у ящиках, огірки – на решітках-шпалерах, пряно-смакові, листові культури – на підвісних полицях. Якщо є дачна ділянка, то на ній можна виростити для вигонки, крім коренеплодів і цибулі, щавель, спаржу, ревінь. Крім того, навесні більшу частину світлої площі городини зазвичай займають під розсаду для висадки її в ґрунт.
Протягом року на одній і тій же площі можна вирощувати овочі, використовуючи ступеневі та повторні посіви та ущільнювачі. Однорічні рослини чергують з вигоночними або вирощують одночасно, але в різних місцях. Повторно сіють лише однорічні пряно-смакові та листові овочеві рослини. Їх також можна сіяти після збирання врожаю в ту саму тару.
Зазвичай вдруге висівають гірчицю листову, салат, шпинат, кріп, крес-салат та ін. Повторні посіви зазвичай виконують 2-4 рази, в осінньо-зимовий період і навесні. Такі культури, як томати, перець та огірки, можна ущільнювати, висаджуючи між ними скоростиглі листові рослини, наприклад салат.
Тара для вирощування овочевих рослин
Для вирощування овочевих культур підійде практично будь-яка тара. Дуже зручні для вирощування томатів, перцю та огірків ящики. Їх можна зробити з соснових або ялинових дощок товщиною 2 см. Ширина таких ящиків повинна бути 20-35 см, довжина - 40-50 см, а висота - 12-15 см. На дні ящиків для стоку води слід зробити отвори у 2 ряди діаметром 1, 5-2 см, через 15-20 см один від одного.
Також на дно треба прибити поперечні планки, щоб ящик нещільно стояв на піддоні. Піддон повинен бути на 2-3 см довше і ширше самого ящика. Ящики можна ставити на підвіконня, столики, підставки. Якщо ж ящики з пластмаси, то вони повинні бути вищими, ніж дерев'яні, тому що в них треба робити дренаж із щебеню та гравію. Для розсади й салатних рослин підійдуть ящики з тонких рейок та меншого розміру.
Також овочеві культури можна вирощувати у горщиках. Вони бувають пластмасові та керамічні. Для овочів та розсади використовують і керамічні, і пластмасові горщики. Тільки рослини в керамічних горщиках поливають частіше, ніж у пластмасових, оскільки волога крізь стінки такого горщика випаровується.
Для розсади та овочів застосовують горщики висотою 5-30 см. На дні горщика має бути отвір для стоку води. Кожен горщик має стояти у піддоні. Самі горщики можна встановити на підвіконні, столі, поличках, етажерках.
Застосовують і пластмасові пляшки, відрізаючи в них частину, що звужується. У такій тарі ніколи не можна перезволожити ґрунт, крізь прозорі стінки добре видно, наскільки ґрунт потребує вологи.
Для вирощування овочевих рослин можна використовувати паперові стаканчики. Їх найкраще зробити з білого паперу. Не рекомендується використовувати крафт-папір або газетний, оскільки вони просочені різними хімічними речовинами, які пригнічують рослини.
Читайте також: Особливості вирощування овочів в домашніх умовах