foto

Вирощування овочів на підвіконні – підбір ґрунту

Дата публікації: 14.11.2023

Ґрунт має велике значення для вирощування рослин, він містить різні мінеральні компоненти. Це може бути вапняк, глина, пісок, органічні елементи (гумус). Вибір ґрунту вкрай важливий для кімнатних рослин. У горщику ґрунт не піддається ніяким зовнішнім впливам, її склад не змінюється.

Тому треба ретельно підібрати відповідні для комфортного життя рослини елементи. Ґрунт повинен бути досить щільним, щоб рослина добре укорінялася. Вода в ньому має добре утримуватися для повноцінного живлення коріння. Але водночас в ньому повинно бути повітря.

Його можна заготовити у великих кількостях про запас. Не варто привозити землю із садово-городніх ділянок або з лісу. Разом з такою землею можна привезти різних шкідників, збудників багатьох хвороб овочевих культур.

Краще купити готову суміш у магазинах. Готові до вживання субстрати продаються у пакетах і відомі кожному домашньому садівнику. Оскільки їх підбирають під безліч окремих рослин, користуватися ними дуже зручно.

Субстрат для кімнатних рослин - базова суміш. Продається в спеціалізованих магазинах. Іноді вона складається з важкого грудкуватого ґрунту, і тоді в нього потрібно перед висадкою рослини додати пісок. Якщо він, навпаки, занадто легкий, туди підмішують садову землю.

Але багато городників вважають за краще готувати ґрунт своїми руками із суміші польової, городньої землі з різним додаванням у вигляді торфу та мінеральних речовин. Це набагато дешевше. Чисту землю використовувати не можна, оскільки після поливів ґрунт ущільнюється, всі поживні речовини вимиваються.

Використовувати чистий торф також не варто. У ньому міститься мало поживних речовин, він часто буває кислим і в ньому є токсичні для рослин речовини. Але його дуже добре додавати у ґрунтову суміш. Він робить її рихлою і пористою. Торф у суміші можна замінити перегноєм, компостною землею. Компостна земля складається з суміші гною, пташиного посліду, торфу, рослинних залишків, тирси, соломи.

Одну й ту саму суміш не можна використовувати довгий час. У ґрунті з часом накопичуються безліч різних збудників хвороб та насіння бур'янів. Ґрунтову суміш треба міняти кожен сезон.

Найпридатніша земля складається з 2-х частин землі, 1-ї частини великого піску, 1-ї частини торфу чи компосту. Пісок треба промити та розжарити. На відро цієї суміші додають 5 г крейди та 20 г комплексного добрива.

Можна змішати 2 частини перегною, по 1 частині листової та дернової землі. Листова земля - це перегнивше листя. Підійде будь-яке листя, крім вербових і дубових.

Для томатів, перцю, фізалісу, баклажанів, цибулі та селери готують наступну суміш: 1 частина компостної або дернової землі, 2 частини перегною, 1 частина промитого піску. На відро суміші додають 2 склянки деревної золи.

Хороша суміш для всіх овочів складається з 3-х частин торфу, 1-ї частини перепрілого гною або тирси та 2 жмені деревної золи. Універсальною вважається суміш, що складається з компостної землі, змішаної з піском, вапном і фосфорно-калійними добривами.

Можна також змішати однакову кількість перегною та дернової землі та додати на відро цього ґрунту 20 г суперфосфату та 2 г аміачної селітри.

Не можна брати ґрунт, на якому вирощували перці, баклажани, томати, або ґрунт із багаторічних парників та теплиць. У такій землі буде багато шкідників та збудників різних хвороб. Пісок для ґрунту обов'язково треба промити й прожарити в духовці, висипавши його на деко.

Перед посадкою рослин або сівбою ґрунтову суміш треба обов'язково знезаразити, щоб убити всіх збудників хвороб овочевих культур. Це можна зробити прожарюванням і пропарюванням. Просмажувати ґрунт можна частинами в духовці, помістивши його на лист і періодично помішуючи.

Потім після процедури в суміш треба вилити розчин розведеного коров'яку. Пропарюють ґрунт наступним чином: ґрунт засипають у бак, заповнивши його на 2/3. Посередині роблять отвір, який наливають 2 л води. Бак з ґрунтом ставлять на вогонь і закривають кришкою. Тримають на вогні 30 хв. Але при будь-якій термічній обробці гинуть всі мікроорганізми, як шкідливі, так і корисні.

Читайте також: Вирощуємо овочі вдома - підготовка насіння до посіву

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини