foto

Вирощування зеленних культур. Ключові елементи технології.

Дата публікації: 09.03.2023

Навіть на маленькому присадибному городі господарі завжди знайдуть місце для посіву «зелені». Саме зараз, на початку березня, городники розпочинають сезон вирощування «вітамінної продукції». І для досвідчених городників і для новачків хочемо нагадати ключові елементи вирощування популярних зеленних культур. Сподіваємось, що цей довідник буде вам в нагоді й для планування городу й для отримання доброго врожаю.

Хай росте та смакує!

Культура

Вирощування

 Базилік

Вирощують через розсаду або прямим висівом у легкі ґрунти з високим вмістом гумусу. На розсаду сіють за 2 місяці до висадки в ґрунт. Для проростання необхідне світло, тому насіння лише трохи присипають землею. Оптимальна температура для сходів і росту +20-25°С. Сходить через 7-15 днів після посіву. У стадії 1-2 справжніх листків рослини пікірують, а у 6-8 листків прищипують. Висаджують розсаду, коли мине загроза приморозків. Густота стояння рослин на грядці 20 шт./м2. Молоді рослини розвиваються досить повільно, вибагливі до вологи.

 Гірчиця японська

Вирощують прямим висівом. Глибина загортання насіння 5 мм. Проростання займає від декількох днів до тижня. Достатньо великі рослини проріджують за схемою 25х15 см. Для подовженого збору врожаю регулярно підсівайте кожні 14-21 день. Рослина полюбляє регулярний полив, краще росте в дренованому родючому ґрунті.

 Кінза (коріандр)

Висівають зазвичай у відкритий ґрунт у квітні після загрози приморозків. Глибина загортання насіння 1 см. Оптимальна температура для сходів і розвитку +15-20°С. Підрослі паростки потрібно прорідіти до відстані в 25 см. Краще росте на родючих дренованих ґрунтах, потребує регулярного поливу, але не терпить застою вологи. Зріз стимулює появу нового листя. Підсівайте кожні два тижні для постійного врожаю зеленого конвеєру.

 Крес-салат

Вирощують переважно прямим посівом у ґрунт, можна й на підвіконні. Норма висіву насіння 0,6-0,7 г/м2, глибина загортання 0,5-1,0 см. Сходи з’являються на 2-3-й день уже при температурі +6-8°С і з легкістю витримують приморозки. Площа живлення одного сіянця у відкритому ґрунті близько 10 см². Дуже важливі регулярні поливи. Нестача вологи псує смак салату, стимулює формування квіткових стрілок. У домашніх умовах салат можна вирощувати без ґрунту й без додаткового підсвічування.

 Кріп

Вирощуйте кріп прямим висівом у відкритий ґрунт або теплицю впродовж усього безморозного періоду року. Глибина загортання насіння 1,5-2,0 см. Проростає вже при температурі +2-3°С, а перші сходи з’являться на 16-20 день після посіву. Для конвеєрного надходження зеленої маси посів проводять кожні 15-20 днів. Окремо висаджені рослини кропу дають набагато більше зелені. Гарно росте майже на всіх некислих ґрунтах.

 Петрушка

Висівають у відкритий ґрунт навесні (березні-квітні), влітку або під зиму для весняного врожаю, а в теплиці в будь-який період. Норма висіву насіння 0,5 г/ м2, глибина загортання 1,5-2,0 см, проростає при температурі +1-5°С. Важливо підтримувати ґрунт у вологому стані до появи сходів, а це 15-20 днів від посіву. Сходи витримують невеликі приморозки, добре зимують під шаром снігу. У фазі 2-3 листків рослини проріджують на відстань 3-4 см, залишають найміцніші. Для вирощування обирають освітлену ділянку з родючим легким ґрунтом. Може добре рости й у напівтіні.

 Ревінь

Вирощують через розсаду. Висівають у вологий дренований ґрунт у квітні. Глибина загортання насіння 1,5-2,0 см. Паростки з’являються на 7-14 день при температурі +20-25°C. Достатньо великі рослинки пересаджують у контейнер або відкритий ґрунт на відстань 1 м. Врожай збирають на другий рік. На зиму мульчують коріння для захисту від промерзання, навесні потрібно підгодувати. Обрізайте на 4-5 бруньок кожні 4-5 років для підвищення врожайності.

 Рукола

Вирощують у домашніх або тепличних умовах всесезонно. У відкритий ґрунт висівають з квітня по серпень. Норма висіву насіння 0,3-0,4 г/ м2, глибина загортання 0,5-1,0 см. Мінімальна температура проростання +9-10°С, оптимальна для росту +18-24°С. Сходи з'являються на 5-7 день після посіву. Полив проводиться через день, іншого догляду не потрібно. При загущених сходах рослини проріджують, а вибрані рослини розсаджують на відстані 6-8 см. Оптимальна густота стояння 100-150 шт./ м2. Азотом не підживлюють, щоб не накопичувались нітрати.

 Салат листовий та   качанний

Вирощують салат прямим висівом у ґрунт, або розсадним способом. Для створення зеленого конвеєру посів ведуть у декілька прийомів з інтервалом 12-15 днів. Норма висіву 2-3 г/на 10 м2. Глибина загортання насіння 0,5-2,0 см. Сходи з’являються при температурі +3-4°С, оптимальна для росту +15-20°С. Особливого догляду не потребує. Досить чутливий до загущення, тому слід вчасно зробити проріджування. Рекомендована густота стояння рослин 15-20 шт./ м2. Краще росте на легких поживних ґрунтах.

 Селера листова

У закритий ґрунт сіють круглий рік, у відкритий ґрунт з травня по липень на глибину 1 см. Можна вирощувати через розсаду. Сходи з’являються на 21 день за оптимальної температури для росту +15-18°С. Достатньо великі рослини акліматизують 7-10 днів і висаджують на сонячній ділянці. Оптимальна відстань між рослинами 30 см. Краще росте на родючих легких ґрунтах, потребує світло й помірне, але регулярне зволоження.

 Цибуля батун

Висівають рано навесні або в другій половині липня. Глибина загортання насіння 1,0-1,5 см. Мінімальна температура проростання +2-3°С, але найкраща +18-20°С. Потребує гарного зволоження, інакше волокна грубішають, з’являється гіркий присмак. Супіщані, легкі суглинки з нейтральною або близькою до неї реакцією рН (6,4-7,5) найкращі. Холодостійка рослина, але потребує достатньої кількості світла.

 Цибуля шніт

Висівають рано навесні або в другій половині липня. Глибина загортання насіння 1,0-1,5 см. Мінімальна температура проростання +2-3°С, але найкраща +18-20°С. Потребує гарного зволоження, при нестачі вологи починає стрілкуватися, волокна грубішають, з’являється гіркий присмак. Супіщані, легкі суглинки з нейтральною або близькою до неї реакцією рН (6,4-7,5) найкращі. Холодостійка рослина, але потребує достатню кількість світла.

 Шпинат

Вирощують прямим посівом у ґрунт, глибина загортання насіння 1,0-1,5 см, яке сходить уже при +4-6°C. Урожай формується за температури +15-18°C, молоді рослини витримують короткочасні приморозки до -6°C. Сходи з'являються через 7-12 днів. Оптимальна густота стояння рослин 30-80 шт./ м2. Для конвеєрного збору впродовж сезону посів здійснюють кілька разів з інтервалом у 14 днів. Найкраще родить на дренованих, нейтральних, родючих ґрунтах при рівномірному зволоженні.

 Щавель

Висівають у відкритий ґрунт рано навесні, влітку (в другій половині липня) або під зиму. Норма висіву насіння 0,5-0,7 г/м2, глибина загортання 1-2 см. Проростає вже за температури +1-2°С, оптимальна для росту +15-20°C. Сходи з'являються через 10-14 днів. Вирощують на легких структурних ґрунтах із високим вмістом органічних речовин. Потребує рівномірного зволоження. Під час сходів щавель вимогливий до світла, дорослі рослини тіньовитривалі. Росте до 3 років на одному місці.

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини