foto

Вирощування газанії

Дата публікації: 09.07.2024

Рослина газанія (лат. Gazania), або африканська ромашка, що належить до сімейства Айстрові (складноцвіті). Газанія, однорічна або багаторічна рослина, виростає до 30 см у висоту. Її прикореневе листя зібране в розетку, а стебло коротке.

Листя темно-зеленого або сірувато-зеленого відтінку, щільне, різноманітне за формою, з густими сріблястими ворсинками на нижньому боці пластини, які захищають рослину від холоду і зберігають вологу в посушливу пору року.

Суцвіття представлені поодинокими кошиками діаметром від 5 до 9 см, які складаються з язичкових квіток помаранчевого, червоного та жовтого кольорів з темними плямами біля основи, що формують кільцевий малюнок навколо жовтої середини, яка складається з трубчастих квіток. На одній рослині може бути до тридцяти п'яти таких суцвіть.

Посів у відкритий ґрунт та на розсаду

Газанію можна вирощувати з насіння або придбати розсаду. Навесні, після останніх нічних заморозків, насіння висівають у відкритий ґрунт. Це слід робити якомога раніше, оскільки у газанії тривалий вегетаційний період, і вона зацвітає не раніше ніж через 2,5 місяці.

Насіння висівають неглибоко — на 1-2 см, а відстань між ними повинна бути не менше 25 см. Перед висаджуванням ґрунт бажано підживити перегноєм або мінеральним добривом.

Спочатку потрібно знайти для рослини відповідну ділянку: відкрите сонячне місце з живильним, але легким ґрунтом. Сонячне світло для газанії життєво необхідне, її не лякають навіть прямі сонячні промені, оскільки вона виключно світлолюбна і навіть посухостійка.

Підготуватися до розсадних робіт слід заздалегідь - у лютому-березні, тому що залежно від умов росту та сорту, щоб отримати цвітіння, знадобиться від 3 до 4 місяців.

Ґрунт для розсади підійде легкий дренований з кислотністю близькою до нейтральної. Якщо висаджується насіння в загальну ємність з подальшою пікіровкою, то на відстані 2-3 см один від одного. Якщо без пікірування – то ємність слід вибрати більшого розміру та глибшу. Між насінням відстань збільшується.

Найкращий варіант – обійтися без пікірування та з використанням для посадки торф'яних таблеток та горщиків. У газанії стрижнева коренева система, яка легко пошкоджується як при пікіруванні, так і при пересадці у відкритий ґрунт.

У період проростання насіння дуже важливим є освітлення, температурний режим у межах +24°C і висока вологість. Без додаткового підсвічування через брак світла рослини будуть розвиватися вкрай слабо.

З появою сходів вологість слід зменшити, щоб уникнути перезволоження, яке рослина не любить. Також до +18°C знижується температура. Розсаду краще поливати за допомогою розпилювача.

Перед висаджуванням у відкритий ґрунт рослини виносять на свіже повітря для загартування. За два тижні до цього можна підгодувати комплексним мінеральним добривом.

Висаджування розсади газанії у відкритий ґрунт

Посадка розсади проводиться наприкінці весни-початку літа. Пересідають рослини разом з торф'яними горщиками та таблетками. Відстань повинна бути 20 см не менше. Якщо розсада росла в загальній ємності, то пересаджувати сіянці слід дуже обережно з грудкою землі, щоб уникнути пошкоджень кореневої системи.

Догляд простий – розпушування, помірний полив, видалення бур'янів та відцвілих суцвіть. Мульчування полегшить догляд - волога зберігатиметься довше, особливо в літню спеку, менше докучатиме бур'ян.

Вирощування газанії передбачає також підживлення добривами: якщо газанія росте на родючому ґрунті, підгодовувати її потрібно один раз на місяць розчином повного мінерального добрива, але якщо ви висадили її на небагатому ґрунті, удобрювати доведеться раз на 2-4 тижні.

Шкідники та хвороби

Газанія не вражається хворобами, Але якщо умови вирощування несприятливі для рослини, вона слабшає, і тоді її може вразити сіра гниль.

Доведеться видалити хворі екземпляри та провести обробку решти рослин відповідними препаратами. З комах шкодять газанії равлики, попелиця та павутинний кліщ. Равликів потрібно збирати вручну, а комах знищують інсектицидами.

Читайте також: Вирощування сальвії

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини