foto

Вирощування дзвоників карпатських

Дата публікації: 16.07.2024

Рід дзвоник карпатський включає близько трьохсот різних видів рослин, що відрізняються зовнішнім. Вони можуть бути низькорослими або високорослими, однорічними або багаторічними, але завжди мають одну спільну рису – характерні дзвіночкоподібні квітки.

Ці квіти можуть прикрасити будь-який куточок дачної ділянки, природності в ландшафтний дизайн, а в саду найкраще виглядає на рокаріях або альпійських гірках, що імітують подібні природні умови.

Дзвоник карпатський досягає висоти до 30 сантиметрів. Його серцеподібні листки, зібрані в прикореневу розетку, на стеблах дрібні, а ближче до коріння більші, формують акуратний кущ сферичної форми діаметром до 30 сантиметрів.

Поодинокі воронкоподібні квіти-дзвіночки білого, блакитного або фіолетового відтінків густо вкривають весь кущ під час цвітіння. Квіти розпускаються протягом 60-70 днів, постійно змінюючи одне одного. У липні-серпні, після цвітіння, з’являються плоди у вигляді овально-циліндричних коробочок.

Регулярне видалення засохлих суцвіть може подовжити період цвітіння дзвіночка. Після закінчення цвітіння коротка обрізка всіх квітконосів дозволить рослині через 3-4 тижні знову зацвісти з новими силами.

Умови вирощування

Дзвоник карпатський, багаторічна рослина, може чудово рости на одному місці до 5 років, за умови правильного вибору місця. Вона надає перевагу легким, лужним, удобреним перегноєм ґрунтам, і добре почувається як в півтіні, так і на сонячних ділянках.

Перед посадкою дзвоника карпатського рекомендується перекопати ґрунт, за можливості, організувати дренаж. Відсутність дренажу під час весняних та осінніх опадів може призвести до загибелі рослини через надлишок вологи. Водночас нестача вологи може значно скоротити період цвітіння дзвоника.

Ідеальне місце для вирощування цієї квітки – серед каміння, де створюється хороший дренаж, і ґрунт не пересихає. Для зниження кислотності ґрунту навколо посаджених кущів рекомендується посипати деревною золою або внести вапно, оскільки дзвіночок не дуже любить добрива. За дотримання умов посадки ця рослина є досить морозостійкою і добре зимує без укриття.

Дзвіночок карпатський можна розмножувати кількома способами: діленням куща, черенкуванням і насінням. Ділення куща можна проводити лише у дорослої рослини, яка вже висаджена принаймні п'ять років. Оскільки у дзвіночка потужний центральний корінь, його викопувати потрібно дуже обережно, щоб уникнути пошкоджень.

Кущі дзвіночка карпатського можна ділити у травні або серпні після цвітіння, а отримані частини рослини слід висаджувати на відстані 50 сантиметрів одна від одної. У весняно-літній період також можна використовувати живцювання.

Для цього відбирають пагони з бутонами та зрізають їх верхівку. Живці висаджують у субстрат з піску, перегною і дернової землі, оскільки у воді вони швидко псуються.

Можна виростити нові пагони, горизонтально вкладаючи шматочок здерев'янілого стебла у субстрат. Для цього відсікають кілька безлистих здерев'янілих міжвузлів біля основи пагона. Після посадки кожен з цих вузлів стане основою для нової молодої рослини.

Складніше вирощувати дзвіночок карпатський за допомогою насіння. Такий спосіб розмноження може призвести до самосіву, який не завжди зручно контролювати, оскільки молоді рослини ростуть групами та можуть заважати одна одній.

Тому після того, як плоди-коробочки потемніють їх збирають і висівають дрібні насіння на поверхні ґрунту або субстрату в серпні, вересні або в наступну весну в травні. Сіянці виростають нерівномірно і дуже повільно при температурі 18-20°C; перші сходи з'являються лише через 2-3 тижні.

Через 10-12 тижнів молоді рослини можна пересаджувати в окремі горщики (пікірувати), а у відкритий ґрунт рекомендується висаджувати їх лише через 4-5 тижнів. Цвісти молоді дзвіночки почнуть лише через два-три роки після посіву.

Догляд за рослинами

Карпатський дзвіночок — рослина, яка не потребує складного догляду. Регулярне видалення бур'янів між кущами, полив у сухий період і короткий обріз осінню — це прості процедури, з якими впорається будь-хто.

Читайте також: Фітофтороз томатів

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини