foto

Тонкощі вирощування настурції (красолі)

Дата публікації: 06.06.2024

Настурція - це однорічна теплолюбна рослина з компактною або плетистою формою куща. Низькорослі сорти формують кущ діаметром до 40-50 см, висотою 25-30 см. Довжина пагонів плетистих сортів - 2,5-3 м, вони можуть розповзатися землею, звисати водоспадом з вазонів або витися по опорі.

У настурції незвичайна форма листка - округла, світлі прожилки розбігаються від центру. Забарвлення листя від трав'янисто-зеленого, до сизого та синьо-зеленого, є сорти з плямистим забарвленням листя.

Листя розташоване на довгих черешках, діаметр листа 4-5 см. Квітки воронкоподібні, що за формою нагадують грамофон, з п'ятьма пелюстками. Діаметр квітки, 3-4 см, рідше 5-6 см.

Забарвлення кольорів яскраве, в теплій гамі: жовте, абрикосове, оранжеве, цегляне, червоне, бордове, вишневе. На пелюстках може бути контрастна цятка. Квіти розташовані поодиноко, на довгих квітконіжках, ростуть з пазух листя. За певних умов квіти можуть бути непомітними, залишаючись усередині куща.

Настурція зацвітає приблизно за 1,5-2 місяці від появи сходів. При вирощуванні через розсаду цвітіння починається в середині-кінці червня, при прямому посіві насіння в ґрунт рослини цвітуть з липня до заморозків. Зростання куща триває протягом усього літа, весь цей час рослина безперервно викидає нові бутони.

Умови вирощування

Батьківщина настурції - Південна Америка, їй до душі яскраве сонце та спека. Рослина відрізняється посухостійкістю. Рослина може рости на сонці та в півтіні, найкраще почувається там, де рослини захищені від полуденної спеки, але добре висвітлюються більшу частину дня.

На відміну від більшості рослин, які потребують родючий добре дренований ґрунт, ця квітка краще почувається на бідних ґрунтах. При надлишку органіки у ґрунті, і навіть на чорноземах настурція нарощує велике листя, за яким не видно квітів, вони ховаються всередині куща.

Терміни посіву настурції (красолі)

Культура гарна тим, що її можна відразу сіяти у відкритий ґрунт. Насіння велике, сходи помітні. Рослина відрізняється швидким зростанням, при прямому посіві в ґрунт перші квіти з'являються в середині липня і радують рясним цвітінням до пізньої осені.

Посів у ґрунт проводять, коли ґрунт прогріється, і мине загроза поворотних заморозків, — у середині-кінці травня. Рослина теплолюбна, тому при похолоданні або в очікуванні морозу необхідно вкривати сходи.

Для раннього початку цвітіння вирощують настурцію через розсаду. Сходи з'являються через 3-5 днів при оптимальних умовах, сіянці швидко розвиваються. При вирощуванні розсади настурції насіння сіють, коли до висадки на постійне місце залишається не більше місяця.

Посів на розсаду проводять у середині-кінці квітня, щоб наприкінці травня висадити рослини на постійне місце.

У настурції велике насіння, схоже на горошини з поздовжніми борозенками, в 1 г приблизно 7-8 штук. Насіння має щільну оболонку, для прискорення проростання їх необхідно замочити на кілька годин у теплій воді до набухання. Насіння добре сходить, тому спеціальної передпосівної обробки не потрібно.

При посіві насіння в ґрунт швидкість проростання залежить від температури та вологості ґрунту. Настурція - рослина теплолюбна, насіння проростає при +22-24°C.

Щоб прискорити появу сходів у відкритому ґрунті, рекомендується попередньо проростити насіння у вологій тканині. Для цього їх спочатку замочують на 2-3 години до набухання, а потім загортають у вологу тканину і тримають у теплі, поки не проклюнуться паростки.

Ґрунт для розсади

Розсада розвивається дуже швидко, тому ґрунт має бути досить поживним. Для посіву можна використовувати будь-який готовий ґрунт, квітковий чи універсальний. У квітні вже можна набрати землі з теплиці, додати до неї піску, агроперліту або садового діатоміту, і використовувати цю ґрунтову суміш для вирощування розсади однорічників.

У молодих рослин настурції тендітне коріння, яке легко ушкоджується при пересадці. Посів на розсаду краще проводити в невеликі індивідуальні стаканчики об'ємом 200 мл або касети. Оскільки розсада вирощується протягом короткого часу, немає сенсу використати великі ємності.

Висів насіння

При вирощуванні розсади ємності наповнюють ґрунтовою сумішшю, проливають водою і роблять у них лунки за допомогою олівця чи пальця. Глибина загортання насіння - 1,5-2 см. У кожну склянку або касету висівають по 1-2 насінини.

Настурція - рослина світлолюбна, при нестачі освітлення сіянці швидко витягуються. Слабка розсада, що витягнулася, погано приживається.

Наприкінці квітня, коли пройдуть нічні морози, розсаду настурції краще перенести в теплицю або плівковий парник, там сіянці отримають достатньо світла, швидко зміцніють і звикнуть до яскравого сонця. Перші дні необхідно притінити рослини спанбондом, щоб вони могли адаптуватися до нових умов.

Посадка розсади

З висаджуванням розсади настурції не варто поспішати, рослини не переносять низькі температури. Поки вранці на траві з'являється паморозь, саджанцям краще почекати в теплиці. Рання висадка розсади вимагатиме додаткових зусиль щодо її захисту від поворотних заморозків.

Схема посадки квітів залежить від розміру куща. Низькорослі сорти садять на передньому плані з відстанню 25-30 см. Вони утворюють щільний бордюр, а до кінця літа виступатимуть за межі клумби. Достатньо одного ряду саджанців, щоб створити красиву межу квітника.

Догляд за рослинами у відкритому ґрунті

Настурція проста у догляді, вона не вимагає особливої уваги. На початку вегетації рослини періодично поливають, після поливу поверхню ґрунту розпушують або мульчують. Зміцнілі рослини можуть обходитися природними опадами, якщо хоча б раз на тиждень випадають дощі.

Настурція не любить великої кількості органіки в ґрунті, тому при посадці не варто вносити перегній, так само як і не потрібно використовувати для підживлення натуральні добрива: настій коров'яку, курячого посліду або зеленого добрива.

Як джерело органічного фосфору корисно вносити в землю деревну золу як калійно-кальцієве підживлення. Фосфор і калій стимулюють цвітіння та забезпечують яскраве забарвлення пелюсток.

Для більш інтенсивного цвітіння корисно підгодовувати рослини раз на місяць комплексним мінеральним добривом з мінімальною часткою азоту та великим вмістом фосфору та калію.

Читайте також: Хвороби огірка та боротьба з ними

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини