foto

Зберігання моркви

Дата публікації: 19.10.2023

Морква як харчовий продукт є багатим джерелом вітамінів і мінеральних солей і тому поряд з іншими продуктами вона займає гідне місце в раціоні людини. Саме тому важливо правильно дотримуючись всіх умов зберігати цей корисний коренеплід.

Оптимальні терміни та умови збирання для закладки на тривале зберігання

Морква краще зберігається, якщо її забирають при зниженій температурі. А збирання моркви, призначеної для зберігання в сховищах з природною вентиляцією (льохи, підвали), проводиться в найпізніші терміни перед настанням тривалих нічних заморозків.

В цьому випадку інтенсивність фізіологічних процесів, головним чином дихання, значно знижується, що сприяє кращій лежкості. Коренеплоди моркви, що закладаються на зберігання, повинні бути свіжими, не тріснутими, без механічних пошкоджень, з забарвленням, властивим даному сорту, з бадиллям не більше 1 см.

Найкраще зберігаються коренеплоди діаметром 2,5-6 см. Тонкі хвостики коренеплодів рекомендується обрізати до товщини 5 см в діаметрі, оскільки зазвичай при зберіганні морква починає псуватися саме з нижньої частини.

Зберігання моркви

Для тривалого зберігання найбільш придатні такі сорти моркви: Віта Лонга, Каротан, Осіння Королева, Скарла. Оптимальна температура зберігання моркви — 0°C, відносна вологість повітря — 90—95%.

Допустимо нетривале підвищення температури до +2°C, проте зниження температури до -1°C не бажано, а при зниженні до -2°C тканини моркви пошкоджуються і при відтаванні вона хворіє. При температурі вище +2°C коренеплоди проростають, уражаються білою гниллю.

Одним із найкращих способів зберігання слабо лежких коренеплодів є піскування в ящиках місткістю до 20 кг. Складену рядами моркву пересипають чистим, вологим, середньої зернистості піском. Ящики ставлять штабелями заввишки трохи більше 2 м. Зберігання моркви таким способом дозволяє швидко охолодити коренеплоди і обмежить, розвиток захворювань коренеплодів шаром піску або стінкою ящика.

Останнім часом починає знаходити широке застосування крейдування моркви під час закладання її на зберігання. Перед крейдуванням коренеплоди повинні бути ретельно відмиті від землі, що прилипла.

Обробку коренеплодів проводять методом обпиленням з розрахунку 1-3 кг крейди на 100 кг моркви або обприскуванням суспензією в пропорції 1-2 кг крейди на 100 кг моркви. Відразу ж після крейдування моркву закладають на постійне зберігання і активною вентиляцією видаляють вологу з поверхні коренеплодів.

Відомо, що грибкові захворювання інтенсивно розвиваються у кислому середовищі, а бактеріальні — у лужному. Крейда на поверхні моркви створює лужне середовище, а враховуючи, що більшість гнилей моркви при зберіганні викликається грибковими захворюваннями, стає ясним, чому крейда в ряді випадків знижує втрати при зберіганні моркви.

Оскільки крейдування не затримує розвиток бактеріальних хвороб, іноді при обробці моркви від грибкових захворювань крейдою розвиток бактеріальних захворювань може посилитися.

Однак бактерії, що викликають загнивання моркви, розвиваються лише за певних умов: підвищеної температури та наявності вологи на поверхні коренеплодів. При температурі +3°C бактерії, що викликають гниль моркви, розвиваються повільно, а при температурі нижче +1°C їх розвиток практично припиняється.

Отже, крейдування моркви може забезпечити успішне її зберігання і значне скорочення втрат лише за умови, що після закладки зберігання протягом декількох днів поверхню коренеплодів буде просушена, а в наступні 2-3 тижні температура в сховищі буде знижена до +1 +3° C і надалі морква буде зберігатися при температурі близько 0° C та оптимальної вологості повітря.

Можна зберігати моркву в ящиках, вистелених товстою поліетиленовою плівкою, або в поліетиленових мішках ємністю до 50 кг (товщина плівки 40-60 мкм).

Моркву можна зберігати на грядках. При наближенні заморозків бадилля зрізають, а ґрунт накривають соломою чи листям шаром близько 20 см, зверху – поліетиленовою плівкою.

Читайте також: Оптимальні умови для зберігання овочів

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини