foto

Технологія вирощування кавуна

Дата публікації: 27.06.2024

Однорічна трав'яниста культура зі стеблом до 2-3 метрів завдовжки, належить до роду Кавун (Citrullus).

Температурний режим

Кавун — теплолюбна рослина, жаростійка та посухостійка, яка не переносить заморозків. Насіння його проростає за температури 16-18°C. За нижчої температури проростання сповільнюється, частина його втрачає схожість та гине.

Сходи, як правило, ослаблені та в подальшому їх ріст сповільнюється, а рослини погано розвиваються, якість погіршується. Для нормального росту і розвитку кавуна оптимальною є температура від 25 до 30°C. Вища починає сповільнювати ріст і розвиток рослин.

Зниження температури повітря до мінус 1°C згубно впливає на рослини, а при 5-10°c їхній ріст різко сповільнюється. Особливо шкідливе тривале зниження температури нижче 15°C у період цвітіння, що призводить до опадання бутонів і квіток.

Коренева система кавуна більш чутлива до зниження температури, ніж вегетативна частина рослини. Тривале зниження температури нижче 15°C спричиняє пошкодження коренів мікроорганізмами, через що вони відмирають швидше, ніж листя та стебла.

Вимоги до світла

Кавун належить до рослин короткого або нейтрального дня і є досить вимогливим до світла. Для його нормального росту і розвитку необхідне світло певного спектра, достатньої інтенсивності та тривалості. Оптимальними умовами є 12-годинний світловий день, причому цей період триває до утворення 4-5 справжніх листків.

Скорочення світлового дня до 10-12 годин протягом двох тижнів після появи сходів прискорює формування жіночих квіток, плодоношення та дозрівання плодів. Однак зменшення світлового дня до 8 годин, та температури повітря під час вирощування негативно впливає на ріст і розвиток кавуна.

Рослини не витримують затінення та забур’янення посівів, що призводить до зниження врожайності, зменшення розміру плодів та погіршення їх якості. У хмарну погоду, при загущенні рослин та надмірному зволоженні, знижується вміст сухої речовини та цукрів у плодах.

Вимоги до вологості повітря та ґрунту

Оптимальна вологість ґрунту для кавуна в шарі 0-70 см становить 75-80% НВ, а відносна вологість повітря — 40-60%. Зниження вологості ґрунту до 45% НВ є критичним.

Незважаючи на невеликі потреби кавуна у вологі, для досягнення високих урожаїв і якісних плодів потрібні поливи. Незначне обмеження в зрошенні не сильно впливає на кількість плодів на рослині, але позначається на їх розмірі, формі, вазі та якості.

 Стрес від нестачі вологи є найбільш шкідливим при появи сходів, на початку цвітіння та в останні 10 днів перед збиранням врожаю. Недостатня кількість вологи під час посіву негативно вплине на густоту стояння та однорідність сходів. Нестача води під час цвітіння призведе до зниження кількості зав'язей і збільшення кількості деформованих плодів.

Неповноцінний полив під час дозрівання плодів може призвести до просідання огудини, що зменшує розмір плодів. Нестача вологи в цей період також може спричинити розтріскування та викривлення плодів. З іншого боку, надмірний полив під час дозрівання може викликати порожнистість та волокнистість м'якоті, зменшення вмісту цукру і погіршення смакових якостей.

Строки висівання

Сівбу слід розпочинати, коли температура ґрунту на глибині загортання насіння досягає 12°C. Зазвичай сходи з'являються на 8-10 день. Якщо температура ґрунту буде нижчою, насіння проростатиме дуже повільно.

Глибина загортання насіння варіюється від 3 до 6 см і залежить від його розміру (чим дрібніше насіння, тим менша глибина), типу ґрунту (на легких ґрунтах садять глибше, на важких — мілкіше).

Ґрунт та удобрення

Рослини кавуна позитивно реагують на органічні та мінеральні добрива. Проте, при використанні підвищених норм органічних добрив, зокрема свіжого гною, спостерігається затримка в рості та розвитку рослин, зниження їх стійкості до хвороб та погіршення якості плодів. Кавуни позитивно реагують на внесення перегною.

Кавун найбільш ефективно сприймає фосфорні добрива серед мінеральних. Азотні та калійні добрива менше впливають на його ріст, особливо в першій половині вегетаційного періоду.

Якщо культура має достатнє забезпечення фосфором у легкодоступних формах, рослини краще засвоюють азот і калій. Кавуни слабо сприймають хлорні форми калійних добрив та страждають від засолення ґрунту.

Вирощування кавуна на поливних землях із внесенням добрив сприяє підвищенню врожайності та цукристості плодів. Однак полив без добрив може призвести до зниження цукристості плодів.

Щодо мікроелементів, кавун найбільш чутливий до нестачі бору, марганцю, заліза та цинку. Дози внесення добрив залежать від ґрунту, кліматичних умов, часу сівби та характеристик конкретного сорту або гібрида.

Позакореневе живлення дозволяє забезпечити рослини необхідними мікроелементами в найважливіші фази їхнього розвитку. Цей метод здійснюється шляхом обприскування рослин спеціальними мінеральними добривами, що містять мікроелементи.

Кращими ґрунтами для вирощування кавуна є чорноземи, темно-сірі опідзолені, а також супіщані з pH 6,5-7,5. Коренева система рослин здатна засвоювати поживні речовини навіть із бідних ґрунтів, що дозволяє вирощувати кавун навіть на піщаних ґрунтах.

Менш підходять для цього важкосуглинкові та перезволожені ґрунти з близьким заляганням ґрунтових вод. Важливо зауважити, що механічний склад ґрунту має більший вплив на успішність вирощування, ніж його родючість.

Читайте також: Шкідники, хвороби - як захисти капусту білоголову

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини