foto

Мокра бактеріальна гниль цибулі

Дата публікації: 02.01.2024

Хвороба досить поширена серед цибулі, що вирощуються у перший рік, особливо під час зберігання цибулин та приносить значні збитки також насінникам.

Як виявити хворобу

Первинна інфекція цибулин відбувається ще на полі. Вражається частіше цибуля-ріпка. Пошкоджена цибулина навколо стеблового кінця утворює велику світлу або трохи рожеву пляму. Тканина у цьому місці розм'якшується та стає водянистою.

Ознаки хвороби, особливо на початку, часто виявляються лише при поздовжньому розрізі цибулини. Під здоровими зовнішніми лусками помітний шар з однією-двома розм'якшеними, наче зм'ятими та жовто-бурими лусочками. Цей процес іноді відбувається настільки, що стає помітним навіть у глибоких шарах цибулини, де можна помітити чергування хворих та здорових лусочок.

Далі, зазвичай через 2-3 місяці після збирання, хвороба може охопити цілу цибулину. Поширення хвороби починається з шийки, а потім поступово охоплює всю тканину цибулини. Шийка стає розм'якшеною та має слиз, цибулина починає гнити, виділяючи рідину і маючи неприємний запах.

Під час зберігання уражених цибулин, мокра гниль може поширюватись на сусідні цибулини, спричиняючи їх загнивання. Осередки бактеріальної гнилі можуть швидко розповсюджуватися, спричиняючи загнивання практично всієї партії цибулі, що закладена на зберігання.

Збудниками мокрої бактеріальної гнилі є грамнегативні аеробні та факультативно-аеробні бактерії. Серед них особливо важливі такі види, як Erwinia carotovora subsp. carotovora Bergey et al., Burgholderia gladioli pv. alliicola Young et al., Pseudomonas fluorescens Migula, та Pantoea agglomerans Gavini et al.

Бактерії попадають у рослини ще на полі через різні види ушкоджень, переважно у місцях, де комахи завдали пошкоджень. Це призводить до розм'якшення тканин у цих місцях, що стають м'якими.

На цибулинах часто з'являються тріщини, через які просочується гнила маса разом з великою кількістю бактерій. Оптимальна температура для розвитку цих бактерій знаходиться у межах 20-30°С.

Причини ураження цибулі мокрою бактеріальною гниллю можуть бути різноманітними, включаючи опіки тканин від сонця або пошкодження їх під час догляду за рослинами та збирання.

Також факторами можуть бути інші причини, які призводять до ослаблення тканин. Різка зміна погодних умов, особливо при дозріванні цибулі, сприяє розвитку цієї хвороби. Це може призвести до швидкого висихання зеленого листя.

Порушення обміну речовин у рослині може бути однією з причин загнивання соковитих лусочок цибулі. Розвиток мокрої гнилі починається з розчинення пектинових речовин міжклітинників, що спричиняє розпад м'якоті на окремі клітини. У першу чергу, цибулини, які пошкоджені механічно або комахами, а також ті, що вже постраждали від гнилі денця або несправжньої борошнистої роси, є найбільш схильними до ураження.

Процес розвитку мокрої гнилі швидко настає за умови високої вологості та підвищених температур у приміщеннях для зберігання. Хоча мокра гниль може з'являтись навіть при належному температурному режимі в сухих складах, вона розвивається повільніше і не завдає серйозних втрат цибулі.

Джерелом інфекції є не перегнивші уражені рештки, які залишаються під час зберігання, а також цибулини, які були заражені ще на полі. Хвороба спричинює великі втрати в урожаї через загнивання цибулин і низьку врожайність при висадженні уражених цибулин.

Читатйте також: Біла та рожева гниль денця цибулі

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини