Селера листова (Apium graveolens L.) — дворічна пряна городня рослина з родини селерових, яка може досягати висоти до 1 метра. У перший рік утворює розетку листя та коренеплід, а на другий — зацвітає.
Листя і черешки селери містять вітамін C, каротин, вітаміни B1, B2, PP, а також фолієву, хлорогенову та глютамінову кислоти та мінеральні солі, такі як калій, кальцій, фосфор, мідь, залізо та магній. Термін дозрівання селери листової від появи сходів до збору врожаю становить 35 – 45 діб.
Вирощування розсади
Для вирощування розсади селери ідеально підходить ґрунтова суміш, що складається з рівних частин дернової землі та перегною з додаванням невеликої кількості піску. Оскільки селера не переносить кислий ґрунт, підготовлену суміш для розсади варто попередньо розкислити.
Найчастіше для цього використовується вапно. Висівають селеру в рядах, відстань між якими 5-10 сантиметрів. Зверху злегка присипають торфом чи перегноєм.
Листова селера проростає досить довго — до трьох тижнів. Коли у рослин з'являються два справжні листки, їх потрібно пікірувати. Пікірування полягає в пересадці сіянців в окремі ємності з ґрунтом, де вони будуть рости до висадки у відкритий ґрунт.
Листову селеру можна висаджувати у відкритий ґрунт у віці півтора-два місяці, коли на рослині вже є чотири-п'ять добре розвинених листочків. Найкращий час для пересадки — початок травня.
Висаджувати можна і трохи раніше, щоб швидше отримати свіжу, ароматну зелень до столу. Не варто турбуватися через прохолодну погоду — селера холодостійка і добре переносить легкі заморозки.
Для проростання селери важливо забезпечити оптимальний температурний режим. Найкраще рослина сходить при температурі 18-20°C, що є ключовим для її успішного розвитку. Селеру необхідно добре поливати, оскільки вона є вологолюбною рослиною і чутливо реагує на нестачу вологи в ґрунті, що може призвести до погіршення її розвитку.
Окрім цього селері необхідне гарне освітлення. Перші ознаки нестачі світла у рослин — це блідість і значне витягування. Оскільки насіння для розсади зазвичай висівають наприкінці лютого або на початку березня, коли тривалість дня ще занадто коротка для забезпечення рослин необхідним освітленням, важливо організувати додаткове досвічування.
За два тижні до пересадки розсади селери у відкритий ґрунт їй необхідно провести загартування. Починайте щодня виносити контейнери на балкон або на вулицю. Робіть це у сонячні дні, поступово збільшуючи тривалість перебування на свіжому повітрі.
Догляд за селерою у відкритому ґрунті
Під час підготовки грядок внесіть компост, перепрілий гній, деревну золу та суперфосфату. Висаджуйте листову селеру на відстані одна від одної 15 см. Необхідно проводити достатній полив рослин, важливо стежити, щоб ґрунт залишався вологим і пухким. Для збереження вологи та зменшення росту бур'янів рекомендується замульчувати грядки селери соломою або сіном.
Найкраще добриво для селери — це розчин коров'яку у співвідношенні 1:10 з водою. Рекомендується провести дві підгодівлі: першу через два тижні після висадки розсади на грядку, а другу — на початку липня. На початку серпня підгодуйте селеру розчином деревної золи додавши до нього калімагнезії.
Хвороби селери
Селера листова може вражатися різними захворюваннями, спричиненими грибками, бактеріями та вірусами. Найбільш поширене захворювання селери — плямистість листя. На ньому з’являються жовто-бурі плями, а уражені ділянки темніють і покриваються сіруватим нальотом.
Бактеріальна гниль проявляється у вигляді червонувато-коричневих виразок на листі селери. Це захворювання поширюється в умовах підвищеної вологості та загущених посадках. Для запобігання поширенню хвороби слід видаляти уражені рослини та ретельно очищати ділянку.
Читайте також: Целозія гребінчата вирощування, догляд