foto

Неінфекційні хвороби огірка при вирощуванні в теплицях

Дата публікації: 23.04.2024

Під час вирощування огірків важливо розуміти, як швидко вони поглинають та обмінюють поживні речовини під час росту і в особливо критичні періоди, коли рослини особливо чутливі до дефіциту будь-якого елементу.

Недостатність одного з живильних елементів може порушити біохімічні процеси, що відбуваються як в усій рослині, так і в окремих органах огірка. Симптоми дефіциту (голодування) певних елементів у рослин, яка перебуває в стадії вегетації, можуть виявитися у формі неінфекційних змін у кольорі, розмірі та формі листків.

Часто на рослинах можуть з’являтися плями, які розташовані на краях листкової пластини або між жилками. Іноді можна помітити передчасне відмирання листкового апарату.

Симптоми нестачі поживних речовин часто виявляються в точці росту, квітках і плодах. Важливо пам’ятати, що огірок, вирощений у теплицях, під час вегетації потребує більше калію, ніж азоту.

Нестача азоту

При вирощуванні огірка в теплицях, ознаки недостатньої кількості азоту можна помітити на будь-якій стадії росту рослини - від появи сходів до формування та збирання врожаю. При цьому азот із тканин старих листків переміщується в молоді до зон росту.

Поступово листя починає мати жовтуватий відтінок, особливо якщо розподіл поживних речовин відбувається нерівномірно, що призводить до формування жовтих плям між жилками. Нові листки починають рости повільніше, а стебла стають більш твердими, з вершиною, яка стає тоншою.

На рослинах, які страждають від недостатнього забезпечення азотом, спостерігається формування мілких та викривлених зеленців, частина бутонів може опасти зовсім. Біля плодоніжки спостерігається потовщення, а кінчик стає гострішим й світлішим.

Для визначення причин недостатнього забезпечення азотом рекомендується провести аналіз вмісту нітратів у стеблах і черешках листків рослин. У випадку дефіциту азоту рекомендується застосування азотних добрив для додаткового живлення рослин.

При вирощуванні в захищеному ґрунті віддають перевагу використанню безхлорних розчинних добрив, таких як калій або кальцій нітрати, сечовина, або комплексні мінеральні гранульовані добрива.

Нестача фосфору

При недостатньому вмісті фосфору в рослині спостерігається підвищення рівня цукрів у листках, що сприяє накопиченню пігменту антоціану. Це призводить до зміни кольору листків: спочатку вони стають тьмяно-зеленими, потім набувають фіолетового кольору, а потім, висихають і починають чорніти.

Ріст і розвиток рослин сповільнюються, листки стають меншими, щільними та скрученими вниз. Жилки набувають фіолетового кольору з відтінком червоного, бутони та зав'язь опадають. Нестача фосфору зазвичай не впливає на зовнішній вигляд плодів.

Для компенсації фосфорного дефіциту застосовують водорозчинні добрива, такі як фосфорну кислоту, монофосфат калію, або комплексні добрива.

Нестача калію

Перш за все, дефіцит калію виявляється на листках. Рослина накопичує аміачний азот, що призводить до токсикації, тканини їх поступово знебарвлюються, втрачають воду і відмирають.

На початковій стадії дефіциту калію листки стають темно-зеленими та трохи зігнутими. По краях молодих листків з’являється світло-сіро-жовтий ободок, який поступово розповсюджується по всьому листку, який потім забарвлюється у жовтий колір та відмирає.

У подальшому, ці ознаки крайового некрозу на листках стають помітними на всіх рівнях росту рослини. Плоди огірків починають звужуватися біля основи та набувають грушоподібної форми.

Під кінець весняного періоду, у рослин відзначаються раптовим знебарвленням верхніх листків, що зумовлене двома факторами: інтенсивним освітленням та підвищеною температурою в верхніх листків рослини.

Врожайність рослин значно зменшується. При дефіциті калію рекомендується застосовувати комплексні добрива, сульфат або хлорид калію.

Нестача магнію

Магній є невід’ємним мікроелементом для гарного росту та розвитку рослин, активуючи ключові біохімічні процеси, пов'язані з фосфорною кислотою. Також він впливає на обмін вуглеводів та органічних кислот, а також є складовою частиною хлорофілу.

При недостатньому забезпеченні рослин магнієм, нижні листки набувають блідо-зеленого відтінку. Магній відтікає з нижніх листків до верхніх через жилки, що призводить до їхнього зеленого забарвлення, тоді як міжжилкові тканини стають блідими.

При серйозному дефіциті, на жовтій чи пожовклій хлоротичній частині, можуть з’явитися плями жовтого або світло-коричневого відтінку. Іноді ці плями об’єднуються, що може призвести до відмирання значних частин тканин.

Вигляд рослин ніби обпалений, плодоношення різко зменшується, а плоди починають дуже повільно рости.

При дефіциті магнію слід використовувати магнієві добрива. Найефективнішими є добрива, що містять розчинні солі магнію, наприклад, нітрат магнію. Також можна використовувати сульфат магнію або каліймагнезію.

Якщо виявлено будь-яку ознаку дефіциту у огірків, варто негайно додати необхідний для них мікроелемент. Це може бути забезпечено за допомогою мінеральних добрив, органічних речовин або інших доступних засобів. Для підживлення рослин можна використовувати полив під корінь або обприскування.

При розгляді способу внесення добрив, важливо усвідомлювати, що при обприскуванні рослин поживні речовини засвоюються та використовуються швидше, що призводить до швидкого виявлення ефекту у рослин практично миттєво.

Для запобігання дефіциту поживних речовин в огірків в теплицях, рекомендується регулярно застосовувати комплексні добрива.

Читайте також: Вирощування лаватери

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини