foto

Вирощування цукрової кукурудзи

Дата публікації: 25.04.2024

Цукрова кукурудза належить до рослин сімейства злакових. Рослина однодольна, роздільностатева.

Висота стебла від 0,5 до 3,5 м. Листя чергові. Ранні сорти цукрової кукурудзи мають на головному стеблі 8-10 листків, пізні – до 20. Кукурудза має розвинену кореневу систему, що швидко проникає на глибину 1,5-2 м.

Плід у кукурудзи – зернівка. Забарвлення зерна оранжево-жовте або біле, а форма плеската. Зерно цукрової кукурудзи швидко випаровує воду і при висиханні зморщується. Цукрова кукурудза є перехреснозапильною, вітрозапильною рослиною.

У фазі повної біологічної зрілості зерно цукрової кукурудзи зморшкувате, склоподібне, і це є основною відмітною ознакою цукрової кукурудзи від інших підвидів.

Залежно від скоростиглості сортів та гібридів тривалість вегетаційного періоду від сходів до технічної зрілості коливається від 60 до 100 днів. Насіння проростає при температурі 8-10°C. У холодну погоду проростання затримується.

Оптимальна температура для росту та розвитку кукурудзи 22-24°C. Дуже високі температури (35-40°C) негативно впливають на неї. При температурі понад 45°C ріст кукурудзи припиняється. Якщо в період збирання качанів буде дуже висока температура, якість їх різко знижується через швидке перетворення цукрів на крохмаль і навпаки.

Найбільша потреба в ґрунтовій вологі буває в період формування качанів, який починається за тиждень до формування волоті та триває протягом місяця. В цей час цукрова кукурудза особливо чутлива до зрошення, а за нестачі вологості ґрунту насіння виявляється недорозвиненим. Кукурудза потребує інтенсивного освітлення. При надмірній щільності посадки, рослини витягуються, качанів формується мало і вони погано розвиваються.

Вибір ділянки

Кукурудза добре росте на різних типах ґрунтів, але найкращі з них чорноземи, добре забезпечені вологою чи поливні.  Цукрова кукурудза погано росте на важких суглинистих ґрунтах, а також на низьких ділянках, які схильні до заболочення. Оптимальна реакція ґрунту для кукурудзи pH 6-7.

Досить засолені, а також з підвищеною кислотністю, ґрунти непридатні для цієї культури. Рослина добре реагує на наявність мінеральних та органічних добрив у ґрунті, але тільки при достатній кількості дощів або на полях зі зрошенням.

Цукрову кукурудзу розміщують після картоплі, огірків, томатів, капусти, гороху. Можна висівати її після патисонів та кабачків.

Удобрення цукрової кукурудзи

Залежно від ґрунтово-кліматичних умов норми внесення добрив мають бути оптимальними та збалансованими. Органічні добрива і більшість фосфорних вносять під основну обробку ґрунту.

Якщо добрива з осені не вносили, то навесні мінеральні дають у два терміни: при сівбі - фосфорні та у підживлення - азотні. Дуже ефективно внесення нітроамофоски у два терміни: при посіві та в підживлення. Підкормки проводять у фазу 7-8 листків.

Слід зазначити, що цукрова кукурудза добре реагує на внесення мікродобрив. Наприклад, при застосуванні солей цинку врожай підвищується на 7-12%. Позитивно впливають на її продуктивність молібден, мідь та марганець.

Зараз широко застосовуються мікродобрива різних типів, які дають вагомий приріст урожаю. Обприскують посіви, починаючи з фази 2 листків та до стадії 10 листків у кукурудзи. Оптимальні терміни посіву – остання декада квітня – перша декада травня.

Висів кукурудзи

Сіють, коли ґрунт на глибині 8-10 см прогріється до 10°C. Висівають її рядовим способом міжряддями 70 см і відстанню між рослинами в ряду для ранніх сортів 25, середньостиглих 30 і пізньостиглих 35 см. Глибина висіву насіння при зрошенні 5-6 см, без зрошення 8-10 см.

При температурі 22-25 градусів сходи з'являються через 8-10 днів. Період вегетації від сходів до молочної стиглості – 70-80 днів, до дозрівання насіння – 130-150 днів.

Найдоступніший спосіб передпосівної підготовки насіння цукрової кукурудзи - сонячне або повітряно-теплове обігрів та намочування. Провітрюють і обігрівають насіння у теплі сонячні дні (протягом 4-5 днів). Намочування насіння в теплій воді протягом діб прискорює появу схожості на 2-3 дні.

Догляд за посівами

Цукрова кукурудза дуже чутлива до поливу. Залежно від умов зволоження практикують від одного до трьох поливів. Завдяки своїм біохімічним особливостям цукрова кукурудза порівняно зі звичайною сильніше ушкоджується хворобами та шкідниками.

Читайте також:  Неінфекційні хвороби огірка при вирощуванні в теплицях

 

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини