foto

Особливості вирощування гіпсофіли

Дата публікації: 06.08.2024

Гіпсофіла - квітуча трав’яниста або чагарникова рослина з родини гвоздикових. Квітуча гіпсофіла має потужний стрижневий і розгалужений корінь, пряме, майже без листя стебло заввишки від 20 до 50 см, овальне дрібне листя, суцвіття-волоть із маленькими білими або рожевими квітками.

Умови вирощування

Назва гіпсофіла перекладається як «любов до гіпсу», з чого випливає, що рослина віддає перевагу вапняковому ґрунту. При цьому ґрунт повинен бути легким і добре пропускати повітря. Культура не зростатиме на гумусній та надто вологій землі.

Для рослини рекомендується підібрати світле, тепле місце – культура досить вибаглива до освітлення. У невідповідних умовах гіпсофіла не розвивається, може погано цвісти. Крім того, культура дуже любить тепло.

Повне затінення негативно позначиться на декоративності рослини та тривалості цвітіння. Гіпсофіла погано переносить сильно зволожений ґрунт і холодні протяги, зате комфортно почувається на кам'янистих ділянках саду та пагорбах, не страждаючи від нестачі вологи завдяки потужній кореневій системі.

Висадка гіпсофіли у відкритий ґрунт

У середині-кінці квітня зробіть у намічених для посадки гіпсофіли місцях лунки діаметром 30 см і глибиною 40 см, засипавши в кожну живильний ґрунт, 1/7 відра щебеню, 1/4 відра піску. Відстань між лунками - не більше 50 см. За 10 хв до висадки пролийте горщики з розсадою гіпсофіли водою.

Обережно витягніть розсаду разом з грудкою землі, опустіть її в лунку і присипте ґрунтом так, щоб коренева шийка була трохи вищою за рівень землі. Злегка ущільніть ґрунт і полийте. На 2-3-й рік рослина сильно розростається і потребує пересадки на нове місце.

Наприкінці квітня — на початку травня наповніть посадкову ємність ґрунтосумішшю з торфу та річкового піску (1:1). Насіння гіпсофіли, висівайте в борозенки відстань 4 см на глибину 0,5 см з кроком 7-8 см в ґрунт, змочіть теплою відстояною водою з пульверизатора.

Після чого накрийте ємність прозорою плівкою і винесіть її у приміщення з температурою 22-24°C під фітолампу (відстань 60 см, не менше 13 год/день). Щодня провітрюйте, знімаючи плівку на 30 хв один раз на 1-2 дні злегка обприскуйте.

Через тиждень з'являться перші сходи: прорвіть насадження, видаливши слабкі рослини, і зніміть плівку. Як тільки у паростків сформуються по 2-3 справжні листки, пікіруйте в окремі торф'яні стакани, за умови, що температура буде не нижче 17°C.

Термін висадження розсади у відкритий ґрунт: кінець травня – початок червня. Не забувайте помірно поливати в міру висихання ґрунту, обережно розпушувати після кожного поливу і підгодовувати розсаду раз на 2 тижні рідким гуміновим добривом.

Хвороби

Бактеріальне в'янення - верхня частина пагонів рослини швидко сіріє і в'яне, стебла коричневіють, листя скручується, коріння відмирає, рослина зупиняється в рості та потім гине.

Орденова гниль (чорна ніжка) - грибкове захворювання: чорніє розсада, загниває основа стебла, рослина зупиняється в розвитку і гине. Лікування - видаліть з грудкою землі хвору рослину; вчасно пікіруйте розсаду; не загущуйте посадки та не переливайте рослину; зніміть шар ґрунту завтовшки 5-7 мм навколо ураженої рослини та насипте замість нього золи; дезінфікуйте лунки перед посадкою 3% розчином препарату, що містить мідь.

Сіра гнилизна – виникає наслідок впливу багатоїдного гриба, що живе в ґрунті та на рослинному смітті. На листі та бутонах рослини з'являються коричневі плями, що поступово збільшуються. Хвороба починається з нижнього листя, і протягом 3-6 годин вся рослина  вже заражена.

Щоб не допустити захворювання потрібно не переливати рослини; садити рослину на сонячних, добре провітрюваних місцях з нейтральним ґрунтом; використовувати фунгіциди.

Іржа - об'ємні помаранчеві овально-концентричні плями до 7 мм на листі та стеблі рослини. У результаті листя рослина всихає, вона не розвивається і не цвіте. Лікування - уникайте переливів; обріжте заражені місця та обприскуйте рослину в травні-червні поперемінно розчинами 1% бордоської рідини та 5% мідного купоросу.

Шкідники

Павутинний кліщ - дрібний 0,5-0,8 мм, покритий короткими білими «волосками», харчується соком рослин, залишаючи після себе сухі ділянки, вкриті тонким павутинням. Відкладає до 150 личинок-яєць на тильній стороні листя. У результаті рослина хворіє, загальмовує у розвитку та засихає. Боротьба зі шкідниками: дотримуйтесь необхідної дистанції посадок; частіше розпушуйте і знезаражуйте ґрунт; використовуйте інсектициди.

Нематода - харчується соком рослини, через що ушкоджується листя, пагони викривляються, ріст та розвиток рослини зупиняються. Якщо все ж таки на рослині з’явилась нематода - викопайте рослину разом із корінням та не садіть на цьому місці нових рослин.

Мінуюча міль - метелик-шкідник, що харчується пагонами та листям рослини. Для знешкодження необхідно використовувати інсектициди.

Читайте також: Тонкощі вирощування базиліку, кінзи та фенхелю у другому обороті

Коментарі до публікації
Додати новий коментар
Схожі новини