Гірчиця біла швидко нарощує зелену масу в будь-який час року, особливо за наявності поливів. Через 3-6 тижнів сидерат готовий до скошування. Ніжна зелень, без грубих волокон, перегниваючи, перетворюється на родючий гумус, насичуючи ґрунт найважливішими елементами: азотом, калієм та фосфором.
Гірчиця пригнічує ріст бур'янів, очищаючи оброблювані ділянки. Її довга, добре розвинена коренева система покращує структуру ґрунту, розпушує його, збільшуючи вологомісткість і повітряність.
Гірчиця біла має фітосанітарні властивості завдяки ефірним оліям, які вона містить. Вона відлякує небезпечних шкідників, таких як дротяники, попелиці, трипси, клопи та горохова плодожерка. Також відзначають здатність білої гірчиці перешкоджати розвитку фітофторозу, фузаріозу, парші та інших захворювань.
Коріння гірчиці виділяє органічні кислоти, які перетворюють важкорозчинні мінеральні сполуки в ґрунті на легкорозчинні та доступні для інших рослин. Гірчиця також є медоносом, залучаючи на ділянку багато корисних комах-запилювачів. Її можна вживати в їжу як салатну пряну культуру.
Ґрунтово-кліматичні умови вирощування
Гірчиця біла невибаглива до умов навколишнього середовища і може рости майже на всіх типах ґрунтів, за винятком легких піщаних. Її коренева система здатна засвоювати поживні речовини з важкорозчинних форм калію та фосфору, що дозволяє їй рости навіть на низькородючих ґрунтах зі слабокислою реакцією.
Гірчиця біла — холодостійка культура: насіння проростає при температурі 1-3°C, а сходи у фазі розетки витримують короткочасні весняні заморозки до -7- 9°C. Завдяки раннім строкам висівання, гірчиця максимально ефективно використовує осінньо-зимові запаси вологи.
Обробіток ґрунту
Основний обробіток ґрунту залежить від попередньої культури, проте завжди має на меті накопичення вологи, знищення бур'янів і створення вирівняного та вологого верхнього шару ґрунту для забезпечення дружних і швидких сходів. Біла гірчиця потребує високого вмісту поживних речовин у ґрунті.
Фосфорно-калійні добрива доцільно вносити під час основного обробітку ґрунту. Вона добре реагує на органічні добрива, але краще їх застосовувати для попередньої культури, оскільки пряме внесення підвищує рівень забур'яненості та затягує дозрівання рослини.
Сівба
Гірчиця біла потребує раннього посіву. Найкращі умови для отримання дружних сходів — коли ґрунт прогрівається до 8-10°C. Ранній строк висівання має такі переваги:
Оптимальний спосіб висівання гірчиці - рядковий з шириною між рядками в 15 см. Глибина посіву насіння залежить від стану ґрунту, вологості й, в середньому, становить 2-4 см.
Догляд за посівами гірчиці білої включає комплекс заходів, спрямованих на створення оптимальних умов для її росту та розвитку. По-перше, важливо виконати післяпосівне коткування.
Далі, значною мірою важлива боротьба з бур’янами. Проблему бур’янів на посівах гірчиці білої можна вирішити за допомогою гербіцидів, що мають дозвіл на використання в Україні.
Для захисту сходів від шкідників, зокрема хрестоцвітих блішок, насіння перед висівом обробляють за допомогою спеціальних препаратів.
У період цвітіння та утворення стручків гірчиця біла може вражатися капустяною попелицею, особливо у сприятливі роки для її поширення. В таких випадках рекомендується своєчасно проводити обробку, використовуючи дозволені в Україні препарати.
Читайте також: Особливості вирощування барвінку